Su geçirmez koşu ayakkabısı olarak Quechua (?)

Merhaba,

Yıllardır bisiklet kullanan biri olarak son 1 senedir koşuya merak sardım.
Hava güzelken mevcut malzemelerim ile sorunsuz koşabiliyorum ama kışın yağmurlu havalarda koşabilmek için su geçirmez bir ayakkabıya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Sorun şu ki, ayağım 48-49 numara (Decathlon markalarında 48, diğer markalarda genelde 49). Su geçirmez ayakkabılara baktığımda hem fiyatlarının oldukça yüksek hem de en büyük numara olarak genelde 46 olduğunu gördüm.

Quechua’da çok rahat 48 numara bulabiliyorum. Bu ayakkabılar “doğa yürüyüşü” ayakkabısı olarak geçiyor. Merak ettiğim konu ise başlıktaki mevzu. Quechua’nın doğa yürüyüşü ayakkabıları kışın koşu için uygun olur mu? Koşacağım şey haftada 2/3 gün, azami 1 saat veya 10-15km arası olacak.

Ör. ayakkabılar:

Şimdiden teşekkür ederim.

Su gecirmez ayakkabilar genellikle yuruyus icin kullaniliyor, kosu icin cok tercih edilmiyor. Cunku yururken yavas ve temkinli gittiginiz icin disardaki suyun iceriye girmesini engellemek yeterli ve iyi olur ancak kosarken yurumede gosterdiginiz ozeni gosteremezsiniz. Amaciniz disaridaki suyun iceriye girmesini onlemek oldugu zaman iceriye giren suyu da disariya tahliye edemezsiniz. Dolayisiyle yaz/kis kullanacagim kosu ayakkabilarinin ozellikle su gecirir olmasina dikkat ediyorum. Bu vesileyle yagmurda iceriye giren su tahliye edilmis oluyor.
Ayrica yuruyusler kosuya gore daha kisa suruyor. Yuruyus sabahtan aksama kadar surebildigi icin ayagin islak kalmamasi onemli.ama kosu 1-2 saatle sinirli kaliyor. Kosu sonrasi hizli birsekilde ayakkabi corap degisikligi yapildigi takdirde saglik acisindan da su gecirir ayakkabilarin problem yaratmayacagini dusunuyorum.

5 Beğeni

Kesinlikle su geçirir suyu dışarı iyi tahliye eden bir ayakkabı almalısınız yoksa karda bile koşu yapsanız sıkıntı yaşarsınız saygılar.

2 Beğeni

Vay be tamamen yanlış düşünüyormuşum demek ki :slight_smile:

Peki ıslanan ayakkabıyı nasıl kurutmalıyım döndükten sonra ki şaftı kaymasın :slight_smile:

Ben suyla durulayıp güneşe bırakıyorum kışında kalorifer dibine .

1 Beğeni

İsterseniz bir göz atabilirsiniz, iyi antremanlar…

http:https://kosuforum.com/t/karli-ve-soguk-sularda-kosarken-ayak-icin-oneriler/2206/3

2 Beğeni