Strava Heatmaps kullanımı ile ilgili güvenlik sorunu

Strava’yı birçoğumuz kullanıyoruz. Bugün okuduğum bir yazıda, Strava’nın Heatmaps uygulamasını farkında olmadan kullanan askeri personelin ciddi bir güvenlik zafiyeti yarattığını öğrendim. Konuyu Nathan Ruser isimli bir üniversite öğrencisi ortaya çıkarmış. Afganistan’daki Amerikan birlikleri, hatta Suriye’deki Türk ordusu’na ait olduğunu iddia ettiği izleri paylaşmış. Kendim haritalara girdiğimde, Türkiye’deki diğer askeri üsler ile ilgili de detaylı izler görebildim. Sıradan kullanıcılar bir kenara, böyle durumlar için acaba Strava ek bir güvenlik önlemi almalı mıydı? Orduların GPS verisi kaydeden tüm cihazlar için belirli kuralları vardır diye düşünmek istiyorum, ama bunu es geçmeleri düşündürücü. Siz ne düşünüyorsunuz?

İşin askeri güvenlik boyutu bir yana, benim daha önce haberdar olmadığım bu haritalar, Strava’yı kullanan kullanıcıların tüm aktivitelerinin üstüste örtüştürülüp, yol bilgisine göre düzeltilip, yoğunluğa göre renklendirilip hazırlanan, hem bilgi verici, hem de bakması keyifli grafikler olmuş. Haritaların oluşturulması ile ilgili teknik bilgilere burada değinilmiş. Eğer aktivitelerinizi 'özel’e çevirmediyseniz ve ‘gizli bölgeler tanımlamadıysanız’, sizin de adımlarınız ve/veya pedallarınız burada iz bırakmıştır. Örneğin İstanbul’un geneli ve Belgrad Ormanı’nda ayak izleri şu şekilde olmuş:

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer başka insanların evinizin yerini bilmesini istemiyorsanız, gizli bölge yaratabiliyorsunuz. Dahası, sözkonusu 'ısı haritaları’nda gözükmemeyi de seçebiliyorsunuz. Ayarlarınızda bulabilirsiniz:

Ben ‘iz bırakmaya’ devam edeceğim. Ama tanıdığınız askeriyede görevli koşucular varsa, bilgi ulaştırırsanız iyi olur.

4 Beğeni

Burada Strava’nın hiç hatası/suçu yok. Belki çok zorlarsak güvenlik ayarlarını daha görünür yapmadıkları veya herkesi sürekli uyarmadıkları için eleştirebiliriz (o da çok zorlarsak :smile:)
Bu tamamen kullanıcı hatasıdır.
Öte yandan diyelim bir yeri gizli tutmakla sorumlu kullanıcılar hata yaptı. Ben bu bahsi geçen yere zarar vermek isteyecek kişilerin bu yerin varlığını ve tam olarak koordinatlarını bulmak için Strava’ya muhtaç olmayacaklarını, oluyorlarsa da zaten birkaç acemi olabileceklerini düşünüyorum.

3 Beğeni

Orası da doğru tabi. Sözkonusu yerlerin tespiti için daha farklı yöntem ve stratejilerin olabileceği aşikar. Ama görevli kişilerin hatasının yarattığı algı, bende ve gördüğüm diğer yorumlarda, olumsuz.

Strava belki arada birkaç uyarı yollayabilir kullanıcılara. Bunun dışında 'ısı haritaları’nın çok yararlı olacağı düşüncesindeyim. Bir yararı olarak, metro, bisiklet yolları gibi ulaşımın iyileştirilmesi yönünde çok iyi bir veri sunacaktır.

1 Beğeni