Pes Cavus (lütfen yardım)

Arkadaşlar merhaba. Koşuya bende günlük hayatda kullandığım bir ayakkabı ile başladım 4 ay kadar hiçbir sakatlık yaşamadan devam ettim. Ayakkabım günlük spor ayakkabısıydı ama tarz olarak minimalist topuksuz şekildeydi . Daha sonra bu işi artık daha ciddi yapmak adına hemen kendimi bir mağazaya attım ve sadece rengine, tipine bakarak içlerinden bir tanesini satin aldim . Satın aldığım ayakkabı ilk kullandığım ayakkabıma göre daha topuklu bir ayakkabıydı ve ertesi günü koşu sonrası sakatlandım. Ortopedist e göründükten sonra pes cavus olduğumu ve koşmak yerine alternatif spor bulmam gerektiğini söyledi ,on beş gün kadar koşuya ara verip eski ayakkabılarımla koşmaya devam ettim hiçte sorun yaşamadım.Ama tabi zamanla ayakkabılarım çok eskidi . Bende yeni bir tane alma riskini göze aldım. İnternetde yaptığım araştırma sonucunda kendime Saucony Jazz 17 aldım. Ayakkabının topuklu olması gözümü korkuttu ama markaya ve internetdeki kullanıcı yorumlarına güvenip satın aldım. Bugün yeni ayakkabılarım ile ilk idmanımı yaptım. Muazzam rahatdı ve koştuğumu hissetmedim bile nerdeyse lakin koşu sonrası sağ ayak tabanımda, tabanın ortasından parmaklara doğru olan 5-7 cm lik bölümde hafif bir sızlama hissediyorum . Daha öncede bu ayağımın ortasından sakatlanmıştım. Zorlarsam yine sakatlanacağım hissine kapılıyorum. Yüksek kemer tabanlık öneren bir kaç forum yazısı buldum. Ama onun da işe yaramama durumundan korkuyorum .Zira bu olayların ardından topuğu olmayan, minimalist bir koşu ayakkabısı seçmediğim için bu sıkıntıyı yaşadığımı düşünmeye başladım. Sizce de minimalist bir ayakkabı seçimimi yapmalıyım ? şimdiden teşekkürler iyi sporlar…

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Başlarken hekim olmadığımı bu konuda sadece görüş belirttiğimi, duyduğum okuduğum kadarıyla yorum yaptığımı yazmalıyım. O nedenle bence forumdaki yanıtlardan ziyade bir iki farklı hekimle daha konuşmanızı tavsiye ederim. Yorumuma gelince: pes cavus, eğer çok belirginse ciddi bir sorun olabilir. Eğer abartılı değilse sadece yüksek bir ayak kemeriniz var demektir. Sorun yüksek ayak kemeri ise ayakkabının topuk farkının yüksek olması konu ile ilgili değil bence. Minimalist ayakkabı da bence çok ilgili değil. Tabii birçok minimalist ayakkabının iç tabanın ayak kemeri desteğinin hiç olmadığını veya çok az olduğunu düşünürsek uygun olmayabileceğini söyleyebilirim. Yüksek kemerli bir iç taban deneyebilirsiniz ama kendi denemeleriniz sırasında ayağınızı daha fazla sakatlayabilirsiniz. Dediğim gibi bir iki hekime (spor hekimleri daha farklı bakışla yorumlayabilir) daha danışın ve belki bir ayak fonksiyon merkezine gidin. Kolay gelsin, iyi antrenmanlar.

2 Beğeni

Yüksek taban zaten topuklara daha fazla yük binmesi demek.
Burun-topuk farkı fazla olan (yani topuğu uç kısmından daha yüksek olan) ayakkabılar ile topuğun yükünü dahada artırmış olursunuz.
Saucony Jazz 17’de 8mm topuk-burun farkı var.
Topuk-burun farkı 0mm olan Saucony Virrata 2 yi denemeni tavsiye ederim.
Ayrıca ayakkabının içine pes cavus için üretilmiş bir tabanlık temin etmen daha da faydalı olacaktır.
Geçmiş olsun

1 Beğeni

Çukur Taban durumu bende de var. 4-5 ay sorunsuzca koştuktan sonra, mesafe ve hızı artırmaya başlayınca tabanda değil ama ayak bileğimin dış yanlarında bulunan tendonlarda sorun yaşadım ve 2-3 km dahi koşamaz hale geldim. Internet araştırmalarım sonucunda 2 olan koşu ayakkabı sayım 6 ya çıktı :). Ancak %100 olmasa da %99 oranında faydayı ayağıma uygun tabanlık yaptırdıktan sonra buldum.

