Sert toprak ve çakıl zemin

Koşuya yeni başladım. Antreman alanım sert toprak ve çakıl ağırlıklı nasıl bir ayakkabı önerirsiniz

Söylediğin zeminler için trail tarzı ayakkabı giymen daha sağlıklı olacaktır kanaatindeyim.

Koşuya yeni başladıysan bulabilirsen “tartan pist” ya da “düz yol” asfalt koşusu yapman daha iyi olabilir. Hem bütçene göre daha rahat ayakkabı bulabilirsin, hem de koşuya olan tutku giderek artar…

Sağlıklı koşular…

Cveabın için teşekkür ederim Alp. Tartan pist bulma şansım yok. Forumda acics gel kayano koşu için sık önerilen ayakkabılardan birisi ya da Sketchers GO RUn bu zemine uyar mı?

Decathlonda arazi için 3-4 çeşit ayakkabı var. Seviyeye göre veya koşulacak mesafeye göre sınıflandırılmış. Bir bakmanızı tavsiye ederim. Arazi için bir çok kişi Salomon kullanıyor. Bana biraz rahatsız gibi geldi , ben de Merrell almıştım. Şu ana kadar memnunum.

Teşekkürler hyildiz.

1 Beğeni

Merhabalar kardeşim.Ayakkabılar çok pahalı onun için en sağlam ve denenmiş kendini ispatlamış modelleri kullan derim.Bende birçok model kullandım ama salomon modellerinin üzerine görmedim .Tabiiki bu dediğim uzun mesafe modelleri için kısa mesafede elit değilsen çok da önemi yok diye düşünüyorum Saygılar

Mesafem en fazla 10-12 K olur. Salamonun hangi modellerini önerirsin?

speed cross serisi hem uzunda hem kısada kullanırsın.

Speedcross kendisi sert bir ayakkabı. Sert zeminde sıkıntı doğurabilir gibi. İlla salomon olacaksa sense lab iyi olabilir diye biliyorum. Kendim arazi için adidas ayakkabılardan memnunum. Kanadia 7tr giydiğim en iyi ayakkabıydı. Sanırım artık çok bulunamıyor. 8’inci versiyonu çıktı. Nike olarak terra kiger ve wildhorse ayakkabıların methini duydum.

Speedcrossa baktım sert bir ayakkabı gibi gerçekten. Kanadia 7tr ile ilgili internette çok güzel yorumlar var ama oda goratex li ona da bakacağım teşekkür ederim

Goretex’li ve goretex’siz iki modeli var. Kolay gelsin.

Speedsross altı biraz incedir üstü sertdir ama hafiftir ve uzun ve zorlu yollarda çamur su taş demez kendini salmıyor bundan dolayı beğeniyorum 5 km de ne ise 100. km dede aynı stabiliyeyi koruyor .

Ben trail’de Asics Gel Sonoma 3 kullanıyorum. Geçen hafta sonu Boyner’de 500 TL idi…denemenizi öneririm. Ben memnunum. Trail alırken normal ayakkabı ölçünüzün en az 1 numara üstünü alın.

Speedcross’lar yine havalarda uçuşmuş :grin: Sayın Selper, mesafe maksimum 10-12km ise: yüksek profil bir ayakkabı almanıza gerek yok. Koşuya da yeni başladıysanız ileride ihtiyaçlarınız değişeceğinden ilk etapta o heyecanla yüksek meblalar vermeyin sonradan içiniz acır bir ayakkabıya 500tl verdiğiniz için. Ona ayıracağınız bütçeyi diğer ekipmanlara harcarsınız. O yüzden max 250 tl uygun bir rakamdır. Modellere gelirsek, numaraya göre uygun fiyatlı: adidas kanadia 8, adidas tracerocker, nike wildhorse, terra kiger, north face ultra endurance, özellikle kalenji trail (ben bunu öneririm değişim politikalarıda gayet iyi), salomon’un spx internet mağazasında kampanyalı hem yol hem hafif arazi ayakkabıları mevcut max 250tl bandında.

Sevgiler. Yastıklaması iyi bir yol ayakkabısıyla da idare edebilirsiniz. Siz yeterki ayaklarınıza ve dizlerinize gereken önemi gösterin :slight_smile:

1 Beğeni

Çok teşekkürler tugrulpeker. Ben de öneriler doğrultusunda bulabilirsem eğer Adidas kanadia 8 e bakmak istiyorum. Ayakkabının Amazon.com da olan kullanıcı yorumları da çok iyi. Tecrübelerimi paylaşacağım

maalesef Türkiyede her istediğine her zaman ulaşamıyorsun. Çevremdeki ve çevre ilçelerdeki adidas bayilerini gerek telefonla ve gerek giderek adidas kanadia araştırdım yok. İnternette bir tek yerde uygun numarasını(siirtte bir firmada) bulabildim :). Sipariş ettim görme şansım olmadı bakalım. 336 TL

Nike Wildhorse ve Salomon Sense Mantra kullanıyorum, tavsiye ederim.
Speedcross’un tabanı ince, çakıl zeminde taşları hissedersiniz. Ayrıca ayakkabının tarak-burun bölümü çok dar yapıda tasarlanmış.

1 Beğeni

Böyle olanaksızlıklar mevcutsa, deneyebildiğiniz ayakkabıyı almakta fayda var, hiç birisini deneyemiyorsanız değişim politikası en iyi ve sorunsuz olan firmayı- siteyi tercih edin.

Bir başka ihtimal şimdilik idareten daha önce bahsettiğim gibi yastıklaması iyi ve hafif dişli bir yol ayakkabısı alırsınız (ucuz) imkanınız olduğunda, mağazaların bol olduğu bir yere gittiğinizde daha önce belirlediğiniz bütün ayakkabıları deneyip numaralarını ve özellikle JP-cm ölçülerini not alırsınız.

Ben yinede alacağım denememe gerek yok diyorsanız, en güvenli yol topuğunuzu bir yere dayayıp aldığınız ayak ölçünüzü firmaların global sitelerindeki JP ölçüsüne göre karşılaştırıp almak.

Piyasa da da genel bir problem var . Neyin ne olduğu anlaşılmıyor. Adidasın kendi sitesinde 1000 TL ye gördüğüm ultraboost ayakkabı başka bir sitede 570 TL. Güvenmek zor Çoğu yer dövizdeki dalgalanma nedeniyle profesyonel ayakkabı getirmiyor gibi. Kanadia yı n11.com dan aldım deneyeceğim olmazsa iade edeceğim


Ayakkabı kısa sürede elime ulaştı ve numarası ayağıma uydu. Kemer kısmı biraz sıkı gibi ama sanırım daha önce giydiğim ayakkabının yumuşak olmasından öyle hissediyorum. Tabanı güzel gözüküyor. Yalnız bağcık kısımları zayıf gibi duruyor. Kullandıkça tecrübelerimi paylaşırım . Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

1 Beğeni