Spartathlon 2019

Spartatlon 2019 katılımcıları açıklandı . Katılımcılar arasında 3 Türk görmek sevindirici.

Türk Katılımcılar:

1-Aykut Çelikbaş
2-Aytuğ Çelikbaş
3-Mert Derman.

Tüm Katılımcı Listesi.
https://www.spartathlon.gr/images/stories/2019/entrants-list-2019.pdf.

Yarış Linki ;
https://www.spartathlon.gr/en

Yarışmacıların hazırlık süreçleri hakkında bu başlıkta ara sıra bizleri bilgilendirme fırsatları olursa seviniriz açıkçası . Böylece yarışa kadar olan süreci de forum kullanıcıları olarak canlı takip etme şansımız olur

22 Beğeni

Katılımcı listesi ile birkaç küçük bilgi: Dikkat ederseniz yukarıdaki listede Japon koşucular henüz yok, yaklaşık 50 kadar Japon daha sonra eklenecekler.

Yunanistan’ın 60, Japonya’nın 50, Almanya’nın 30, diğer tüm ülkelerin ise maksimum 25 kişilik kotası var. Japonya ve Almanya’ya ayrıcalık yapılmasının sebebi yarışın başladığı 1980’lerden itibaren bu iki ülkenin yarışa çeşitli şekillerde destek olmaları ve bu ülkelerde yarışa büyük ilgi olmasından dolayı. Öyle ki bu iki ülkenin kendilerine özel Spartathlon Federasyonları var.

Dolayısı ile gerekli başvuru kriterlerini sağlamış olan Japon ve Alman koşucular diğer ülkelerden farklı şekilde kendi ülkelerindeki federasyona başvuruyorlar. Böylece örneğin Japonya Spartathlon federasyonu başvurular arasından 50 Japon koşucuyu belirleyip isimlerini organizasyona bildiriyor. Almanya için de aynı şey geçerli. Geri kalan tüm ülkelerin koşucuları ise bireysel olarak direkt başvuru yapıyorlar.

Japonya ve Almanya dışında, İngiltere, İtalya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Polonya, Fransa gibi ülkeler hep yüksek sayıda katılımcı gönderen ülkeler arasında. Finlandiya ve İsveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri de aynı şekilde.

Katılma hakkını kazananların 15 Mayıs’a kadar gerekli kayıt prosedurlerini tamamlaması gerek. Tamamlamayanların yerine yedek listeden alım yapılacak. Genelde her sene sakatlık, özel sebepler vs. nedeniyle yüzde 10 gibi bir oran yedek listeden girme şansını elde edebiliyor.

12 Beğeni

@aykutc Almanya ve Japonya 'da kendi federasyonlarına yapılan başvuru sayısı hakkında bilgin var mı ? Onların seçim kriterleri Spartatlon’un kriterlerinden farklılık gösteriyor mu ?

@aykutc daha önce aynı yıl katılıp bitiş gören kardeşler var mı? Sanıyorum sizin olduğu kadar organizasyon için de güzel bir hikaye olacak.

1 Beğeni

Olimpiyat maraton seçmelerinde 50 sporcumuz var mıdır?

1 Beğeni

Basvuru kriterı aynı. Japonya’yı sormuştum, seçim kriterlerinde kuranın yanında belli birkaç kişi için wild card uyguladıklarını söylemişlerdi. Sorduğum kişi her sene 150’den fazla başvuru (başvuru kriterini karşılayan başvuru sayısı) olduğunu söylemişti.

3 Beğeni

Baba - oğul aynı yıl bitiren en az iki aile var. Birisi Fransa’dan biri Almanya’dan. Bunu net biliyorum. Kardeş ise emin değilim. Birkaç yıl önce Almanya’dan ikiz kardeşlere koşma hakkı çıkmıştı ama başladılar mı veya ikisi de bitirdi mi emin değlim. Son birkaç yılın sonuçlarında aynı soyada sahip iki Alman gözüme çarpmadı ama gitmeden önce bu konuyu daha detaylı araştıracağım.

