Sapanca Ultra 2019 Organizasyonu ile Yaşadığım Problem

Merhabalar,

Maalesef güzel bir anımı burada paylaşmak isterdim ancak birkaç gündür beni rahatsız eden bir konu olan Sapanca Ultra’yı organize eden firmanın bana karşı takındığı tutumu burada anlatmak istiyorum.

18 Mayıs tarihinde yapılan Tahtalı Run to Sky 27K parkurunda maalesef ayağımı kötü bir şekilde burkmam sebebiyle, sol ayak bileğimin ATF bağı tamamen koptu. Ardından çektirdiğim MR sonucunu 2 ayrı spor hekimine gösterdim. İkisi de 3 aylık bir rehabilitasyon sürecinin doğru olacağını ve bu süreçte antremanları durdurmam gerektiğini ilettiler. Özetle, maalesef kötü bir sakatlık sürecine girdim.

Önümde 16 Haziran’da yapılması planlanan ve Sapanca Ultra organizasyonu bulunuyor. Geçen sene 55K parkurunda koşarak büyük zevk aldığım bu yarışta, hem sakatlığımın hem de koşamayacak olmanın üzüntüsünü yaşayarak, yarışa az bir süre kalması sebebiyle herhangi bir para iadesi istemenin doğru olduğunu düşünmediğimden, hakkımın “bir sonraki seneye aktarılması” için Limit Sensin organizasyon ekibine durumu özetleyen, “doktor raporu ve MR sonuçlarını” eklediğim bir mail yazdım. Ancak 2-3 gün cevap alamadım. Sonrasında tekrar bir hatırlatma maili atma gereği duydum ancak 45 günden az bir süre kaldığını söyleyerek isteğimi yerine getiremeyeceklerini belirttiler. 45 gün bilgisini web sitelerinde araştırdım ancak bulamadım, sadece bu bilgiye kayıt esnasında bir word dökümanı içerisinde ulaşılabildiğini keşfederek indirdim ve içerikte şu yazıyordu:

Katılımcının, kendisinin ya da birinci derece akrabasının ölümü, yaralanması, etkinliğe katılmasına engel herhangi bir hastalık, hamilelik vb. sağlık durumu, eğitim ile ilgili önemli ders programı, sınav tarih değişimi vb durumlar gibi geçerli ve ciddi gerekçelerin bulunması ve yazılı belge ile ispat edilmesi halinde, konaklama hizmetlerinin Organizatör’ün anlaşmalı olduğu acente ve/veya otel işletmeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek olması ve işbu acente ve otel işletmelerine karşı sorumluluğunun bulunması sebebiyle etkinlik ve/veya konaklama başlangıç tarihten en az 45 gün önce yazılı gerekçe ve belgeli olmak üzere ücretin tamamı, en az 30 gün önce yazılı gerekçe ve belgeli olmak üzere iptal ve iade taleplerinde ücretin yarısı Organizatör tarafından Katılımcı’nınbildirdiği hesaba en geç 7 iş günü içerisinde iade edilecek olup, bu sürelerden daha az gün kalmış olması ve/veya şekil şartlarına aykırılık hallerinde hiçbir suretle iptal ve iade talebi kabul edilmeyecektir.

Ancak ben ne iade ne de iptal istemiştim. Bu durumu birlikte koştuğumuz arkadaşlarımla tartıştığımızda, birçok ulusal ve uluslararası organizasyonlarda, doktor raporuyla belgelenen sakatlıklarda, yarışlara 1 gün dahi kalsa bile hakkın saklandığı bilgisine ulaştık (Ulusal organizasyonlar olarak İznik, Alanya, Erciyes ultra yarışlarını örnek verebilirim.) Bu bilgilerle birlikte organizasyon ekibine durumun tekrar değerlendirilmesini rica ettiğim minvalde bir mail daha attım ancak kendilerinden son alarak alttaki üzücü cevabı aldım:

Ulusal ve Uluslar arası yarış org. ortak platformunda bu konuda net tutumlar mevcuttur. Bizde planlamamızı bunlara entegre etmeye çalışırken bu tarz durumlarda pek fazla esnetemiyoruz. Şu an için org. tüm basım işlemleri tamamlandığından dolayı seneye transferinizi gerçekleştiremiyoruz. Üzgünüz adınıza hazırlanan kitinizi sistemimizde kayıtlı olan adresinize org sonrası kargo yapacağız.

