Sürekli Olarak Antreman Esnasında Ağza Balgam Gelmesi

Merhaba bu sorunu özellikle tempo antremanların’da ve interval antremanlarında yaşıyorum.(Aynı zaman’da yol bisikleti kullanıyorum) Spor’a ilk başladığım zamandan itibaren bu sorun var ben’de.
Ortalama olarak 8 yaşında sigara ile tanıştım kötü beslenme vesaire bilmiyorum bunların’da etkisi var mı acaba?(Şu anda 20 yaşındayım) Ama 2013 yılından itabaren spor yapıyorum aralıksız beslenmemi’de iyi olarak tanımlayabilirim. Sizde böyle bir sorun yaşıyormusunuz?
(4 Yıldır sigara kullanmıyorum.)

Bende sigara hiç olmadı sadece koşuya başlayınca ani bir ağız kuruması oluyor. Bence sizin ki sigaradan kaynaklı 8 yaş sonrası aşırı etkilemiş fakat 4 yıllık süre daha vücudu temiz hale getirmemiştir.

1 Beğeni

Su içmeye günlük yaşantınız’da biraz daha özen gösterin, antreman esnasında 15 dakika bir için. Evet haklı olabilirsiniz malesef.

1 Beğeni

Bende hiç olmadı Sigraya bağlımıdır bilmiyorum ama ben hiç kullanmadım

1 Beğeni

Teşekkür ederim…

Ben 15 Yıldır, günde en az 2 paket en sert olanından içerdim.2010 yılında bıraktım ve koşulara başladım.O günden beri ağzıma balgam gelir, hala da geliyor

Ciğerler temizleniyormu demeliyiz ne demeliyiz bilemedim. :smiley:

Rahat ol ve kurtulduğuna şükret :slight_smile:

Ağız kurulugu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Merhabalar
Sağlık bölümünde okuduğum için bir iki kelam yazmak istedim.

Sigara içenlerin koşu veya herhangi bir tempolu fiziksel aktivite sırasında ağzına balgam gelmesi olağan bir durum. Bunun sebebi solunan sigara dumanının zaman içinde akciğere mikroorganizmaların gitmesini önleyen bazı bariyerleri etkisiz bırakmasındandır. Vücut buna adapte olur ve bağışıklığın zayıflamasından ötürü mukus salgısı yapan hücrelerin sayısı artar. Yoğun fiziksel aktivitede vücuda giren çıkan hava miktarının artmasıyla dolayısıyla mikroorganizma sayısı artar. Sigara içen insanlarda buna tepki olarak anormal mukus (balgam) salınımı olur. Bundan ötürü içmemiş olanlara göre bi nebze daha fazla rahatsız eder.

Diye yorumluyorum.

Çözüm olarak burundan almayı arttırmak işe yarayabilir.

Ağız kuruluğu ise vücudun hareket halinde sindirim sistemini dolayısıyla tükürük bezlerini yavaşlatmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Normal bir durum bence, benim de baya kuruyor.

1 Beğeni

Merhabalar aydınlattığınız için teşekkür ederim, iyi günler.