Sağ ve Sol Ayak Yanması ve Bacak Sızlaması

Öncelikle herkese merhaba,

Yaklaşık olarak 2 haftadır 2 gün olacak şekilde koşu antremanlarına çıkıyorum. Her koşuda 500-600 metreye gelince ayak bölgesinde yanma ve sızlama hissediyorum. Zemin olarak; koşuya uygun ancak içi taş ve bazen ayak batmasına sebep olabilecek kadar kum olan koşu alanını kullanıyorum. Ayakkabım da koşuya uygun haldedir ancak tüm bunlara rağmen neden ağrı hissettiğimi anlayamadım.

Daha önceki spor faaliyetlerimde bu denli acı hissetmezdim, düzenli bir spor geçmişim de mevcut.

Koşu rutinim ise; 1.5 km ısınma yürüyüşü ardından 200-300 metre yavaş tempo koşu ve sonrasında 700 metre normal tempo ardından yürüyüş ve tekrar 700-800 metre koşu şeklindedir. Bu şekilde; 4 KM yürüyüş 1.5 Km koşu yapıyorum. Rutin de çok ağır olmamasına rağmen ağrı hissetmem garibime kaçtı ve sormak istedim. Ağrı sızı ve yorgunluk süreçlerini çabuk atlatmak için ne yapmam gerekiyor ? Ağrı ve sızı geçtikten sonra haftada 2 gün koşu bandı 4 gün normal zeminde koşma planım var ancak sızılar olunca 2 günün üstüne çıkamıyorum.

Sızlama bölgesi;

Yanma ise ayak tabanında meydana geliyor.

1 Beğeni

@crewals koşu foruma hoşgeldiniz.Ayak bölgesinde yanma ve sızlama hissediyorum derken benim ilk anladığım ayak tabanı. Kasdedilen taban değilse daha detaylı tarif edersiniz.
Ayak tabanı 1 yıl üzeri ağrıyan biri olarak, bana göre kendimde bunun nedeni aşırı şekerli aburcubur yedigimdendi.kilo 105-115 arası, çikolata bisküvi meyvelisoda seven biri olarak şekerin ayak tabanında sinirlere etkisinin de oldugunu okumuştum.
Benden bu kadar, diğer arkadaşların tavsiyeleri olacaktır.

1 Beğeni

İhtimalleri göz önünde bulunduracak olursak:

Öncelikle ayakkabının tabanıyla alakalı bir problem olabilir. Dengesiz basmaktan veya yeterince destekleyememekten kaynaklı bir yoruculuğu olabilir.

İkinci ve çok düşük bir ihtimalle; Kullandığınız çorap ve/veya ayakkabının tekstil malzemesi veya kullanılan deterjanın kalıntıları ısındığında alerjik reaksiyona sebep oluyor olabilir.

Farklı bir ayakkabı ve elde durulanmış polyester içerikli bir çorapla deneme yapmanız iyi olurdu.

1 Beğeni

Foruma hoş geldiniz. Ben teknik konularda çok yazmayı sevmem, zira yeniyim. Ama benzer sorunu eskiden yaşamaktayken artık büyük oranda atlattığım için bir şeyler yazmak istedim.

Öncelikle ayak sızlaması derken ayağın neresi olduğunu da yazarsanız daha faydalı olabilir. Kendi deneyimime gelirsek;

Yaklaşık iki yıl önce ilk koşularıma başladım. Ben de birkaç km sonrasında ciddi ayak ağrılarından mustariptim. Taban ayrı, bilekler ayrı ağırdı. Sonradan ileri derecede düz taban olduğumu öğrendim ve buna uygun tabanlıklar kullanmaya başladım. Bu ağrıları büyük oranda azalttı. Belki de sizde de buna benzer bir basış bozukluğu var. Belki de sürekli tabanları yere vuruyorsunuz her adımınızda. Buna uygun ayakkabı veya tabanlık düşünülebilir.

Diğer farklılık da ısınma ve recovery kısmında oldu. Daha bilinçli ısınmaya başladım. Koşu öncesi ayak ve bileklerimi de çalıştıran hareketler ve sonrasında masaj vs ile ağrı sorununu neredeyse bitirdim.
Ancak tahminim en büyük çözüm düzenli antrenman ile geldi. Sanırım beden zamanla alışıyor ve güçleniyor. Ancak devam ederse bir spor hekimine danışmanız belki en iyisi. Umarım çözümünüze faydalı olur.

