Patellar Tendinit

Merhabalar,

Patellar tendinit rahatsızlığı yaşamış olan (şu an aktif veya atlatmış olan) var mıdır? Varsa eğer süreciniz nasıl oldu? Ne kadar sürede iyileşip neler yaptınız? Ve de tam anlamıyla iyileşmiş hissedildi mi? :slight_smile:
Not: Doktorum en başında çok inatçı bir sakatlık olduğu konusunda beni uyarmıştı ve 2 seneye yakın sürdü nitekim. Çok büyük oranda toparlandı ama tam anlamıyla da geçmiyor. Dizimin ağrımadığı günleri hatırlayamıyorum artık.
Sağlıklı günler :slight_smile:

Geçmiş olsun. Forumda aratınca 2018 ekimdeki yazınız gelmekte. Büyük oranda toparlanmasını sevindim.Doktorunuz görüşleri ve sizin deneyimleriniz, araştırmalarınız,tedaviniz belki de bu rahatsızlığı çekenlere ışık tutar.Patellar tendinit rahatsızlığı yaşamadım ama yaşayan kişi varsa, deneyimini bende merak ediyorum.
https://youtu.be/IxbC6QdVxMg anladığım fizik tedavi ile o diz bölgesini kuvvetlendirmek önemli.(ancak doktor tavsiyesi ile gidilecek fizyoterapist veya doktorun verdiği hareketler önemli).

Teşekkür ederim öncelikle. İlk başta devlet hastanesinde spor hekimine gitmiştim tam olarak ne olduğunu anlayamamıştık. Yine de 2 hafta civarı bir kaç aletle (adlarını bilmiyorum) fizik tedavi uygulandı ve dizlik kullandım. Ağrılar iyice artıp dizim de şişince daha tecrübeli bir başka spor hekimine gittim.
Kinesio bant uygulaması (3 günde 1 yeniletiyordum fizik tedavicime), her gün en az bir defa üst bacak güçlendirme hareketleri (bir müddet sonra günde 2’ye çıktı), kolajen takviyesi, buz uygulamaları (hemen hemen her gün ve günde bir kaç defa), bir kaç ay koşmama ve sonra koşuya başlayınca yavaş başlama ( 2 sene sonuna geliyorum, hızlı idmanlara yeni izin çıktı) ve son olarak bunların yanında ilk 6-8 ay merdiveni minimum kullanma ve eğimli yerlerden kaçınma…
Bazen bu kadar çok önlemi uygulamak çeşitli nedenlerle mümkün olamadı. Bu da süreci bir tık daha uzatmış olabilir.
Şu an büyük oranda toparladı ama dizde bir doku kalınlaşması olmuştu, o kaldı biraz. Güçlendirmelere de hep devam etmem gerektiğini söyledi doktorum :slight_smile:
Bu şekilde.

1 Beğeni

merhaba patellar tendinopati teşhisiniz mr sonucuyla mı konulmuştu acaba?