Patikada yeni bir trend, "Plogging" meselesi

Patika koşucularının / yürüyüşçülerinin yol boyunca karşılaştıkları çöpleri toplamalarına verilen isim “Plogging”. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlendiğini biliyorum. Baharın gelmesiyle birlikte araç erişiminin nispeten kolay olduğu patikalar yine çöplerle dolmaya başladı. Hatta araba ulaşımının olmadığı, ancak yürüyerek veya koşarak ulaşılabilecek yerlerde bile bol miktarda çöp olduğunu görüyorum. (Özellikle Belgrad ormanı ve evet çöplerin bir kısmı koşucu izi taşıyor.)

Kırık pencere teorisi diye birşey var. Bir binanın camlarından biri kırıldığında tamir edilmez ise insanlar diğer camları kırmak konusunda daha istekli ve umursamaz oluyorlarmış. Kırılan bir camı tamir etmek binanın harabeye dönüşmesine engel oluyormuş. Bu açıdan insanların yerlerde çöp gördüğünde kolaylıkla ellerindekileri yere atabildiklerini, düzenli temizliğin daha az çöp oluşmasına sebebiyet vereceğini düşünüyor ve bu anlamda çok olumlu buluyorum. (Belki de şiddetle yanılıyorum :slight_smile:

Sizler plogging akımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce patikalarımızı kurtarabilir mi?

10 Beğeni

evet kısmen patikalarımız ve doğayı korur ama tabiki kendi başına yetersiz. çok bilinçsizce çöpleri doğaya terk ediyoruz. plogging bildiğim kadarıyla kuzey avrupa kökenli ve o ülkelerde zaten doğada çöp bulmak çok zor,olanlarını toplamak içinde böyle bir şey icat etmişler. bizde öyle koşarken toplanacak gibi değil ne yazık ki! özellikle piknikçilerin çöpleri büyük sorun… ben geçen yıl Gaziantep’te sürekli koştuğum bir ormanda plogging düzenlemek istedim,o gün hem yağıştan dolayı hemde çok katılım olmadığından iptal etmek zorunda kaldım.

3 Beğeni

Kendi adıma düzenli antrenman yaptığım arazi parkurlarında ki koşuculara ait çöpleri (jel atıkları protein bar ambalajları vs.) görürsem uzun zamandır topluyorum.Bu tip atıkları bilinçli olarak doğaya atacak çok az koşucu olduğuna inanıyor/inanmak istiyor ve yanlışlıkla düşürdüklerini düşünüyorum.Ancak mangalcıların,piknikçilerin doğaya attıkları çöpü toplamak hem içimden gelmiyor hem başa çıkılacak gibi değil. Batıda yaygınlaştırmaya çalıştıkları toplanması istenen çöp tahminimce zaten basit bir bel çantasına sığacak kadardır. Bizde ki çöpü toplamaya kalkarsam her antrenmanı mı sanırım 40 lt lik bir çantayla tamamlamam gerekir :slight_smile:

3 Beğeni