2 Beğeni

Yazıda tarif yanlışlığı yapmışım. Ayak bölgesinde tabanda yanma yaşıyorum, çoraptan olduğu konusunda kaygım var. Tabanlık alacağım onun için bir de sızlama bölgesi işaretli olan yerde oluyor;

1 Beğeni

Üst cevabımda yazdığım gibi, yanma olayını anladım. Ancak sızlama ayak üstü bacak kaval kemiğinin biraz arkasında meydana geliyor. Konuda düzenledim, tekrar bakabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

1 Beğeni

Ayakkabı, çorap, düz taban, içe veya dışa basıs, şekerin etkisi vb ihtimaller goz ardı edilmeden, benim tavsiyem:
1-5km sadece yürü-agrı nerede?
2-Agrı varsa ayakkabı değiştir.Yoksa ısınma sonrası önceki yavaş koşundan da yavaş koş 1-2km…ağrı yoksa önceki orta koşunla test et.Agrı varsa yine ayakkabı değişimi ile test.
3-Normal tempo benim için 6dk30sn pace, bazısında 4dk pace ise jog.Belki normal temponuz sprinttir.Ama sizi de beni de şaşırtan o kısa mesafede ağrı.Ağrı sonrası buzu endirek olarak ağrı bolgesine uygulayın.Yazının bir kısmında hafif ağrı demişsiniz.Ama yüksek ağrı gibi kısıtlayıcı buyuk ağrı var hissi uyandı.
Geçmiş olsun, spor hekimi de bir yol rahatsız eden buyuk bir ağrı ise…

1-) Ağrı işaretli bölgede sızlamadan sonra hızı aniden kesip yürümeye başlayınca meydana geliyor.
3-) Forum içerisindeki koşu sınıflandırılmasını bilmediğim için tanım yapamayacağım ancak interval koşu diyebilirim Google’a bakabildiğim kadarıyla.
Yazıda kastettiğim kısım, koşunun belirli zaman sonrasında oluşan sızlama ve sonrasında yürüyüş safasını belirtmedim yani yürüyüş safasında rahatsız eden ağrı oluyor ancak yavaş yürümeye geçtikten sonra ağrı kesiliyor ardından tekrar koşuya başlayabiliyorum. Tekrar yapılan koşu sonrasında ise daha fazla mesafe çıkarmama rağmen sızlama artıyor ve koşmayı kesiyorum.

1 Beğeni

Dediğim gibi bir süre dinlenmeyi, yurumeyi, hızlı koşu yerine cok daha yavaştan haftalar icinde adim adim hızlanmanı, ayakkabı durumunu vb gözardı etme. Bana göre çok hızlı olan veya üst üste yoğunluğu artan koşular sonrası kaval kemiği üzerinde ağrılarım olurdu.Saglıcakla sporla kalınız.
Not:Koşarken ağrıda olsa aniden durmak yerine 20-50m yavaşlayıp öyle durmak, yürümek daha iyidir.

3 Beğeni

O bölgedeki agri sebep olan benim bildiğim
2 sebep var
1- yere basma ile ilgili topuk üstünde koşmak 2 tane resim ekledim oradan detaylı şekilde görülmektedir aksini yaptığınızda topuk uzerinde kosmaya devam ettiğinizde bahsettiğiniz agrilar sebep olur ve ilerisi sakatlığa götürür.
2- devamlı sert zeminde koşmak ve yüksek hızlarda daha fazla stres oluşuyor ve hergun aynı koşuyu tekrarlamak kaval kemiğine daha fazla strese yapıp sakatlığa kadar götürebilir dikkat edin her antremanınız hızlı olmasın birgun yavaş koşun sonraki gün tempolu hafta sonralarıda uzun koşu yapın hafta en az 1 veya 2 gün dinlenin koşmayın fitnes güç antremanları yapın shin Split stres kırığı diye Google aratıp detayları araştırabilirsiniz

4 Beğeni

Sert zemin, yanlış ayakkabı ve kötü koşu stili neden olabiliyor.Yıllar önce yaşadım ve birkaç ortopedistten sonra ancak deneyimli bir atlet arkadaşım teşhisi koymuştu.Sızısı gerçekten bezdiricidir.Namaz oturuşu tavsiye edilmişti ve bende işe yaradı.

1 Beğeni