Spartathlon 2023

Bu derece her yerde boyle yanlistir. Butun tarihsel verisini indirdim uzerinde calismak icin. Sadece o yarisin butun sonuclari 1 saat eksiktir.

5 Beğeni

https://www.youtube.com/live/ZAilxWf021Y

Canlı yayın, 19.00da 36 saat dolacak.Aytuğ Çelikbaş 14.55’de cp 69’daymış.
Bravo sesleri yayında.tüm koşanlara buradan da bravo.
18.22’de Aytuğ Çelikbaş bitirdi.

2 Beğeni

Bugün foruma giremedim ama yarışı takip ettim,
Hilmi ile de haberleştik keyfi yerinde. Yarışın büyük kısmını Burakla koştu sanırım.

Vesile ne yazık ki durup dururken bayılmış, bir enzim düşmesi yaşamış, güzel ilgilenmiş ekipler kendisiyle.

Sezgin bende de DNF görünüyordu, o sürede bitirmesi de pek mümkün değil takip ettiğim kadarıyla.

3 Beğeni

Sezgin bey 185’te cutoff’a takilmis. Bu kesin bilgi.

5 Beğeni

Sezgin Hoca benim gibi ‘‘old boy’’ ların idolüydü bu yarışta.Normalde yavaş ve derinden giderek her yarışı bitirir ama bu yarışın ‘cut off’ ları çok acımasız tabi.Hangi kriter yarışı koşarak gitmişti acaba!? Bitiren arkadaşları tebrik etmek lazım.Özellikle Alman Mert Derman’ın Spartathlon ile ilgili ‘’ en zoru ikinci defa koşmak’’ tespiti ışığında bu yıl finişe ikinci kez ulaşan Aytuğ ve Budak’ı.

5 Beğeni

Euchidios Hyper-athlos 215 k yarışını 33:00 saat altında koşarak gitmişti (31:42)

2 Beğeni

Zeus’un oğlundan mı bahsediyor, dedim.(euchidios hyper i koşucu sandım). Ultra yarışın adıymış.

Sezgin beyden bahsetmiş sevgili @ominal

3 Beğeni

Camille Herron’un şöyle bir röportajı var hepsini okuyamadım ama instagram’da karşılaştığım bölüm enteresan geldi.

Working with her dietician, Herron used that knowledge to cut back on her carbohydrate intake during Spartathlon to less than 50 grams per hour, down from the 60 to 75 grams per hour that she had been consuming in events earlier this year and in prior years.

4 Beğeni

Ama bir yerde kendi vucudunun davranisini gozlemleyip ona gore bu degisikligi yaptiklarini belirtmis. Orayi pas gecince bu sanki herkese uygulanabilirmis gibi duruyor. Ama denenebilir tabii.

But we learned my body is naturally wired for fat oxidation, so I ended up backing off my carbohydrate intake and it made me feel better.

3 Beğeni

tabi tabi bunun zaten anlaşıldığını düşünerek belirtme gereğinde bulunmadım.

2 Beğeni

Yağ yakımında ne seviyede olduğumuzu tespit edebildiğimiz bir test var mı? Herron, bunu deneyerek mi bulmuş tam olarak anlayamadım.

1 Beğeni

Aslında Herron’un çalıştığı dıyetisyen test yaparak farketmiş bu durumu. Bildiğim kadarıyla bunu ölçmek için koşu bandında aldığın oksijen ve verdiğin karbonhidrat miktarını ölçen bir maske takıyorlar. Yağ ve karbonhidrat yakımında kullanılan oksijen ve karbonhidrat oranları farklı olduğu için belirli efor seviyelerinde ne kadar yağ ne kadar karb yaktığınızı ölçebiliyorlar. Kendi kendimize ölçebileceğimiz bir şey değil maalesef.

3 Beğeni

Yazının tek bir yerini alınca yazıda anlatılan şeyler biraz manipüle edilmiş gibi oluyor.

Yazıda kadının yüksek VO2max değeri olduğu söyleniyor.
Yarış esnasında yüksek karbonhidratlı alımının gut benzeri rahatsızlıklara sebep olduğunu söylüyor.
Karbonhidrat alımını azaltınca bu sorunların azaldığından bahsediyor.

Peki nereden nereye düşürmüş?
Birde buna bakalım.
Bir enerji jeli yaklaşık 25gr karbonhidrat içeriyor.
Saatlik 75gr dan 50gr a indiğini söylüyor.
Yani 20dk da bir enerji jeli almak yerine 30dk da enerji jeli almış.
Ben en yoğun enerji jeli kullandığım yol maratonlarında dahi en fazla 50dk da bir enerji jeli alımı yaptım.
Onun indim dediği yere forum içinde belki de hiç çıkanımız olmadı.

4 Beğeni