Suunto'nun yeni koşu saatleri 9 ve 3

Suunto yeni serileri “9” ve "3"ü duyurdu. Daha Spartan varyantları yeni çıkmışken olduğu gibi seriyi değiştirmeleri ilginç. 9 daha çok patika koşucuları ve triatletleri hedeflerken 3 daha temel kullanıcıları hedefliyor.

9 için öne çıkan iki özellik : Saatin pil düzeyi düştüğünde otomatik olarak daha az GPS ölçümü kullanarak pil ömrünü uzatabilmesi. GPS okumalarına saat gövdesinde bulunan akselerometre verisini de ekleyerek mesafe ölçümü yapabilmesi (Aslında GPS verisi kullanmadan başlangıç noktasını belirleyip GPS okuma aralığını açarak aradaki bilgiyi diğer sensörlerden gelen verilerle doldurarak pil ömrünü çok uzatabilmesi). Her zamanki gibi Ray kimsenin haberi yokken incelemiş, bize de yazısını okumak kalıyor :slight_smile:

9 Beğeni

Uzun zamandır saatler arasında yapılmış en güzel atılımlar var. O kadar renkli ekran ama pil konusunda iyileştirmeler çok iyi. Kasa spor saatten çok bir İsviçre saati gibi tasarlanmış sağda ki 3 buton ve tasarım bana öyle hissettirdi.
Anlaşılan önümüzdeki yıllar yeni özelliklerden çok pil dayanıklılığı ön plana çıkacak.

Arkadaş şu özelliklerin hepsini bir saatte toplasalar da hepimiz rahatlasak…

1 Beğeni

Şarj konusu düzelmedikçe istediklerimiz yetersiz kalacaktır. Benim beklediğim teknoloji ekranı sayesinde güneşten şarj olabilen bir spor saat.

2 Beğeni

Saati kolda güneş enerjisi ile piezoelektrik ile vs. şarj etme yöntemleri var ama spor saatleri için uygulanması aktivite esnasında yongaların çektiği gücün fazla olmasından dolayı işi karıştırıyor. Çok verimli bir cama uygulanabilen güneş pili sistemi ile bir şeyler yapılabilir. Tabi bunu bataryaya iletecek iyi bir devre ve bataryayı koruyacak da düzgün bir teknoloji lazım. Hani saat güneşi görünce bataryayı şarj etsin, gölgeye girince şarjı kessin durumu bataryayı harcar. Ama ileride iyi şeyler olacaktır.

1 Beğeni

Muhakkak olacaktır, son 5 yılda ki gelişmelere bakarsak önümüzdeki ki 7-8 yılda sarj konusu çözülecektir. Beli yeni pil teknolojileri yada mikroişlemci mimarisinin gelişmesi bunlari hızlandıracaktır. Apple 2018 midelerinde 7nm çip kullanacak ve bundan sonrası çok hızlı gelecektir. Bu dureum pil süresine de etki eder

Tabii ki gelişme olacaktır. Apple, Intel vs. firmalar nanometre yarışında koşturuyorlar ama spor saatlerimizdeki yongalar daha bunların çok gerisinde 45, 65 nm süreçlerle üretiliyorlar. Bunlar da daha küçük sürece sahip yongalarla güncellendikçe güç tüketimleri azalacaktır.
7 nm’ye uzun süre silikon çiplerde bir sınır gözüyle bakıldı. Buradan daha aşağı grafen çiplerle inilebileceği söyleniyordu. Şimdi silikon ile 5 nm üretim düşünceleri ve olasılığı var. Teknoloji ilerliyor. Tabi dediğim gibi spor saatleri üreten firmaların da bunları takip etmesi lazım. Garmin mesela Fenix 5X saatinde, yıllar öncesi Garmin Epix saatinde kullandığı işlemciyi kullanıyor hala. İki yılda aynı işi yapabilecek daha iyi bir işlemci üretmedi mi üretici!..