RAIDLIGHT Türkiye takımının ikinci kadın sporcusu Şirin Mine Kılıç oldu

2016’dan itibaren, Mine yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm koşu organizasyonlarında Raidlight Türkiye adına yarışacak.

1969 Adana doğumlu Mine, Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun. 1993-2005 arasında gazete, dergi, televizyon ve radyolarda muhabirlik, haber müdürlüğü, program yapımcılığı, sunuculuk vs yaptı. 2010’a kadar halkla ilişkiler ve kurumsal yayıncılık sektörlerinde danışmanlık ve yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra “içerik ve iletişim ajansı” Mineral Medya’yı kurdu.

Okul yıllarında amatör olarak basketbol, voleybol, hentbol, futbol oynadı. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda rekordan rekora koşan Usain Bolt’tan aldığı ilhamla koşmaya başladı. İki ay sonra İstanbul Maratonu’nda 15km yarışını bitirince, “15km koştum, 42km de koşarım diyerek” maraton koşmaya karar verdi.

2009’da katıldığı İstanbul Maratonu “koşu kariyerinin ikinci yarışı ve ilk maratonu” oldu. İstanbul ve Antalya’da başladığı maraton serüveni yurtdışında Berlin, Roma, Frankfurt, Amsterdam maratonları ile devam etti. 2015’te ilk kez koşulan Mersin ve Gelibolu Maratonlarına da katıldı.

Efsane ultra maratoncu Bakiye Duran’la karşılaşması ultra maratonlarla tanışmasını sağladı. 2012’te bir grup arkadaşı ile “uzun mesafe koşularını desteklemek” amacıyla Maraton İstanbul Spor Kulübü’nü (Marathonist) kurdu. İlk ultra maratonu 2013’te katıldığı İznik Ultra 80km oldu. Aynı yıl Run Fire Cappadocia’ya (6 gün 260km) katıldı. Uzun mesafe koşularına “aşık” olunca, spor kariyerini 42km ve üzerindeki yarışlara yönlendirdi.

Mine’ye göre koşmak “yalnızca koşmak değil”. Hayatının ayrılmaz bir parçası, önceliği, “olmazsa olmazı”. Yalnızca kendi hayatı için de değil… Onun için koşmak aynı zamanda kadınlara karşı ayrımcılıkla mücadele ettiği, kadınları özgürleştirdiğine inandığı bir alan. Uzun yıllardır, Türkiye’de kadınların her alandaki eşitlik mücadelesinde sivil toplum gönüllüsü olan Mine, bu çabasını koşu hayatında da sürdürüyor.

Sportif Başarıları
◦2015 En Uzun Gece, 45km Kadınlar 2.lik
◦2015 Gelibolu Maratonu Kadınlar 45-49 1.lik
◦2015 İstanbul Maratonu Kadınlar 45-49 1.lik
◦2015 Geyik Koşusu (2. ayak) Kadınlar 45-49 1.lik
◦2015 Sapanca Ultra, 50km Kadınlar 2.lik
◦2015 İznik Ultra, 47km Kadınlar 45-49 1.lik
◦2014 Kars Ultra, 45km Kadınlar 45-49 1.lik
◦2014 Frig Vadileri Ultra, 42km Kadınlar 1.lik
◦2014 Çekmeköy Ultra, 60km Kadınlar 2.lik
◦2014 Çekmeköy Ultra, 24 saat Kadınlar 1.lik
◦2013 İznik Ultra, 80km Kadınlar 3.lük
◦2013 En Uzun Gece, 60km Kadınlar 3.lük

9 Beğeni

Başarılıar diliyorum kendisini internetten takip ediyorum. Kapadokya da karşılaştık kendisi ile. Üçgüzeller bölgesindeki peribacalarının kenarından aşağıya kadar birlikte inmiştik. Kendisine 60 km de mi yarışıyorsunuz diye sorup 110 km cevabını alınca büyük bir pot kırdığımı düşünmüştüm :slight_smile: