Sıcak Havada Sıvı Kaybı

Hafta sonu uzunlarının ikincisini yaptım bu sabah.Mesafe 22 km.Hız 05:35.Hava sıcaklığı 22-25 derece arası.Yükseklik kazanımı yok denecek kadar az.Sabah 06:15’de başladım koşmaya.Koşmadan önce tartıldım; 74.3 kg.İdman sırasında 500ml. suyun yarısını ilk turu bitirdiğimde içtim.Koşuyu bitirdiğimde ağırlık 73.kg.Vücudun kaybettiği sıvı oranı bu kadar

3 Beğeni

Ben artık tartmıyorum ama iki yıl önce falan tartılıyordum. 82 kilo ile koşmaya çıkıyordum, 6.5 KM gibi bir muslukta su içip eve dönüyordum ve yaklaşık 10 - 10.5K mesafede çeşmede içtiğim suya rağmen 80 KG oluyordum.

Endomondo’nun dehidrasyonu gösteren bir özelliği vardı aktivite sonrası, 2Lt diyordu. 2 litre kaybettiğimi biliyordu ama çeşmede içtiğim suyu bilmediği için tam doğru değildi hani. :slight_smile:

1 Beğeni

Benimki sadece merak.Bir süre daha ölçmeye devam ederim.Sonra sıkılıp bırakırım :slight_smile:

Şu su içme mevzuu net olmayan bir durum.Yukarıda yazılan şartlara çok çok yakın şartlarda aynı mesafeyi koştuk…Ve tam bu su konusunu konuştuk.Bir arkadaşımız ''hiç su içmem ve su içmek yanlış ''dedi.Bu arkadaşımızın dereceleri var ve her koşuda mutlaka kürsüdedir…Bazı yerlerde de okumuştum birçok elit atletin 42 km ler de bile su içmediğini.Çok ilginç bir durum.Belki bu pirensibi kendimizi tanıyarak kişiselleştirmeliyiz.Kilo konusu ,hepimizin ilgisi içinde olmakla birlikte,sanki bir süre sonra umursamaz oluyoruz…Sağlıklı koşular…

Bence de tamamen kişisel bir şey. Genelde 10K koşmaya çıktığımda şehir içinde hiç su içmem, bazen bu şekilde 16KM kadar koştuğum oluyor. Sıkıntı olmuyor ama ondan sonra sabaha kadar o su eksikliğinin belirtilerini görüyorum vücutta. :smiley:
Arkadaşlarla bisiklet sürmeye çıkıyoruz, ben 30KM’de tek suluğu bitiremiyorum; arkadaşlar benzinlikten benzinliğe mola yapıyorlar. Hava sıcaklığı ile de ilgili tabi.

1 Beğeni

Su, elektrolit ihtiyacı ve tamamlanması bence önemli bir konu. Vücuttaki su miktarı azaldıkça elektrolit dengemiz değişmeye başlıyor. Bu da ani performans düşüşlerine sebep olabiliyor zaman zaman. Ben 1 saatlik koşularda bile mutlaka yanıma su alırım ve koşu sırasında azar azar içerim. Ölçüm de ağzımın kurumamasına dikkat etmek. Bu da hava sıcaklığına göre değişiyor ama 1 saat içinde 500ml ile 1000ml arası bir yerlerde oluyor su ihtiyacım. Daha uzun aktivitelerde elektrolit sıvı alımına da dikkat ediyorum. Böylece yarışlar için de bir sıvı ve elektrolit alma programı oluşuyor. Sadece aktivite sırasındaki konforu değil, sonrasındaki konforumu da etkiliyor bu durum. Aytuğ Abi’nin kitabında bununla ilgili önemli bilgiler var. Okumanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Bugünkü uzun öncesi ben de tartıldım. 77,4 kg ile başladım, 34 km@5:15 pace koştum, koşu sırasında 1 lt. sıvı aldım. Koşu sonrası 76,2 kiloydum. Sıcaklık 18-23 derece.

1 Beğeni

Hava kaç derece idi, neredeyse hiç kaybetmemişsiniz.

Aldığım 1 lt. sıvıyı hesaba katmazsak 2,2 kg kaybetmişim. Koşu sırasında ilk bir saat üşüdüm, bu yüzden her zamankinden daha az terledim.

1 Beğeni

Bir yerden okumuştum ama kaynağını net hatırlayamıyorum. Fiziksel aktivite ve özellikle yoğun çalışmalar sırasında vücut tüm enerjiyi o iş için harcamak üzere yönlendiriyor. Dolayısıyla suyu kullanmıyor. Aktivite bitip enerji gereksinimi normale dönünce suyu kullanıyor. Yani koşu sırasında içtiğimiz suları boşuna taşıyoruz. Tabi su emilimi ve vücuttaki dolaşımı hakkında daha bilgili biri bu konuyu aydınlatsa mükemmel olur.

Katılıyorum. Serin havalarda damla su içmeden koştuğum oluyor. Ama yine de boşa da olsa arada yudumlamanın zararı değil faydası vardır bence.

Bu sıvı işi çok değişken, ve kişisel gibi geliyor bana. Yaklaşık 25 km koştuğumu sanıyorum.Pace,im muhtemelen 5.30 -6.00 arasında olabilirdi.Sabah 0.5.00, 0.7 .30 arası koştum hava seri idi .2.400 lt su kaybım olmuş… Hiç su içmedim …Gerçi ,o günden sonra benzer mesafelerde 1 litreyi aşan sıvı kaybını hiç görmedim…