Bana da “bu ayağınla koşamazsın” demişti ilk ortopedistim. Daha sonra uzman bir spor hekiminin tavsiyesiyle tabanlığı kullanmaya başladım. Şimdi sorunsuz 15K koşuyorum.

Geçmiş olsun çok.

5 Beğeni

Bir spor hekiminden tavsiye alın derim, benim gördüğüm ortopedistler yüzeysel yorumlar yapıyor.

1 Beğeni

Bilgileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar , ayakkabıyı satın almadan evvel spor polikliniğine görünmüştüm, lakin doktor çok ciddi bir pes kavus olmadığımı sadece yüksek kemer olduğumu ; .Ayrıca bir sorun yaşarsam performist adeziv bandaj ile koşu öncesi ayağımı sarmamı söylemişti Ayakkabıyı bugün bir kez daha deneme riskini göze alacağım. Olası bir sakatlıkta daha az maliyetli olan (tabanlık) ya da yeni bir ayakkabımı almalıyım sizce ? (ya da bana İzmir içinde beni en doğru ürün ile karşılaştıracak bir uzman hekim arayışına mı girmeliyim ?) .

Tabanlığı nerede yaptırmıştınız , ayrıca bu tabanlığı saucony jazz 17 içerisinde kullanabilir miyim son sorum ortalama maliyeti nedir ? teşekkürler …

Tabanlığı ,saucony jazz 17 ile kullanabilir miyim sizce ?

Koşu ayakkabısının içindeki tabanlığı çıkarıp, yerine ayağınıza göre yapılanı koyuyorsunuz. Genel olarak tüm ayakkabılarda kullanılabiliyor.

Ancak maalesef bu tabanlıklar da çok ucuz değil. Ben 250 TL ye şurada (http://www.ortopediktabanlik.com/) yaptırdım ancak örneğin Acıbadem 700 TL civarında istiyor.

2 Beğeni

Merhaba muzaffer bey http://www.decathlon.com.tr/artengo-ts730m-dark-id_8340451.html#v796237 bu ayakkabı sizce yüksek arch için uygun mudur ? teşekkürler

İsmail bey merhaba http://www.decathlon.com.tr/artengo-ts730m-dark-id_8340451.html#v796237 sizce bu ayakkabı yüksek arch için uygun mudur ?

Bu bir tenis ayakkabısı sanıyorum. Koşu için uygun olduğundan emin değilim. Öte yandan. pes cavus için özel bir ayakkabı yok bildiğim kadarıyla, genellikle yüksek yastıklamalı, neutral ayakkabılar öneriliyor.

Teşekkürler ilginiz için http://www.flo.com.tr/kinetix-a1286775-kirmizi-siyah-erkek-sneaker.html bunu satın aldım ve denedim dün hiç ağrım yok. İyi sporlar , iyi koşular diliyorum …

Abi bende de pes cavus var sag ayagimda işim geregi sürekli spor yapmaliyim ve haftada 3 gun kosuyorum ve bot giymem lazım isim geregi ayak analizi yaptirdim ottobockta ve tabanlık siparisi verdim. Sence tabanlik kesin çözum verirmi ve tabanlik giyersen spor yaparken felan sıkıntilarımı giderirmi. Pes cavusun agrilarini nasil atlatabilrim cevaplarsan sevinirim cok önemli

Ben tabanlık yaptırana kadar neler çektim. Kaç tane ayakkabı aldım . Doğru tabanlık sorunu çözer.

Peki kosu icin suan bende adidas marathon10 var baska pes cavus icin onerdiginiz spor ayakkabı varmı

Pes cavus kısa vadede ilerlemez endişeniz olmasın. Öte yandan tabanlık tek koşuda benim ağrılarımı giderdi. Ama en çok fayda için tabanlığı devamlı kullanmak gerekiyor. Ben koşarken kullanıyorum sadece ve gayet iyiyim şimdilik.

1 Beğeni

Bide bot giymem gerekiyor bota tabanlık koyarsam ise yararmı bide abi sen tabanlik sayesinde fiziksel aktivitelerde hic bi sıkıntı cekmiyosun demi yani normal bi ayaktan hic bir farkı olmuyo mu

Merhabalar, aynı sorun bende de var. Ayağıma göre tabanlık yaptırdım fakat tabanlığa uygun ayakkabı bulamadım. Tabanlığı ayakkabı içine koyunca çok yüksek atıyor. Önerebileceğiniz bir model var mı?

Merhaba, kendi tabanlığı çıkabilen herehangi bir ayakkabı olabilir. Ancak ayakkabının yarım ya da 1 numara büyük olması iyi oluyor özel tabanlık kullanılacaksa. Geçmiş olsun.