Sinovit ve Tenosinovit Teşhisi

Merhaba Arkadaşlar, Sağ dizimin Mr görüntüsü.Yürüme, oturma, merdiven çıkma, eğilme, vb hareketlerde sorun yokken sadece koşarken 7km lerde başlayan ağrı koşturmuyordu. Durunca ağrımayan koşarken belli bir mesafede zorlamayla ortaya çıkan bir ağrı. Koşu camiasında her kafadan ayrı bir teşhis çıkınca konuyu netleştirdim. TANI :SİNOVİT ve TENOSİNOVİT dizdeki eklemler arasında iltihaplanma birazda ödem. 3 hafta koşu engeli ve iltihap kurutucu NAPROSYN JEL krem ile tedavi. Durum budur. 3 Hafta yürüyüş ile idare edeceğim. Şu an başlarındayım. 1 hafta olmak üzere kremi sürdükçe kendimi iyi hisetmeye başladım. Sanırım iyileşme isteğimin çok olması sebebiyle psikolojiktir.

3 Beğeni

Merhaba, Geçmiş Olsun. Koşu için engel.
Aşırı kullanıma / yüklenmeye bağlı oldu sanırım. Non-Travmatik

Teşekkürler. Haftada üç idman yapıyorum orta tempo yaklaşık 30k civarı 3 idman. 2013 den beri koşuyorum düzenli. Esneme ve gerdirmeyi biraz aksattım son zamanlar onunda etkisi var. Şu an 10 güne gidiyorum krem sürüyorum ve koşmadım bu süre zarfında iyi hissediyorum ama krem bitmeden ve 3 haftalık süre dolmadan koşmayacağım.

Kesinlikle. Aşırı yüklenme, ısınma, germe ihmali, ayakkabı seçimi ve sert zeminden olabilir. Şuan istirahat ve diz bölgesi güçlendirme iyi gelmiştir.
Doktorunuz verdiği ilaç takviyesi. İyi olmanız güzel. :clap::clap:

Ocak ilk haftalarında 2020 boost adidas aldım.Sürekli tartan pistte koşuyorum. Son aylarda direk koşuya başlıyor bittiğinde de esneme gerdirmeye zaman ayırmıyordum. Biraz bu ihmallerimin sonucu oldu. Şu an akşamları 7 ila 8km normal yürüme ile idare ediyorum.Başka birşey yapmıyorum. Yapmalımıyım ?

Öneri şöyle ödem ya da tenosinovit gibi problemlerde istirahat ve aktivite kısıtlama şart. Şuan 8k yı ağrısız koşuyorsanız harika o zaman. ( kontrollü yüklenme evresi ) 2021 ocakta mı aldınız yoksa 1 yıl olmuş aktif olarak uzun mesafe koşuyorsunuz sanırım, ayakkabı değişim süresi gelmiş gibi görünüyor.
Farklı markalar farklı mesafeler önerebilir fakat genellikle ayakkabıların ömrü 750 -1000 km olup, bundan fazla kullanılması, taban yapılarının, jel desteklerinin ve yapılarının bozulması sebebiyle sakatlık riski doğurmaktadır. ‘’ alıntı 8 ile 12 ay gibi

Tanı konulduğundan beri koşmuyorum. Sadece akşamları yürüyüş 7 ila 8 km o da 11 dk pace civarı. Ağrı başlamadan ayakkabı değişimini yaptım. Ayakkabılar yeni ama diz yıprandı. 8 senedir yılda 1500-2000km görüyor bu dizler. Çok şükür bugüne kadar bu rahatsızlığımdan başka sakatlık görmedim. Hızlı bir atlet değilim .6 pace koşarım. Spor ve zindelik koşucusuyum.

1 Beğeni

Güzel o zaman. Koşu diz temelli zamanla yıpranma olması doğal bir durum. Ultra gibi uzun mesafeler de kanıtlanmış.

1 Beğeni

Ben de koşuya yaklaşık 2 ay kadar önce başladım.Küçüklüğümde zorlamış olduğum için aynı tanılar bende de var.Fakat doktor bana herhangi bir tedavi önerisi yapmadı.Koşumda da herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.