Stratos 3 mü? Forerunner 245 mi?

Herkese merhaba. Bu yıl içinde İstanbul yarı maratonuna ve maratona katılmayı planlıyorum. Çok düzenli bir koşu geçmişim olmasa da 10K yarışlara 4 kere katıldım. Koşu işini hayat rutini haline getiriyorum yavaştan. Antrenman takibi için hangi saati önerirsiniz? Stratos 3 e dair aklıma yatan nokta fiyatı. Forerunner neredeyse 2.5 katı fiyatında. Sizce aradaki fiyat farkına değer mi forerunner?

Sizi çok zorlamayacaksa FR245 alın bence.
Ben bütçeyi düşünüp Huawei aldım, doğrusu sporla ilgili beklentilerimi karşılamadı. Siz zaten geçici bir hevesle alıyor değilsiniz belli ki, defalarca yarışmalara katılmışsınız! Garmin yıllarca sizi götürür.

3 Beğeni

Teşekkür ederim cevabınız için. Ben de daha çok garmin tarafındayım

2 Beğeni

Huawei’yi eşime aldım. Saat ekran olarak, arayüz olarak, sarj olarak ciddi iyi.

Zaten Garmin, tekeline güvenip ne arayüze, ne kullanıcı dostu bir yapıya zerre önem vermiyor. Çok üzücü. Benim 645 Musik ile yanyana koyuyorum, ayrı dünyalardan gibiler.

Öte yandan Huawei zoru becerip spor verilerini dışarıya export etmeyen saat yapmış. Şaka gibi. Bildiğin çöp. Huawei Health ile kendin çal kendin oyna demiş. Çok enteresan.

4 Beğeni

Apple Watch akıllı saat özellikleri ve servisi
Garmin fonksiyonu, dayanıklılığı, pil ömrü
Huawei estetiği, malzeme kalitesi ve fiyatı

Bunlar bir araya gelse de alsak.

4 Beğeni

Bence hiç maceraya girmeyin, Forerunner 245 çok iyi bir cihaz, ben çok memnun kalmıştım. Garmin marka saatlerde bence en iyi fiyat/performans oranına sahip. En ucuza en çok özellikli model. Forerunner 945’in haritasız versiyonu gibi, neredeyse diğer özelliklerin hepsi var.

Ekranda lekelenme problemi olabiliyor bazı serilerinde ama TR garantili olursa arıza durumunda yenisi ile değiştirirler.

2 Beğeni

Satın alma kararı verdiğinizde sadece kutunun içindekileri almış olmuyorsunuz. Markanın garanti ve servis hizmetlerinin yanında saat yazılımı ile birlikte çalışan bir dış yazılım ekosistemini de kullanma hakkınız oluyor, bunun da bedelini ödemiş oluyorsunuz. Stratos 3 donanım olarak Fenix 6 ile karşılaştırılabilir. Ancak gerek özelleştirme yeteneği, gerek arayüzün özgün olmaması, uygulamasının kullanışlı olmaması, web uygulamasına sahip olmaması önemli eksikler. Firstbeat algoritmalarına sahip, ancak onları kullanarak bir içgörü oluşturma konusunda zayıf.

Saatinizden mesafeyi ve rotayı kaydetsin, arayüzle biraz boğuşurum, özelleştirmeye ihtiyaç duymuyorum, strava ile mutluyum diyorsanız ve servis/garanti meselelerinden (ucuza aldım zaten, atar bir daha alırım) çok da dertli değilseniz stratosu alın.

“Ben bu zımbırtı ile oynayıp bundan keyif alacağım, yazılım, ekosistem benim için önemli” diyorsanız 245’i. Ancak 245’in nispeten küçük bir saat olduğunu ve özelleştirme olanaklarının kısıtlı olduğunu unutmayın. Triatlon ve açık su yüzme appleri içermiyor, bunları connect iq yoluyla ikame edebilirsiniz. Öte yandan Body Battery, havuzda bilekten kalp ölçümü gibi keyifli tarafları var.

