Patellar Tendinit

Merhabalar,

Patellar tendinit rahatsızlığı yaşamış olan (şu an aktif veya atlatmış olan) var mıdır? Varsa eğer süreciniz nasıl oldu? Ne kadar sürede iyileşip neler yaptınız? Ve de tam anlamıyla iyileşmiş hissedildi mi? :slight_smile:
Not: Doktorum en başında çok inatçı bir sakatlık olduğu konusunda beni uyarmıştı ve 2 seneye yakın sürdü nitekim. Çok büyük oranda toparlandı ama tam anlamıyla da geçmiyor. Dizimin ağrımadığı günleri hatırlayamıyorum artık.
Sağlıklı günler :slight_smile:

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Forumda aratınca 2018 ekimdeki yazınız gelmekte. Büyük oranda toparlanmasını sevindim.Doktorunuz görüşleri ve sizin deneyimleriniz, araştırmalarınız,tedaviniz belki de bu rahatsızlığı çekenlere ışık tutar.Patellar tendinit rahatsızlığı yaşamadım ama yaşayan kişi varsa, deneyimini bende merak ediyorum.
https://youtu.be/IxbC6QdVxMg anladığım fizik tedavi ile o diz bölgesini kuvvetlendirmek önemli.(ancak doktor tavsiyesi ile gidilecek fizyoterapist veya doktorun verdiği hareketler önemli).

Teşekkür ederim öncelikle. İlk başta devlet hastanesinde spor hekimine gitmiştim tam olarak ne olduğunu anlayamamıştık. Yine de 2 hafta civarı bir kaç aletle (adlarını bilmiyorum) fizik tedavi uygulandı ve dizlik kullandım. Ağrılar iyice artıp dizim de şişince daha tecrübeli bir başka spor hekimine gittim.
Kinesio bant uygulaması (3 günde 1 yeniletiyordum fizik tedavicime), her gün en az bir defa üst bacak güçlendirme hareketleri (bir müddet sonra günde 2’ye çıktı), kolajen takviyesi, buz uygulamaları (hemen hemen her gün ve günde bir kaç defa), bir kaç ay koşmama ve sonra koşuya başlayınca yavaş başlama ( 2 sene sonuna geliyorum, hızlı idmanlara yeni izin çıktı) ve son olarak bunların yanında ilk 6-8 ay merdiveni minimum kullanma ve eğimli yerlerden kaçınma…
Bazen bu kadar çok önlemi uygulamak çeşitli nedenlerle mümkün olamadı. Bu da süreci bir tık daha uzatmış olabilir.
Şu an büyük oranda toparladı ama dizde bir doku kalınlaşması olmuştu, o kaldı biraz. Güçlendirmelere de hep devam etmem gerektiğini söyledi doktorum :slight_smile:
Bu şekilde.

1 Beğeni

merhaba patellar tendinopati teşhisiniz mr sonucuyla mı konulmuştu acaba?

1 Beğeni

Merhaba biraz geç dönüş yaptım kbakmayın. Röntgen çekildim sadece.

peki tedavisi için nasıl bir yöntem izlediniz ,ne kadar sürdü acaba bu durum? Benim patellar tendiniti değil. fakat pes kanserin bursit veya tendiniti şeklinde geçiyor.

1 Beğeni

Öncelikle size de geçmiş olsun. Tedavi çoğunlukla üst bacağı güçlendirme hareketlerinden oluşuyordu. Nitekim hala ve hatta tüm ömür bu hareketlere düzenli devam etmem gerektiğini söyledi doktorum.
En başta günde 2 defa bu hareketleri yaptım. Ayrıca haftada 2-3 defa yinelettiğim kinesio bantlı desteğim oldu bacağımda. Bunların yanında ağızdan takviye aldım. İlaçlar bende alerjik reaksiyona başlayınca takviyeleri bırakmak durumunda kaldım. İlk senemde en başlarda eğimli bir yerden değil koşmak yürümekten dahi uzak durup merdiven mümkün mertebe kullanmadım. Koşmam da bir süre yasaktı.
Sonrasında yavaş koşulara, yumuşak zeminde, başlama iznim oldu.
Hala yavaş koşuyorum idman yapacak olursam. Şu ara dizimde tendinitten sonra sıvı azalması başladı. Yok gibi de diyebilirim :open_mouth: Sanırım süreç kendi kendini besledi bir şekilde.
Şundan eminim ama, güçlendirme hareketlerini ne denli düzenli ve aksatmadan yaparsam ağrım azalıyor veya olmuyor. Lakin iş ve hayat temposu derken aksatmalar yaşayabiliyor insan.
Biraz uzun oldu kbakmayın :slight_smile:

1 Beğeni

ne kusuru,öncelikle cevap vererek ilgilendiğiniz için çok teşekkürler. sıvı azalması derken tendon içindeki sıvıyı yoksa dizdeki sinovyal sıvıyı mı kastediyorsunuz? Bu arada kaç ay sonrasında koşu antrenmanlarına başlayabildiniz? Ben de pes kanserin bursit teşhisi koydu 1.5 aydır her türlü nsan ilaç,egzersiz masaj yapmama rağmen orada top gibi sert bir kitle mevcut maalesef.Tendinopati için prp uygulaması da varmış fakat deneyimli hekimleri araştırmak. gerek.

1 Beğeni

@dogay öncelikle geçmiş olsun.

kanserin kelimesi neyseki yanlış yazılmış, başka şeyler anımsatıyor.Doğrusu pes anserin bursit.Tekrar geçmiş olsun.

evet bir yazım hatası olmuş,düzeltme için teşekkürler.

Sinovyal sıvı. 6 ay sonra başlayabildim. Daha erken de olabilirdi, ben de riske atmak istemedim. Güçlendirmeleri çok düzenli yaptım yalnız en başta. Şimdi düşününce 6 ay veya 1 sene uzun değil gibi geliyor bana. Yeterince düzenli sağlığa dikkat edip sağlam dönmek mühim :slight_smile: size de tekrar geçmiş olsun, tez vakitte toparlarsınız umarım.

1 Beğeni

çok teşekkürler bilgileriniz için. ben de quadriceps ile hamstring streching ve güçlendirme hareketlerine devam ediyorum fakat 1,5 aydır bir gelişme olmayınca insan olur olmaz umutsuz olabiliyor. sabretmek gerek muhtemelen ve yüzde 10 kuralına bundan sonraki koşularımda daha dikkat edeceğim.

2 Beğeni

Sabretmek cidden kritik :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba,
Koşu ve bisiklet sporu ile ilgilen sporcularda karşılaşılan bir durum. Patellar Tendinit için kas dengesizliği-kuvvetsizliği, dinamik posturde biyomekanik problemler ve ayakkabı- taban- ayak problemleri etkileye biliyor. İnterval ve yokuş yukarı rampa egzersizleri şuan stoplamanızda fayda var. Running Knee. Spor alanında uzman Ortopedi ya da Spor hekiminize, spor fizyoterapistinize danışmanız da fayda var. Geçmiş olsun…

1 Beğeni

Merhaba,
En son kontrolümden sonra büyük ölçüde tendinitten kurtulduğumu öğrendim :slight_smile: İdmanlarıma yavaştan tekrar başladım. Ciddi anlamda inatçı ve uğraştırıcı bir sakatlıktı.
Teşekkürler

Harika o zaman sevindirici. Kesinlikle sevilmeyen bir problem.
İyi koşular size. :clap:
Rica ederim.

1 Beğeni