Suunto Ambit3 Hakkında

Suunto Ambit3 almayı planlıyorum. Aklımda bir kaç soru işareti var. Yardımcı olursanız sevinirim.

-Suunto android telefonlarla uyumlu çalışıyor mu?
-En uygun nasıl veya nereden elde edebilirim?
-Doğru bir seçim mi öneriniz var mı?

Yeterli İngilizcem olmadığı için internet de sorularımın cevaplarını bulamadım. Kullanım amacım seneye ultra maraton ve benzeri yarışlara katılmayı planlamam.

Suunto Ambit 3 Android destegini Nisan 2015 de piyasaya sürecegini söylemis! bakalim yetisecek mi?
Kaynak:

Haberlere göre Android desteği yakın zamanda gelecek. Uzun süredir Ambit 2 kullanıyorum. Oldukça memnunum. Aktiviteler dışında da gün içinde çok rahat kullanımı var. Ultra koşmayı düşünüyorsanız gps, pil ve yön bulma özellikleri sizin için önemlidir. Suunto bu konuda oldukça başarılı.Biraz ilginiz varsa http://www.movescount.com/ üzerinden ihtiyaçlarınıza uygun uygulama yazma veya yazılan uygulamaları saatinize indirip kullanma şansınız var.

1 Beğeni

Geçtiğimiz ay Garmin ve Tomtom Nike ile işbirliğine gittiler.Bu çerçevede aktiviteleriniz Nike+ ile artık senkronize olabiliyor.Suunto için böyle bir çalışma olacak mı acaba?

Suunto’nun Türkiye distribütörü değişti.Artık Casio’nun ithalatçısı Ersa getirecek Suunto’yu.Yurtiçi bayi ağı daha geniş olduğu için avantajlı bir konuma geldi bana göre.

Ersa’nın internet sitesine girdim ama daha stoklara almamışlar fakat haberlere göre suunto’nun distribütör lüğünü almış. Fiyat hakkında araştırmama göre suunto ambit 3 hr en az 1500 tl civarında satılıyor acaba yurt dışından alsam daha uygun olur mu?
-hangi ülkeden?
-Garanti nasıl olur?

Bu yazışmalardan sonra Ambit3’ü alıp kullanan var mı?
Varsa yorumları alabilir miyiz?
Android desteği de beta olarak çıkmış ama benim Samsung Galaxy S2 ile uyumlu değilmiş, belki rom’u güncellersem uyumlu olur diye düşünüyorum.

Şu anda baktığımda Fenix3 için yazılan son problem (eksik ölçüm) sonrası Ambit3’e sıcak bakmaya başladım.
Telefonumla bağlantısı olmaması şu an için benim için eksi bir özellik. Strava’ya bilgileri atmak için bilgisayara USB ile bağlamak gerekecek bu durumda sanırım, ya da bluetooth ile bilgisayara bağlanır mı bilmiyorum.
Bir de titreşimli uyarı sanırım bu saatte olsaymış çok iyi olacakmış, Suunto’nun bu özelliği koymaması acaba Apple’ın IPhone ve Ipdad’lerde yaptığı gibi bir sonraki modele ekleyecek olması olabilir mi diye de düşünmüyor değilim.

Ben 6 nisan gibi aldım ve kullanmaya başladım. Daha önce gps yada nabız ölçerli bir saat kullanmadığım için farklarını kıyaslayamam. Telefonda cardiotranier aplikasyonunu kullanıyordum. Saatle telefon arasında kullanım kolaylığı olarak dağlar var. Benim de android yazılımlı telefonum var ama uygulamayı daha kullanmadım. Google play de aratınca çıkmıyor yada ben doğru yere bakmıyorum.

İlk ay kullanım izlenimlerim.
-Uzun ömürlü sarj
-Kullanım kolaylığı
-Telefondaki aplikasyona göre çok daha başarılı ölçümler(mesafe,hız)
-Movescount sitesinin sağladığı avantajlar(tabi garmin ve polar sitelerini bilmiyorum)
-Çok basit bir menü casio f14 gibi hızlı

Dikkatimi çeken bir şey İstanbul yarı maratonunu 20.93 ölçtüm.

