Oymyakon Maratonu 2024 (-50 derecede koşulan tek maraton)

Ayari kacanlara ornek olacak bir maraton bu haftasonu dunyanin insan yasayan en soguk yeri olan Rusya’nin Oymyakon kasabasinda kosuldu. Hava sicakligi - 50 civarlarinda olan yarista birinciligi maratonda 3.07.00 derecesiyle ilk maratonunu kosan Konstantin Dragunov, yari maratonda ise 1.34.00 Ile Leonid Z’kov kazandi. Yarisa 14 kisi maraton, 24 kisi ise yari maraton olarak kayit yaptirdi ama Rus sitelerinden ogrendigim kadariyla 17 kisi start almadi.
Rus sitelerinde yine gordugum kadariyla 75 yasinda bir yarismaci da yarisi bitirerek - 25 derece altinda yapilan bir yarisi bitiren en yasli yarismaci unvanini Aldi.
Yarismanin bulabildigim tek ingilizce videosunu asagiya birakiyorum. Ve tartismayi baslatiyorum, siz olsaniz katilirmiydiniz ?

13 Beğeni

Maddi imkanım ve zamanım olsa bir dakika tereddüt etmezdim.
Çok güzel bir yarışa benziyor.
Bence şahane bir mücadele.
Bu her ne kadar maraton olarak isimlendirilmiş olsa da,
bunun gibi etkinliklere teknik seviyesi yüksek bir ultramaratona yaklaşır gibi yaklaşmak lazım.

3 Beğeni

Bu sene ilik bir havada kosulmus :smiley:

Firsatim olsa kosmak isterim. Ama bu kosullarda maraton ustunu dusunmezdim.

3 Beğeni

Yok valla hiç akıllı işi değil .Tv den seyrederim yeter bana

1 Beğeni

Çölde koşmaktansa burada koşmayı denemek isterdim. Aşırı sıcak yerine her zaman aşırı soğuktan yana oyumu kullanıyorum.

1 Beğeni

Merhaba, -50 dereceyi kafamda canlandıramıyorum ama denemek isterdim. :slight_smile:

1 Beğeni