Sporda maske kullanımı

Arkadaşlar merhaba. Bir süredir yurt dışındaydım. Türkiye’de ki kovid önlemlerini yakından takip edemedim. Sabahları 6:30-7:30 arası düzenli koşu yapıyorum. Maske kullanım zorunluluğu geldi. Spor esnasında takmamaya sıkıntı çıkarıyorlar mı? Ataşehir/İstanbuldayım bu arada

1 Beğeni

galiba her yerde çok farklı, benim yaşadığım ilçede en büyük caddelerde meydanlarda dahi insanların yarısı maskesiz oluyor ve ceza yazıldığını görmedim


Sayfa 189

12 Ağustos 2020 tarihli pdf…
https://covid19.saglik.gov.tr/ anasayfasinda COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi başlığında yazmakta.
4 Beğeni

@Aydnbrn Yanında maske olursa, koşarken kullanmasan bile daha iyi olur. Bir de Sağlık Bakanlığı’nın bu rehberi bilinmeyebilir, belki ilgili yerin çıktısı alınabilir. Kendi ve çevrenizdekilerin sağlığı için yine kalabalık ortamlardan uzak kalmaya dikkat edip, öksürürken hapşırırken kol ile ağzı kapamak, yanınızda birinin öksürebileceği ihtimalini düşünüp 2 metre sağından solundan geçmeye dikkat edebiliriz.:+1:

2 Beğeni

Merhaba,
Yönetmenlik dışında kanıta dayalı sporcularda maske kullanımı eforda daha belirgin olan hipoksik ve hiperkapnik solunuma neden olur. 6-8 METS civarında yoğunluğa sahip kısa bir egzersiz sırasında maske kullanımı O2’yi% 3,7 azaltır ve CO2 konsantrasyonunu% 20 artırır.
Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7275167/
Uluslararası basın iyi sonuçlanmamış vakalar vardı sanırım. Ben şahsen spor sırasında maske kullanmıyorum. Hipoksik sonuçlarından ötürü.

5 Beğeni