Priformis sendromu

Arkadaşlar aylarca yanlış teşhis (trokanterik bursit) yüzünden geçmeyen ağrım sonucu özel bir hastaneye ve bulunduğum şehrin spor kulübünün kulüp doktorlarına muayenem sonucu bu sendrom olduğu ortaya çıktı akupunktur nöral terapi ve ozon enjeksiyonu tedavileri almaktayım bu hastalığa yakalanan ya da atlatan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

1 Beğeni

merhabalar. ben uzun zaman aynı sıkıntıyı yaşamıştım ve birkaç esnetme hareketi ile düzelmişti.

Bahsettiğiniz tedavilere bakınca sizin durum bana göre baya ciddi gibi. Geçmiş olsun

2 Beğeni

Genelde normalden fazla egzersiz yapıldığında piriformis kasının kısalması ile oluşuyor ama bel fıtığınız siyatik sinire baskı yapıyorsa, piriformis kasınız kasılı kalıp kısalarak yine altından geçen siyatik sinire sürterek sinirin o bölgesini tahriş eder ve sinir boyunca yani bacak boyunca uyuşma, kasılma gibi sıkıntılar yaşarsınız.

Bel fıtığına bağlı değilse, esneme hareketleri, buz uygulaması, koşuyu bi süre bırakıp sıkıntılarınız azalınca yavaşça arttırarak başlamak sorunu çözer sanırım.

Yukarıdaki esnetme hareketlerini yaparken dizinize dikkat edin, dizinize olmaması gereken, garip hareketler yaptırmayın.
Sert zeminde sırtüstü yatarken piriformis kasınızın altına tenis topu koyarak da esnetebilirsiniz…

3 Beğeni

Çok sağolun uzun bir süre dediniz tam olarak ne kadar benim 11 ay oldu tedaviye de 1,5 aydır başladım.Evet bu tür esneme hareketlerini ve tenis topuyla masaj hareketlerini yapıyorum her gün günde 2-3 kez.

Evet o dönem yoğun antreman yapıyordum benim rahatsızlığım yokuş yukarı koşarken oluştu siz siz olun rampa koşmayın 11 aydır ne çektiğimi bir ben bir Allah bilir.Tenis topları ve esneme hareketlerini günde 2-3 kez yapıyorum.

1 Beğeni

Pardon “uzun zaman önce” yazmak istemiştim…önce yi yazmayınca anlam başka yere gitti! süre olarak çok uzun sürmedi diye hatırlıyorum. Sanırım 2015 antalya maratonundan sonraki gün ağrılar başlamıştı. Tam hazır değildim ve zorladım kendimi biraz. İnternette bulduğum bi kaç testi yapınca piriformis olduğunu düşünüp esneme haraketlerine başladım 1-2 hafta içinde ağrım geçmişti. o zamandan beri tekrar etmedi. Çok geçmiş olsun. umarım bir an önce iyileşirsiniz

11ay çokmuş ya. Geçmesi lazımdı. Bir de Beyin Cerrahiye gidin bence, piriformisin kasılı kalmasına sebep olabilecek bir fıtık vardır belki…

Merhaba priformisle ilgili şikayetiniz nasıl oldu acaba tedaviler işe yaradı mı
Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum şu anda