Saat Hangi Kola Takılmalıdır?

Merhaba koşu forum üyeleri,

İlk başlığımı birazcık enteresan bir başlık ile açmış bulunuyorum, fakat son zamanlar bu konuyu epey merak ettim :slight_smile: Geçen hafta Amazfit Stratos 3 sipariş verdim ve 2 günde elime ulaştı. Günlük hayatta saat takma alışkanlığı olan birisi değilimdir. En fazla özel buluşmalar için saat takar, gecesine de çıkartırım o kadar. Stratos 3 geldiğinde sol koluma taktım, ilk 10-12 saat sorun yoktu. Sonraki süreçlerde saat taktığım kolumda hafif bir ağırlık, sıkma gibi durumlar yaşadım. Kordonuyla bileğim arasında bir boşluk yok fakat çok da sıkı değil (kordonu birazcık gevşetince bu sefer adım atınca hafiften sallanıyor, bu durum da hoşuma gitmiyor). Saati sağ koluma taktığımda daha rahat ettiğimi fark ettim :sweat_smile: Buraya yazmadan önce konuyu internette araştırırken pek bir veriye rastlamadım. Sadece bir yerde akıllı saatlerin sol bilekte daha iyi nabız ölçtüğünü, o yüzden sol kola takılması gerektiğini yazmışlardı. Ne derece doğrudur bilemedim, tereddüt ettim.

Sizlere sormak istiyorum. Saatinizi hangi kolunuza takıyorsunuz ve gerçekten nabzın sol kolda daha iyi ölçtüğü doğru mudur? :upside_down_face:

1 Beğeni

Yıllardır saatlerimi sağ bileğime taktım. Ben de sağda rahat ediyorum. Saatin sağda ya da solda olması bir fark yaratmıyor ama bilekten nabız ölçümü kendi başına güvenilmez bir teknoloji. Hafif egzersizlerde hepsi doğruya yakın ölçerken egzersizin şiddeti arttığında yanlış sonuçlar gösterip sizi yanıltabilir.

3 Beğeni

Garmin saatlerde sağ/sol bilek seçimi var.
Sizin saatinizde de olabilir.
Bu bazı fonksiyonların daha iyi kullanılması için yardımcı olabilir.

1 Beğeni

Ambit 3 kullanıyorum ,sola takarsam anten yukarı bakıyor , GPS yayın alışı açısından doğrusu budur.

1 Beğeni

Açıkçası saati aldığımdan beri şiddetli egzersiz yapmadım. Doğru diyorsunuz, hafif egzersizlerde istatistikler gayet doğru görünüyor. Bakalım şiddeti arttırınca nasıl olacak.

2 Beğeni

Maalesef hocam öyle bir fonksiyon göremedim.

Bende stratos 2 modeli var. Ayarlar kısmında en altta seçeneği var. Oradan bakabilirsiniz. Bu arada hemen hemen aynı diye biliyorum 2 ve 3. Ondan dolayı …

3 Beğeni

Stratos 3’de ayarlar kısmında bulunmuyor. Sağ kolum ve saatim gayet iyiler. Geçen gün koşudaki verilerde de bir eksiklik/yanlışlık çıkmadı. Tek sorun, saatimi daha fazla bir yerlere çarpıyor olmam. Onu da zamanla halledeceğimi umuyorum. :grin: