Runatolia Genç koşucuları neden sınıflandırmaya dahil etmiyor?

Merhabalar. 24 yaşındayım. Runatolia yarışına hazırlanıyorum ve ilk yarı maratonum olacak. Yarış bilgilerini okurken sınıflandırmaya gözüm çarptı. Aşağıda ki gibi;

“Sınıflandırma Maraton ve Yarı Maraton için geçerlidir. Erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74 ve 75+ yaş kategorilerine göre değerlendirme yapılacaktır. 10 km koşusunda yaş kategorisine göre tasnif yapılmayacaktır.”

diye söyleniyor. Neden genç olmamız sınıflandırmaya giremeyeceğimiz anlamına geliyor ? Neden bizi sınıflandırma içine almıyorlar. Teşvik ve motivasyon amaçlı bizi de alabilirlerdi.

Sınıflandırmaya girmeyenler de 20-29 yaş veya 30- (75 + gibi) sınıflandırmasına girmiş oluyor.Tabii yaş grubunda kürsü olmaması nedeniyle kürsü sıralama vb teşvikler için genel klasman derecesinde ilk 3e girmeyi gerektiriyor. Bu da bir nevi teşvik.Kişisel merak nedeniyle, toplu sonucu excele aktarıp 20-35, 25-30 için sıralama yapılabilir👍 Ben olsam maraton düzenleyenlere fikrimi iletirdim, koşuya katılmasam da pazartesi uygun bir saatte info@runatolia.com adresine yazarım👍 (2019 da Ankara (Eymir gölündeki) yarımaraton icin 16-34 yaş grubu varmış)

Gençlerin hepsini sınıflandırmamış, yani genç kavramı da değişti…
Alıntı:
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YENİ YAŞ DİLİMLERİ
0-17 yaş arası: ERGEN
18-65 yaş arası: GENÇ
66-79 yaş arası: ORTA YAŞ
80-99 yaş arası: YAŞLI
Kaynak:www.hurriyet.com.tr/amp/yazarlar/osman-muftuoglu/66-79-artik-orta-yas-40542267

1 Beğeni

Konuyu mail olarak ilettim. Benim ödül kovalamak gibi bir derdim yok. Sadece sıralamaya baktığımda kendimi görmek istiyorum. Yarışa katılıp para vermemin bir anlamı yok anladığım kadarıyla. Boşuna zaman ölçümü yapılacak.

Zaman ölçümü boşuna olur mu? Genel sıralamada isim yine görünür.Sıralamayı runanatolia yapmazsa ek olarak burada yaparız, o kolay.Ödül için olmadığını biliyorum, her fikir soru sorgulama iyidir👍

1 Beğeni

Umarım düzeltirler. Yoksa kayıt olmadan koşacağım bundan sonra. Yani 30 yaşına gelene kadar :smiley:

Kendinize güvenip ben 33 dk 10km koşarım derseniz genele girebilirsiniz ama 6 paceden koşacaksanız kendini hiç yormayın derim ben 5 yıldır profesyonel koşuyorum ve 18 yaşındayım sana bi kardeş tavsiyesi

Bir aksilik çıkmaz ise 4:50 pace ile yarı maratonu bitirmeyi planlıyorum. En azından şuan 33 dakika da koşamam ama bir daha ki seneye 4 pacelerin altına inebileceğime inanıyorum :smiley: koşu geçmişim çok fazla. aileden geliyorum ve çalıştığım yerde çok fazla koşucu olduğu için sürekli profesyonel destek alabiliyorum gerek doktorlar gerek abilerim olsun

Şahsi kanaatim bu kadar sınıflandırma bile fazla. Bir veteran grup yeter de artar. 200 kişinin kayıtlı olduğu bir arazi koşusu düzenleniyor kürsü faslı yarım saat. Parkurdaki bir koşucu bitirirse yaş kategorisinden derece yapacak diye beklediğimiz oldu. Sporu sevmeyen insanları teşvik edeceğiz diye gülünç haller oluşuyor.

Madem kardeşimiz bir tavsiyede bulunmuş ben de ileteyim; her ne kadar kinayeli söylenmiş olsa bile kayıt olmadan koşma kısmını spor etiği ile bağdaştırmak mümkün değil. Olumlu örnek teşkil etmek gerek.