Açıkçası aldığım bu üzücü cevaplar ve organizasyonun bu konudaki tutumu beni pek tatmin etmedi. Bu sebeple, forum vasıtasıyla koşuya gönül vermiş siz dostların bu konudaki fikirlerini duymak isterim.

Teşekkürler.

12 Beğeni

Yarışlarımıza hem sahip çıkmak hem bu güzel yarış fırsatlarından yararlanmak için elimizden geleni yapıp yıl içinde birçok yarışa katılıyoruz bazı organizasyonlara çok az katılım oluyor onlar adına üzülüyor seneye daha fazla katılım alabilmeleri için elimizden geleni yaparken böyle önemli bir organizasyonun takındığı tutum inanılmaz, insana bir mahalle esnafının “aman kardeşim bir daha gelmezsen gelme” tavrı gibi geldi. Umarım düzeltirler…

6 Beğeni

Sağlık Raporu olduğu için erteleme yapmalılar bence. İade organizatörü zor durumda bırakabilir.

Utmb bile sağlık raporu gösterince para iadesi yapmamasına karşın bir sene sonraya kuraya sokmuyor. @girgink daha bilgilidir sanırım bu konuda.

5 Beğeni

" CANCELLATION OF A REGISTRATION IN THE CASE OF OSTEO-ARTICULAR INJURY

In the case of a runner’s non-chronic osteo-articular or muscular injury , and only in this case, arising after registration and which is not completely curable by the day of the race, the organisation recommends that the injured runner does not put themselves at unnecessary risk, cancels their registration (cancellation conditions as above) and asks for a priority registration, for the same race, during a future event.

All requests for priority, in the case of a cancellation due to injury, must reach us accompanied by a complete medical file (detailed medical report and image examination results confirming the diagnostic ) by September 10th at the latest and uniquely by post (the medical committee will not treat any files sent by email). Any incomplete files will be rejected.

The requests will be treated by November 1st at the latest. The medical committee’s decision is final and without appeal.

If the medical committee’s decision is favourable, the runner will benefit from priority registration for the same race in a future year . Priority registration only means avoiding the draw. The registration is subject to all the usual registration regulations : qualifying points, registration fees, medical certificate…"

Diyor UTMB resmi sitesinde. Para iadesi yapmasa bile sakatlanan koşucuları - sakatlıklarını doktor raporu ile belgelendirdiklerinde - bir sonraki sene kuraya sokmayarak mağdur etmemeye çalışıyor. Ulusal ya da uluslararası organizasyon fark etmez, doğru olan yaklaşım da bu olmalı zaten. Ülkemizde ultra koşan sayısı zaten oldukça az. Bu ufak kitleyi küstürmenin ticari olarak da pek mantıklı bir yaklaşım olmadığını düşünmekteyim. Bunun yanısıra " tüm basım işlemleri tamamlandığından dolayı" denmiş. Basım işlemleri denince aklıma yarış numaraları geliyor. Sadece numara değil üzerinde adımızın da yazdığı numaralardan bahsediyorum - sadece numara olacaksa bunu bahane etmemeleri gerekir-. . Fakat bugün itibari ile hala kayıt almaya devam ediyorlar. O halde neyin basım işlemleri bitti?

Umarım yaptıkları hatadan geri dönerler.

8 Beğeni

Geçen sene 21 Mart’da basket maçı yaparken benimde başıma geldi, sol ayak bileğimin ATFL tendonu yırtılması ile sonuçlanan burkulma yaşadım, 2 gün sonra Alanya yarışı vardı, bi mail ile ücret farkı almadan bu seneye aktardılar kaydımı, aynı şekilde İznik yarışı içinde mail ile kaydımı bu seneye aldılar.