1 Beğeni

Teşekkürler bilgiler için.
Movecount benim telefonda da çıkmıyor aratınca, çünkü telefon desteklemiyor.
Verileri movescount’a USB ile bilgisayara bağlarayarak mı atıyorsunuz? Bluetooth ile bilgisayar bağlantısını denediniz mi?

Bluetooth bağlantısını bilgisayarda hiç denemedim. İki kere sarj için taktım o sırada aktarım ve ayar düzenlemesi yapıyorum. Çok kolay ve basit.

Eşimin iphone telefonun da bluetooth bağlantısı yapıyorum. İlk başlarda sıkıntılar yaşadım ayar konusunda telefonda bağlantı kolay olmadı 3-4 kere denemek zorunda kalıyordum. Görüyordu ama senkronizasyon sorunu oluyordu. İstanbul da koşu sırasında suunto nun yetkili satıcısı satıcısıyla karşılaştım. Ona sorunumu ilettiğimde saat ilgili sorunun olma ihtimalinin az olduğunu telefonla ilgili bir sıkıntı olma ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi. Ayar konusunda sıkıntı çektiğimden bilgisayarda yapıyorum ama koşu geçmişimi aktarımda telefon çok kolay oluyor ve sıkıntı çekmiyorum.
1 Beğeni

Gule gule kullanin. Istanbul Yari Maratonu’nda mesafe, AIMS kurallarina gore olculen resmi YM mesafesi degildi. Butun saatler agirlikli olarak 20.85 ila 21:00 arasinda olctu. Parkurun 200-300m kadar kisa oldugu konusunda hemen herkes hemfikir.

2 Beğeni

Hangi model, nereden kaça aldınız, paylaşmanız mümkün mü

Bu nasıl olur. Dünya rekoru kırmak için reklam ve hazırlık yapılan Türkiye’deki en büyük yarı maraton etkinliği nasıl olur da kısa olur. Ya eğer elit atletlerden biri rekor kırsaydı dünya daki bütün spor haberlerinde ilk gün rekor haberi ertesi gün fiyasko mu olacaktı. Diğer aksaklıklar konuşmaya bile gerek yok.

Necdet bey ben Suunto Ambit3 Peak Black HR aldım. N11(Hak-el saat den) internet sitesinden 1532 tl e aldım yalnız kampanya ile 111 tl indirim kazandım. 1421 tl geldi .

Tv’den izlediğim kadarıyla elit atletlerin koştuğu parkurla, normal parkur arasında güzergahta fark vardı.Elit atletlerin koştuğu parkur kurallara uygun olabilir.

Dogru. Omer’in dedigi gibi elitler farkli yerden baslayip farkli yerde bitirmis. Onlarin parkuru hakkinda bilgim yok. Benim bahsettigim elitler disindaki herkesin kostugu parkur.

Saatin gerçeğe çok yakın bir değer bulduğunu düşünebiliriz. Bunun aksine İstanbul yarı maratonu organizatörlerinin elit atletler dışındakilere verdiği değerin şaştığını söyleyebiliriz.

Ben de şu dakika itibari ile Ambit 3 Peak HR Black modelini almış bulunuyorum :smile:

Fiyat %20 indirimli ve taksitli olarak:1.372 TL
http://www.adrenalinoutdoor.com/Suunto-Ambit-3-Peak-Black-HR-Kol-Bilgisayari_19473.html#0

1 Beğeni

Ben de Garmin F3 diye diye an itibari ile bir Suunto A3P almış bulunuyorum. İlk saat olarak zamanında Garmin 210 almıştım. Bayağı bir iş gördü ama hem pil ömrü hem de özellikleri artık düşük kalmaya başladı, yine de parkurları yeni ultracısı eşim Şükran Özel bunu HRM2i ile kullanacak.

