Quadriceps tendon yaralanması

Değerli arkadaşlar merhaba yaklaşık üç yıl önce sakatlanmam sonucu koşuyu bıraktım çünkü sakatlık sonrası doktora gittiğimde menisküs teşhisi koymuştu ben de iki yıl boyunca güçlendirme egzersizi yaptım hatta sizlerden yardım aldım ama bir ilerleme olmadı sonra bir gün acaba diyerek bir spor hekimine gittim ve teşhisin yanlış konulduğunu menisküslerin normal sağlıklı olduğu ancak diz üstündeki tendonda kalınlaşma olduğu ve buna ilişkin bir kaç egzersiz verileceği eğer geçmez ise iğne tedavisi yapılacağı söylendi eğzersizleri yapma asamasındayken yurt dışına taşınmak zorunda kaldım burada derdimi anlatacak bir doktor henüz bulamadım
Ağrı diz kapağının üç cm kadar yukarısında ve yürürken bile artık zorluk yasıyorum
Yaklaşık iki aydır fitness salonuna gidip zorlamadan güçlendirme yapıyorum
Doktor bana o noktayı ez demişti videolardan ve internetteki sitelerden gördüğüm kadarıyla tüm masajlar o noktaya o şekilde yapılıyor ama ben bunu denediğimde çok acı çekiyorum ve ağrı günlerce artarak devam ediyor
Bu sıkıntıyı yaşayan kimse var mıdır aramızda eğer bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü bir gün koşacağım umuduyla çıktığım bu süreçte neredeyse yürüyemeyecek duruma doğru ilerliyorum tüm tavsiyelerinize açığım cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

4 Beğeni

Bu sıkıntıyı yaşayanların tecrübesini merak etmekle birlikte;
Yürüyemeyecek duruma getiren kendi masajınız.Önce masajı güçlendirme antranmanlarını bırakıp gözlemleyin.

Masaj aleti ile birkaç kullanım sonrası bacak kaslarımda ağrı olmuştu.Kısaca yürüteyecek duruma getiren etkeni bırakın.Tatile Türkiyeye geldiğinde yada öncesinde orada kontrol şart.

(Akapunktur tomurcuklarını rasgele kulağıma yapıştırıp kilo verecektim, istahım arttı.Öncesinde uzmanı yaptığında yeme isteğim azalmıştı)

Chatgpt de benzer şeyleri aşağıda diyor.

Tendon kalınlaşması genellikle tekrarlayan yaralanmalar, aşırı kullanım, yaşlanma, iltihaplanma veya belirli hastalıklar sonucu oluşabilir. Bu durum tendonlardaki doku değişiklikleriyle karakterizedir.

Belirtiler arasında ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve dokunmaya hassasiyet bulunabilir. Örneğin, tendinitis durumunda, iltihaplanma genellikle belirgindir.

Tedavi, dinlenme, buz uygulama, anti-inflamatuar ilaçlar ve fizik tedaviyi içerebilir. Ciddi durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak, bu tür durumların tedavisi için bir sağlık profesyoneliyle görüşmek en iyisidir.

2 Beğeni

Şunlarla karışma durumu var mı?

1. Tendon Problemleri (Quadriceps Tendonu):
  • Belirtiler: Dizin üst kısmında ağrı, şişlik, dokunmaya hassasiyet.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Zorlanma veya yaralanma sonrasında ortaya çıkan ağrı, genellikle aktivite sırasında veya sonrasında belirginleşir.
  1. Bursit:
  • Belirtiler: Ağrı, şişlik, dizin üst kısmında hassasiyet.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Özellikle dizin üst kısmında aşırı kullanım, travma veya sürtünme sonrasında ortaya çıkan şişlik ve ağrı.
  1. Kas Zorlanmaları:
  • Belirtiler: Ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Kas zorlanması genellikle belirli bir kas veya kas grubunda meydana gelen yırtılma veya zorlanma sonucu oluşur. Ani hareketler veya aşırı gerilme durumlarında ortaya çıkabilir.
  1. Eklem Problemleri (Artrit, Kıkırdak Sorunları):
  • Belirtiler: Ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Kronik ağrı, özellikle hareket ettikten sonra veya belirli bir pozisyonda uzun süre durduktan sonra ortaya çıkabilir.
  1. Sinir Sıkışması:
  • Belirtiler: Ağrı, uyuşma, karıncalanma.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Belirli bir sinirin sıkışması durumunda, ağrı ve duyu kaybı genellikle belirli bir bölgeyi etkiler.
  1. Bağ Dokusu Sorunları:
  • Belirtiler: Ağrı, şişlik, istikrarsızlık.
  • Ayırt Edici Bilgiler: Eklemlerde gevşeklik, hissedilen “çıtırtı” sesleri, aktivite sırasında veya sonrasında oluşan ağrı.