Bu tür sorunlar keşke hiç yaşanmasa, ama doktor raporu ve MR sonuçlarının iletilmesi sonrasında organizasyonun kaydı 1 sonraki seneye ya da yıl içindeki farklı organizasyona kaydırması gerekirdi.

Ultra koşan koşucu sayısı her geçen gün artıyor, organizasyonların bu gibi sağlık sorunlarında biraz daha esnek olması, bu şekilde hem rahatsızlanıp gelemeyenlere ek motivasyon olur, hem de onların organizasyonuna daha da güç katacaktır.

5 Beğeni

Bu konuda tam bir standart olduğunu söylemek zor. Kurallarda net olarak belirtilmediyse organizatöre bağlı diyebiliriz sadece. Genelde pozitif yaklaşıp ertelemeleri güzel bir davranış, herkesin bu şekilde davranması elbette hoş olurdu. Daha güzeli sanırım kurallarda böyle bir uygulama olup olmayacağının yazılması, bu sayede anlaşmazlıklar önceden önlenebilir. Şu durumda organizasyon da kesinlikle haksız diyemeyiz, gerekçeleri ne olursa olsun (tartışmaya açık, o ayrı tabii). UTMB özelinde ticari yaklaşım bence kendini gösteriyor, çünkü öncelik olmasına rağmen kayıt ücretini yine ikinci defa ödemek zorundasınız. Kura olmasa “geri ödeme yapılmaz” demeleri şaşırtıcı olmazdı.

7 Beğeni

UTMB yorumlarına katılıyorum. Fakat para iadesi alıp ertesi sene yeniden kuraya girmek isteyenlerin sayısı, hiç kuraya girmeden bir kez daha kayıt ücreti ödemek isteyenlerden çok daha az olur diye tahmin ediyorum. Ee tabi bu da UTMB’nin hem ticari hem organizasyon bakımından başarısından kaynaklanıyor.

3 Beğeni

Evet, o konuda söylenebilecek pek bir şey yok :slight_smile:

3 Beğeni

Benzer bir sakatlığı bende bu yıl iznik de yaşadım 1 aydan fazladır koşamıyorum bu hafta itibari ile azar azar koşmaya başladım bende hakkımın bu yıl için ötelenmesini talep ettim aynı sizin gibi kabul görmedi aynı yarış da eşim koşacak olduğu için otele zaten gidecektim tamamen hakkımız yanmasın oluyorsa 13k koşayım dedim onu kabul ettiler numara basıyoruz falan hikaye istedikleri anda değişiklik yapıyorlar yani olay maddiyat bu yarışa 3 yılda 20 kişi götürdüm büyük bir hayal kırımlığı yaşıyorum bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum

3 Beğeni

bu sene kayıt olup sonrasında sakatlanan 2 arkadaşımızın kayıt ücretlerini doktor raporları elimize ulaştıktan sonra iade ettik… bence iade olmasa bile seneye aktarma güzel olurdu.

9 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun diyorum, yalnız ben konu başlığının bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Not: organizatörle bir ilgim yok.

2 Beğeni

Koşan koşturan dostlar, yaptığımız organizasyonlarda temel aldığımız kurallar var. Genellikle yaşanan bu tür sıkıntılarda ilk önerimiz yarış kitlerinin koşucuya ulşatırılması oluyor keza koşucuya ait yapılan tshirt, madalya vb mevcut, kesinlikle bir sonraki yarışa kaydını yapmıyoruz. Verilen söz yarış iptali söz konusu olur ise tutulamaya bilir, Askıda kalacağı için bu riske girmiyoruz. Para iadesi için düzenlemelerimizi yaptık, yarış öncesi iletişime geçerek Buğra beyin mağduriyeti için konuştuk ve olası negatif durumu ortadan kaldırdığımızı düşünüyorum. Artık bu tür durumlarda (yarış tarihinden 30 gün önce) yaşanan belirli nedenlerde ki iadeleri gerçekleştiriyoruz. Bu detayların hepsini yarış kaydı sırasında sizlerle paylaşılan sözleşmelerde bulabilirsiniz. Konu ile gecikmiş bir yazıda olsa bilgilendirmeyi yapmak istedim. Teşekkürler. Koşu ile kalın

5 Beğeni