Son Dönemde Sıklaşan GPS Ölçüm Hataları

Merhaba,

Son dönemde, cep telefonumun GPS’i koşu mesafelerini fazla ölçüyor. Ne kadar araştırma yaptıysam da bir sonuca ulaşamadım. Etrafımdaki diğer arkaşlardan aynı sorunu onların da yaşadığını öğrenince burada bir konu açmak istedim. Aklıma, ülke olarak kış saatine geçmeyişimizin problem yaratabileceği geliyor ama emin de değilim.

Bu sorunu yaşayanlar veya önerisi olan var mıdır?

Teşekkürler,

GPS hesapları GPS sisteminin kendi saatine göre yapılıp, aktiviteler GPS uygulamasının çalıştığı telefonun saat ayarına göre saat verisi ile etiketlenir. Kış saati ile ilgili bir şey değildir hani.
Son dönemde belli bir konum uydusu arızası veya sorun görünmüyor ama tamamen açık sistemler değil sonuçta bunlar, ufak tefek sorunlar olmuş olabilir. Çoğu kontrol sitesi de kapanmış zaten. Bölgenizde de yeni yapılaşma, yeni devreye giren gerilim hattı vs. bir şeylerden kaynaklı ölçüm farkı vs. olmuş olabilir. Bizden kaynaklı bir şey olmadığı için yapacak bir şey yok ama ayakkabıya takılan footpod gibi cihazlar daha iyi mesafe ve hız/adım ölçümü yapabiliyormuş.

Telefonlar zaten bu iş için üretilmediği için bir koşu saati kadar hassas ölçüm yapmayacaktır, hatta saat olarak bile yanlış ölçebilen modeller mevcut. Bunun yanında sadece GPS olan modellere nazaran GLONASS özelliği olan yani daha fazla uydu ile konum belirleme özelliğine sahip cihazlar daha doğru sonuçlar verecektir.

Garmin 910xt gps konusunda çok iyi diyebilirim. Chipseti - SiRF Star olması lazım - çoğu üst modelden iyi deniyor. Ben birebir fenix’in çok yanıldığı durumlarda 910xt’nin stabil çalıştığını gördüm.

1 Beğeni

910XT gibi Sirf yongalı cihazlar genelde son MTK yongalı cihazlara göre bu saatler için daha ideal görünüyor, çünkü kullanan çoğu saat MTK yongalı Garmin’lere göre daha iyi GPS sonuçları veriyor. Ancak yeni saatlerinde Garmin Sirf yonga kullanamadığı için MTK kulllanıyor ve o da tam başarılı değil. Özellikle Fenix 5 serisi ile durum n olacak merak ediyorum.