Polar Vantage V

Hafta sonuna Kipchoge’nin maratonda rekor parçalaması damga vurdu ama cihazlar konusunda da ilginç bir gelişme oldu.

Polar biraz geç de olsa yeni nesil saat/bilgisayar alanına girdi. Vantage serisini duyurdular. Modellerin detaylarını burada konuşuruz ya da daha detaylı yazılar ortaya çıkacaktır ama ben iki konuya dikkat çekmek istedim.

1. Optik nabız ölçümünde büyük iddia
  2. Sadece saat ile koşu gücü (power) ölçme

İlk konu hakkında şöyle bir yazı yazmıştım. Egzersiz sırasında bu teknolojinin çalışmadığından söz etmiştim. Şimdi Polar “biz nabız işinin ilk temsilcisiyiz, bu konuda da çığır açtık” diyerek bu modelleri duyurdu. İddialarına göre, saat çok tutarlı ve doğru ölçüm yapıyormuş. 9 adet led kullanmışlar, ledler farklı renklerde. Algılayıcıları da farklı ve gelişmiş. Bakalım detaylı incelemeler ne gösterecek.

İkinci konuda da bir çeviri yapmıştım. Polar’ın bu teknolojisini merak ettim gerçekten. Ek bir cihaza ihtiyaç duymadan güç ölçümünü kim istemez ki?

Nabız ve power için ek cihaz olmadan bu iki bilgiye tek saat ile erişebilmek oyunu tamamen değiştirebilir.

13 Beğeni

Pil ömrü konusunda da gelişim göstermişler, GPS ve nabız açıkken 40 saate kadar bir zaman biçmişler😃

1 Beğeni

Saat benim de ilgimi çekti, herhangi bir foot pod kullanmadan güç ölçümü ve bilekten isabetli kalp atışı ölçümü oldukça iddialı söylemler. Ortaya çıktığında insanların görüşlerini okumak ilginç olacak doğrusu.

1 Beğeni

Beğenmediğimiz Polar nelerde yaparmış. V800 dışında bana göre başarısı olmayan Polar sanki turnayı gözünden vurmuş gibi. İskandinav kayakçılar dışında pek yaygın bir marka zaten değil. Ama bu özellikler belki markanın imajını değiştirecektir. Vantage V modeli 499 Euro, Vantage M ise 279 Euro.
Dcrainmaker yine gidip fabrikadan almış ve incelemiş.
-Optik nabız ölçümü
-Dokunmatik renkli ekran ve tuşlar mevcut.
-Chipset değişmiş,Suunto 9 da kullanılan Sony çip mevcut.
-1 saniye GPS hassasiyeti ve nabız ile 40 saat pil ömrü.
-En ilginci bilekten güç ölçümü.
-Telefon bildirimleri mart güncellemesi sonrası gelecekmiş.
-Running dynamics yok!!! Evet yok.
-Ant+ bir çok bisiklet aksesuarını desteklemiyor, hatta Shimano Di2 bile desteklemiyor büyük kayıp ve eksiklik , belki de gelecek için eksiklik olmayadabilir.
Fahat V800 sonrası ilk defa Polar büyük iş çıkarmış. Bakalım kış sezonu yaklaşıyor illa ki kullanan bir kaç Norveçli,İsveçli skici olacaktır. Göreceğiz.

2 Beğeni

Valla dayanamadım sipariş ettim bir adet, geldiğinde deneyimlerimi paylaşmak isterim. Ben de çok merak ediyorum

Ben de merak ettim bu modeli. Geçtigimiz haftaya kadar Polar m430 kullandım. Bu saati seçme sebebim bilekten nabız ölçme konusundaki iddiası ve sorunsuz gps vaad etmesiydi.

Öncelikle polar gps konusunda iyi gerçekten. Fakat bilekten nabız ölçme konusunda gerçekten iddialı olmakta haklılar. Elbette bir göğüs bandı gibi ölçüm yapmıyor. Fakat sadece 1 2 saniyelik gecikme ve 1 2 bpm farkla size o anki nabzınızı veriyor. Yalnız bir noktadan sonra ben yine göğüs bandına döndüm zira “nabız bölgesi” ne dayalı antreman yapmaya başladım. Bu noktada eğer Polar Vantage iddialarında haklıysa benim gibi nabız bölgesi antremanı yapanların artık göğüs bandına ihtiyaç duymaması gerekiyor.

Antrenman modunda 40 saate kadar pil ömrü diyor, Polar deli bir atılım yapmış. Merak ettim bilekten vücut sıcaklığı ölçümü yapılsa işe yarar mı ? faydasını görür müyüz ? Bir de ekran güneşten pili şarj etse?

Hocam zaten en önemli noktalardan biriside bu. Seiko nun solar ları gibi güneş ışığından şarj olayını getirseler herkes rahatlayacak :slight_smile:

Getirmiyorlar yoksa düşünmediklerini sanmıyorum, her model de 1-2 teknoloji özellik ekliyorlar ki saatler arasında ince çizgiler olsun fakat yeniler de satılsın istiyorlar.