7 Beğeni

Görünen o ki her cihazın eksik ve öne çıkan yanları var. Bu durumda kişinin koşudan beklentileri ile cihazın öne çıkan yanlarının eşleşmesi önem teşkil ediyor. Burada yazılanlardan ve diğer konulardan okuduğum kadarıyla forerunner 245 daha çok bana hitap ediyor. Herkese teşekkürler cevaplarınız için.

Cihazı alınca buradan kişisel deneyimlerimi paylaşırım :slight_smile:

1 Beğeni

Burada uygun fiyata 245 var isterseniz;

2 Beğeni

Huawei işi sıfırdan yaptığı ve kendi de güncel teknolojilere daha yakın bir firma olduğundan, biraz teknolojik olarak güncel görünmesine de önem vermiş. Garmin yıllardır gelen altyapısını adım adım geliştirerek iş yapıyor. Kendi deneyimlerimde birkaç dakikada sıkıldım Huawei cihazlardan. Hemen hemen tüm menüleri birkaç dakika içinde dolaşmak mümkün. Sonradan kendim bir şey ekleyemiyorum vs. oldukça basit ve sıkıcı geldi arayüzü. Akıllı bilekliğin saat şekline getirilmişi tam olarak. Pil ömrünün iyi olmasında ise bu basitliğin önemi var. Aman aman bir donanıma ihtiyaç yok ve birkaç çip var sadece içinde. Bunları da Huawei küçük ve ince bir kasaya paketlemeyi başarmış ve estetik bir görünümü var.
Veriyi aktarmak için harici uygulamalar var. Bunları aşıp Huawei ne zaman Strava ile anlaşır belli olmaz. Bu tür firmaların da bir huyu bu. Saati üretenlerin sporla alakası olmayan kişiler olduğunu anlayabiliyorsun gayet. :slight_smile:

2 Beğeni

Huawei müşteri ilişkileri sitesi Strava ile ilgili taleplerle dolu… Strava ve özelleştirilebilir antrenman talepleri! Strava ile görüşüyoruz vs diye cevap veriyorlar, ama güvenilir mi bilmem. Tuhaflıklar bir değil iki değil. Google Play Store’dan aldığınız uygulamada sorunlar var, kendi sitesindeki versiyonu indiriyorsunuz, onda o sorun yok mesela. Google Fit ile uyum sorunları var, nedense nabız bilgisi göndermiyor; 1 saat koşuyorum, koşunun sonunda bir merdivenden çıkıp evime gidiyorum, bir bakmışım aktiviteyi 1 saatlik merdiven çıkışı olarak kaydetmiş vs vs.

1 Beğeni

Şu sıralar benimde en çok kafa yorduğum soru. Yıllardır askerden kalma casio saat ile koşuyorum .Fenix 5 alacağım forerrunner a vereceğim parayı bekleyimde alayım fenix 5 dedim . 2.el fenix 5 alacağım kısmetse

3 Beğeni

Strava ile görüşüyoruz ne demek ya, sen Huawei’sin, istesen Strava’yı satın alırsın. Başka bir dertleri vardır muhtemelen onların o tarafta. Belki Strava da Huawei ürünlerine ABD’de uygulanan ambargo benzeri bir yaptırımdan dolayı yanaşmak istemiyordur Huawei cihazlara.

2 Beğeni

Strava’yı önemseyenler yazıp duruyor da sporla bu düzeyde ilgilenenler akıllı saat satışlarının herhalde çok küçük bir kısmını temsil eder; o yüzden bu sorunu çözmek belli ki öncelikli değil. Müşteriyi bu şekilde sallıyorlar.

1 Beğeni

Arkadaş Watch GT2e aldı, Strava’dan haberi yok. Saate aşık, ikide bir kolunu kaldırıp bir şeylere bakıyor. :smiley: Kayınpederine de GT2 aldırdı sanırım. Öyle bir dünyadan haberi olmayanlar için dert değil bunlar… :smiley:

2 Beğeni