Bu arada forum benim için çok yararlı oldu, bilgi veren tüm yazarlara teşekkürler. Bu iş tam anlamıyla fotoğraf makinesinde Nikon-Canon, motosiklette Honda-BMW, telefonda IPhone-Android tadına dönmüş durumda. İyiki de dönmüş durumda zira rekabet gelişimi destekliyor. Benim gibi herşeyi fazlasıyla araştırmaya çalışanlarda işe duygularını karıştırmadan kendilerine uygun olana yönelebiliyor.

Neden A3 aldım :blush:

Garmin F3 uzun zamandır beklediğim ve önceki saatimden dolayı hemen almayı düşündüğüm bir modeldi. Ancak Garmin’i eleştireceğim temel bir nokta var. 210 gibi son derece basit bir modelde bile yaşadığım donma sorunu. (Çok olmadı ama donduğu için kullanamadığım yarışımda var.). Garmin bu anlamda modellerini firmware ile geliştiren bir firma değil. Onun yerine hemen yeni bir model duyuruyor. F3 için yanlış ölçümleme ve donma ile ilgili yazılar okuyunca açıkçası kafamda soru işareti oluştu. Hemen muhasebesini yapmaya başladım, A3P’ye göre renkli ekran, uyku monitörü, Ant+, bluetooth, wifi uyumu, Garmin Connect gibi ciddi özellik avantajları var.
Bununla birlikte Suunto firmware update’i iyi bir silah olarak kullanıyor. Son update’i ile A3P’nin pil ömrünü uzattı. Bahar güncellemesinde uyku monitörü özelliğini ve recovery’nin neresinde olduğunu (HRM taktığım an itibari ile) belirten bir yazılımda getiriyor. Suunto kullanıcılarının şikayet etmedikleri tek şey ise donma sorunu, biraz bu yönüyle Apple’a benziyor. Sınırlı kullanım özelliği var ama güvenilir.

Bir de fiyatını Fatih’den görünce DCRainmaker’ın incelemesine son kez bakıp alımı yaptım. Umarım memnun kalırım.

Edit: Saati AdrenalinOutdoor’dan almıştım, işlemin gerçekleşmiş olmasına rağmen telefon açtılar ve stoklarında kalmadığını bir terslik olduğunu belirttiler. Zaten hemen akabinde web sitesinden de kaldırdılar. Öneri olarak saat ayrı HRM ayrı vermeyi önerdiler ama ne yazık ki başarılı olamadılar. Bu sebeple 3 gün süren telefon trafiğimiz sonrası siparişimi iptal etmek zorunda kaldım.

Döndük Fenix3’e. Tüm yorumlarımın arkasındayım. bu sefer de umarım Fenix3’den memnun kalırım diyeceğim.

Önemli not: Fenix3’ü http://www.sporsaatiuzmani.com/ sitesinden 1.750 TL’ye aldım, kurye olarak da bisiklet kuryeyi seçtim. Saat 13.30’da siparişi verdim, saat 16.30’da elimdeydi. Karbon izi bırakmadan son derece düzgün bir arkadaş saati getirdi ardından hemen aradılar, kullanımını anlattılar. Çok memnun kaldım. Özellikle belirtmek istedim.

4 Beğeni

Güle güle kullan (kullanalım).
Garmin’e göre eksiklerini Application yüklemeleri ile ortadan kaldıracak gibi, dün araştırırken movescount’ta birçok app olduğunu gördüm . En basitinden Nabız limiti Garmin’de saat üzerinden yapılabiliyor sanırım, Ambit için ayrı bir application yapılmış bunun için (ya da saat üzerinden yapmayı ben bulamadım).
Bir de ben saati ilk Ipad’e bağladığımda saatin IPad ile olan bağlantısı sürekli kopuyordu.
Bilgisayara “moveslink” programını kurup, saati bilgisayara bağladım ve update ettirdim (15-20 dakika sürdü).
Bu update sonrası bağlantı problemi kalmadı.

Son olarak da internetten pdf olarak indirilen kullanım klavuzu çok eksik.
Aşağıdaki linkte “missing manual” adı altında, kullanım klavuzunda anlatılmayan birçok özellik hakkında bilgi veriliyor.
Lnki: http://www.zhangschmidt.com/2014/12/the-suunto-ambit3-manual/