8 Beğeni

Kısa bir anımdan bahsetmek isterim:

Yıl 2017, kapadokya ultadaydım. Yarışa o zaman eşim de beni desteklemek için gelmişti.
120k koşuyorsun dile kolay. Yarışı bitirdiğimde sanki bir mucizeyi yaratmışım gibi hissetmiştim. Çünkü sadece kendimle birlikteydim ve kendi sınırlarımı aşmıştım. Sonuçta benim için kesinlikle bir mucizeydi. Daha sonra eşimle konuştuğumda şöyle bir anekdot anlattı. Benden önce bitiren bir yabancı koşucu bitişte telefonunu kendisine vermiş ve finiş fotosunu çekmesini istemiş.
Böyle bir durumda ben o zaman kendisi için bitişte bir tanıdığının olmamasına oldukça üzülmüştüm. Sonuçta o kadar mesafe gidiyorsunuz ve sonunda sizi karşılayan kimse yok!! o kadar koştuktan sonra bile anı fotoğrafınızı tanımadığınız bir insana çektiriyorsunuz.
Ancak geçen zamanda şunu hissettim: biz sadece koşuyoruz. Yani dünyayı kurtarmıyoruz. Kendimiz için koşuyoruz. Yani hayatta bir akış yaratıyoruz. Yaratıyoruz ki zaman geçsin, birşeylerden uzaklaşalım, formda kalalım ve kendimizi mutlu hissedelim, her neyse! Bunun sonucunda senin koşu hacmin ve genetiğinle ilgili bir sonuç çıkıyor ortaya. Bu ya 1. cilik olabiliyor 3. lük olabiliyor ya da anca zaman sınırında bitirebilmek olabiliyor herhangi bir yarışı.
Sonuç ne olursa olsun bu işi profesyonel yapmadıkça çok da bir önemin olduğunu düşünmüyorum. Tek başına koşup saatler veya günler sonra bitişte hala tek başına anı fotoğrafı çektirebilecek kadar yaşamayı ve hayatı ve kendince anı biriktirmeyi seviyorsan bu hayat sana yeter de artar bile. Yani organizasyonun sana tanımlayacağı derecenin çok da bir öneminin olduğunu düşünmüyorum.

18 Beğeni

Yazdıklarınıza katılıyorum. Tam da benzer şeyler düşünenler için “no one cares you run ultras” (ultra koşman kimsenin umurunda değil diye çevrilebilir) diye bir grup var (aynı isimle Facebook ve instagram hesapları da mevcut) :
https://noonecaresyourunultras.com/

:blush:

4 Beğeni

O zaman sen saf yetenksin ne diyebilirim

umarım öyleyimdir. Seneye göreceğim inşallah

İnşallah bir yarışta karşılaşırız ve tanışırız

Umarım tanışma fırsatı buluruz. İşim yoğun olduğu için sürekli izin alamıyorum. Büyük organizasyonlara otobüs kaldıracakları zaman isim yazdırıp gelebiliyorum ancak. Antalya dan sonra maalesef 1 ay koşuya ara vereceğim. Geldiğimde büyük yarışları kovalama gibi bir amacım olacak :smiley:

Ultra koşmak ? Yarı maraton pace koşmak? Bunlar ne demek? Koşu jargonunu bilmiyorum, 40 senedir koşmama rağmen, yoksa boşuna mı koştum?

Maraton 42 km (tam olarak 42 km 195 metre) mesafedir. Bundan uzun olan tüm yarışlar ultra-maraton olarak adlandırılır.

Yarı maraton maratonun yarı mesafesidir (21 km 100 metre).

Yarışlarda K ile ifade edilen mesafeler olur genelde. 10K, 21K, 42K, 55K gibi, bunlar kilometreyi ifade eder.

Pace, 1 km’yi kaç dk’da koştuğunuzdur. Pace düştükçe hızınız artıyor demektir.

Hepsine basit bir forum veya google araması ile erişebilirsiniz ya da www.ritimblog.com’u ziyaret ederek @spinodal Mert Bey’in yazdığı harika yazıları okuyarak da birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca https://kosturmaca.wordpress.com/tum-bolumler/ adresinde yer alan podcast’leri dinlemenizi de şiddetle tavsiye ederim.

2 Beğeni

18-28 gibi bir kategori olsaydı muhtemelen kürsüye bir selam verebilirdim. Neyse sağlık olsun. 1:45 in altında bitirebilmek için haftalık 100km antrenmanlar yaptım. Buna değdi mi değdi. Çok zor oldu benim için yarışta çok acı çektim ve yarıştan sonra 3 gün normal şekilde yürüyemedim. Hedefimi tamamlamanın vermiş oldu haz ödül niteliğinde adeta.