Her durumun ayırt edici özelliklerini dikkate alarak, belirtilerinizin ne kadar süredir devam ettiğini ve hangi aktivitelerle ilişkilendirildiğini not etmek, sağlık profesyonelinize yardımcı olacaktır. Ancak kesin bir teşhis ve tedavi için bir doktora danışmanız önemlidir.

ChatGPT can make mistakes.
(Dizin 3cm üzerindeki ağrı başka nedrnlerle de olabilir)

3 Beğeni

Teşekkür ederim Fatih bey
Doktor bana senin problemin tendon demişti ben de bu nedenle bu şekilde yoğunlaştım dediğiniz gibi elle masajı bırakmak en iyisi sanırım şu aşamada başka tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır acaba aramızda doktor bana bu durum voleybolcularda olur yaşın da genç daha koşarsın dedi ama pek bir sonuç alamadık açıkcası bilgileriniz doğrultusunda yeni bir planlama yapayım inşallah sağolun

2 Beğeni

Yaklaşık 3 Yıl önce açtığım konuda bu görseli paylaşmıştım Asansör kullanmaz sürekli merdiven iner çıkardım Bazı zamanlar 17-18 kar merdiven çıkar inerdim Bir süre sonra dizlerim ağrıdı Ben de devam ettim ta ki merdiven çıkamayana kadar Burada hata ettim Ağrı başlangıcında bırakmak gerekirdi ben sürdürmüştüm Peşine de geçirdiğim motsiklet kazaları kilo vermeler derken biraz iyileştim Hafif ağrılarla yürüyüşler,koşular spor saatleri derken mesafe-zaman aylık ortalama 450-500 km…Peşine masaj buz tedavisi…Ama ağrı bitmedi…Bende eski yöntemime geri döndüm Garmin,Honor,Watch GS Pro Mesafe/Zaman Nabız ıvır saatleri sattım Stravayı yer imlerinden kaldırdım Sadece sağlık için yürüyüş,şinav-barfiks,mekikle hayatıma devam ediyorum Ağrıyan bölge ile de iki günde bir fizik tedavi kuvvet antremanları yapıyorum Çocuklar nasıl uyudukça büyürse kasları da çalıştırdıktan sonra dinlenmesi lazım büyümesi,onarımı için
Spor ne olursa olsun abatrılmazsa sürdürülebillir bir faaliyettir ve sağlığımız için zarurettir…Koşulamazsa,yürüyüş…Kaslarda ağrı durumu varsa Set arttırılır ağırlık azaltılır

3 Beğeni

tam yasadığım sorunu hem çok güzel anlatmışsınız hem de aynı şeyleri yaşamışız sizinle. fotoğrafa bakınca da aynı bölge de sorun yaşadığımızı iyice anladım.sanırım olmuyorsa olmuyordur koşu için ısrar ettikçe geriye doğru gidiyorum.tavsiyelerinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim

3 Beğeni

Çok geçmiş olsun 3 yıl önce ilk konu paylaşımım olan bu rahatsızlık hala devam ediyor ama ağrı eskisi gibi değil Bu arada olmuyor-olmaz demiyoum 20-25 yıl öncesi olduğu gibi Yürüyüşü Zihinsel-Fiziksel ve ruhani bir tedavi olarak yapıyorum Yürüdüğümde saate bakıp paceleri-mesafeleri düşünmektense (Bu sebeple de tüm saatlerden kurtuldum) Hayellerimle-doğayla-kendimle baş başa kalıp harika zaman geçiriyrum Ve bunun bana olan faydası performanslı tüm eski koşu ve yürüyüşlerimden daha fazla TABİ BENİM YARIŞ-ORGANİZASYON KATILIM HEDEFLERİM YOK
Olsun da istemiyorum Sağlıcakla

6 Beğeni

Yürüyüş ile ilgili görüşlerine katılıyorum,
fakat yarış organizasyonlarına katılmasak,
kendimize hedefler koymazsak, fiziki olarak bu güzel arkadaşları tanımasak nasıl olucaktı.?
Herkes kendi evinin bahçesinde koşsun,yürüsün demekle olmaz bence…

2 Beğeni

Kim ne zaman demiş bunları Toplanılıp güzel bi yerde,sahilde yürüyüş yapılır Akabinde lezetli kahveler içilir güzel muhabbetler edilir Sağlıcakla

4 Beğeni