3 Beğeni

Görünce çok heyecanlandım. Çok sevindim. Çok gurur duydum.
Yolunuz açık olsun. Ayağınıza taş değmesin. Yıllar önce sokakta 1 adım koşan bile yokken sizler bu forumu kurdunuz yarışlar koşup insanlara bu sporu aşıladınız.
Tebrik ederim. Teşekkür ederiz.

3 Beğeni

Şimdiden hayırlı olsun. Ben de çok gurur duydum 3 kişiyi birden görünce. Çok güzel bir yıl olacak bizler için. Sağlıklı antrenmanlar hepinize…

2 Beğeni

Tebrik ederim, üç isim görmek insanı ayrıca mutlu ediyor, keşke imkan olsa bu süreç bir belgesel tadında kayıtlara geçse.

3 Beğeni

Bunun cevabını buldum. 2016’da Frank Burger ve Rudiger Burger (ikiz kardesler) yarışa başlamışlar. Rudiger 35:42:59’da bitirmiş. Frank Burger ise Nestani’den (171.5 Km) sonra zaman limitine yakalanmak üzereyken bırakmak zorunda kalmış.

Burada Rudiger’in Almanca raporu var.

Daha eski yıllarda da benzer hikayeler olmalı, araştıracağım.

4 Beğeni

Başarılarınızı ve raporlarınızı bekliyor olacağım, tebrikler! @spinodal @aykutc @aytug_celikbas :slight_smile:

2 Beğeni

Günler su gibi aktı yarış yaklaştı. Umuyoruz ki hazırlıklar düşündüğünüze yakın geçmiştir. @aykutc ve @spinodal

3 Beğeni

@aytug_celikbas ı da unutmayalım. @spinodal @aytug_celikbas @aykutc 'a son anrenmanlarında ve zorlu yarışta sonsuz başarılar… 3 kişi gitmeleri, hatta 2 kardeşin aynı anda böyle bir yarışta koşması gerçekten harika.

4 Beğeni

Aytuğ forumda mı emin olamadım

Serdar ve Halil teşekkürler. Hepimiz şartlar ölçüsünde elimizden geleni yaptık. Artık bundan sonra hazır olmama diye bir şey olamaz. Yarışa başlayacağımıza göre hazırız. Hepimizin tabii A ve B planları olacak ama neler yaşanacağına göre yarış içinde bu planlar sürekli değişecektir. Günün sonunda üçümüz de 36 saat zaman limiti içinde heykele ulaşmaktan başka bir şey düşünmüyoruz.

Bu yıl ilk defa birden fazla koşucu ile katılmamız eminim hepimiz için ekstra bir motivasyon ve güven kaynağı olacaktır. Belli bir deneyimimiz var. Mert zaten ikinciye katılıyor. Aytuğ ilk kez koşacak olmasına rağmen daha önce iki kere bana destek olmak için yarışa geldiği için kendisini bekleyenleri biliyor.

2017 ve 2018’de hava şartları klasik Spartathlon havasından (gündüzler 27-30+ derece, geceler 4-6 derece) uzakti. Daha yarışa uzun süre olmakla birlikte bu yıl klasik Spartathlon havasına dönüş olacak gibi gözüküyor.

3 hafta önce 11:19 ile 17 yıllık 100 mil dünya rekorunu kıran Zach Bitter ilk kez yarışta koşacak. Dean Karnazes de üçüncü kez koşuyor. (2014’de 35 saatin altında bitirmiş, geçen sene 120. km civarında bırakmak zorunda kalmıştı).

17 Beğeni

başarılar… sağlıkla gidin… sağlıkla gelin…

2 Beğeni

Üçünüze de başarılar diliyorum. Büyük bir meydan okuma, heyecanla takipte olacağız. Bu yılki Spartathlon’un en güzel tarafı 3 tane yarış raporunun gelecek olması :slight_smile:

4 Beğeni

Üçünüze de başarılar ve sağlıklı finishler dilerim. Yarış raporlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz :slight_smile:

1 Beğeni

Başarılar, tabi en önemlisi sağlık ve mutlulukla bitirmeniz.