Osteits Pubis (Kalça ve kasık bölgesi ağrısı)

Öncelikle çok geçmiş olsun.
Kalça eklemi çok komplekstir.
Çok sayıda kas tendon yer almakta. çok sayıda harekete eşlik etmektedir.
Bir kaç kas ve ya kas grubunun yanlış çalışması eksik çalışması bu tarz agrılara sebep olacaktır.
Bir fizyoterapist tarafından degerlendirilmenizi öneririm.
Naçizane fizyoterapistim ve bu şekilde gelen çok hastam şifa bulmuştur:)
Saygılarımla

2 Beğeni

Burada sol kasık ağrısı hakkında bir makale var ben okudum baya ayrıntılı anlatılmış.

1 Beğeni

Aynı problem ben de çıktı. 52 yaşındayım 2 yıldır aktif koşuyorum. Ben de çok acemi olarak başladım ama hızla geliştim. Hiç bir zaman ısınma ve koşu sonrası esnemelerimi bırakmadım. önceleri ağrı koşudan sonra soğuduğumda oluyordu. Dr a gittim ama merhemle hafif ekzersizlerle geçiştirdi giderek problem arttı ve en son 20 temmuz da başladığım maraton programımın ilk haftasında uzun koşumu bitiremedim ilk defa bir koşumu yarım bırakmak zorunda kaldım. Eve yürüyerek zor döndüm. Dr a gittim emar çekildi ve osteits pubis teşhisi koydu. 15 seans elektroterapi verdi cuma bitti ama geçmek şöyle dursun daha çok arttı sanki, hatta dış taraf da ağrımaya başladı. sıcak uygulama ve yoga yapıyorum. Bisiklete de binme dedi dr terapi bitene kadar . Ben iyileşip tekrar koşuma dönmek istiyorum. çok özledim koşmayı :blush: İnternette Ararken forumda bu yazıyı gördüm. Önceki yazıları okudum. Bana neler tavsiye edersiniz acaba ?

4 Beğeni

Fizyoterapi konusunda ısrar etmenizi tavsiye ederim.
Koşudan anlayan spordan anlayan bir fizyoterapist önereirim.
Core bölgesinin dogrulamasının iyi yapılması lazım. Sıcak uygulamayı tavsiye etmem. yogadan fayda görür ama uzun vadede.
Geçmiş olsun

3 Beğeni

Merhaba antrenmana kesinlikle ara vermelisiniz.
Bu ara süresince de o bölgeleri güçlendirici egzersizler yapmalısınız.
Hangi egzersizin faydalı olduğunu kendiniz deneyimleyip zaten bulacaksınız.
Bana iyi gelen egzersizler

1. Sırt üstü yatıp dizlerimin iç kısmına koyduğum futbol topunu 10 saniye sıkıştırıp 10 saniye gevşetmek. Tekrar sayısı 5’le başlayıp her tekrar arasına en az 2 dakika beklemelisiniz. İlerleyen zamanda tekrar sayısını kademeli olarak arttırabilirsiniz.

2. Plank hareketleri ile core bölgesini güçlendirilebilirsiniz.

3. Çök kalk hareketi

Ben bu 3 antrenman ile sağlığıma kavuştum.

Şimdiden geçmiş olsun

4 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Evet 2 aydır koşmuyorum. Bugün tekrar spor hekimimle görüştüm. Koşma konusunda ağrı olmayacak şekilde koşabilirsin dedi.yani ağrı hissettiğinde devam etme yavaşla geçmiyorsa bırak koşuyu dedi. Yüzme yoga devam edeceğim. Dediğiniz egzersizleri yapıyorum günlük olarak. Ama iyileşme süreci en az bir yıl dedi dr .

3 Beğeni

Bir çok foruma üye olmama rağmen ilk defa bir konu hakkında yazacağım. Acemilikler olacak, şimdiden af ola.

Onca sene sadece okuyan adam iken niye şimdi yazıyorum? Bu konu hakkında araştırırken burada yazılanları gördüm ve kendimi yalnız hissetmemek gibi ilginç bir duygu doldu taştı içime. Belki de sakatlık dönemi hassasiyetidir. Belki sakatlığı atlatanlardan çok olumlu feedback alırım. Belki burada okuduklarım ve yazdığım sayesinde bu etkileşim beni sabırsızca hemen tekrar antrenman yapmamı engeller. Bilemiyorum.

Yaklaşık 3 senedir koşuyorum. Bundan önceki spor hayatım sadece normale göre gayet aktif halı saha ve okul takımlarında top koşturmaktan ibaretti. Hatta bu süreçte iki defa çapraz bağlarımdan operasyon geçirmek zorunda olmuşluğum var. Koşuya da 1,5 yıl sadece kendim araştırdıklarım doğrultusunda antrenman yapıp sonrasındaki 1,5 sene bu işten anlayan birinden haftalık program alarak devam ettim. Bu sürecin sonuna doğru haftalık hacmim 60-70 km bandında çıktı ve 10k PB 38:00 oldu. Buraya kadar her şey güzel. Ama bunlarla birlikte her ne kadar etrafımdakiler dikkatli olmam konusunda uyarsa da ben eski halı saha arkadaşlarımın da teşvikleriyle futbol oynamaya devam ettim. Yalnız artık daha çok sosyalleşmek için oynuyor eskisi kadar kendimi futbola kaptırmamaya çalışıyordum ve şöyle bir ayrıntı var; son 1 yıldır her halı saha maçından sonra 1-2 gün sol kasık derinlerinde bir ağrı olup ayağımı rahatça dikey düzlemde kaldırmayacak kadar rahatsız ediyor, sonrasında geçiyor, haftaya ki halı saha maçına hazır oluyordum. Ama bu durum koşu antrenmanlarımı bazı intervaller hariç çok rahatsız etmiyordu. Ta ki 10 gün öncesine kadar.

Tahtalı Run to Sky yarışını kendime göre gayet güzel bir zamanlamayla bitirdim. Ertesi gün 30dk sakin jog, sıkıntı yok. Bir sonraki gün 50dk sakin jog, sıkıntı yok. Sonraki gün baktık iyiyiz “biz yeterince yarışta kendimizi zorlamamışız” diyip güzel bir interval. Hala sıkıntı yok. “Eh biz artık olmuşuz pirim” diyip akşama sağlam çekişmeli bi halısaha. Maçın sonlarına doğru hafif bir gerginlik ama olur o kadar. Ertesi gün hafif ağrı ama çok da sıkıntı değil nasıl olsa bundan önce çok defa bu şekilde ağrıyıp bikaç gün sonra geçmiş idi. Ama bir sonraki gece öyle bir ağrı ile uyandım ki, bırakın ayağı kaldırmayı oynatamıyorum bile. Eczacı olduğum için hemen 2 ampul kas gevşetici 1 ampul ağrı kesici 1 ampul kortizon enjekte edip biraz rahatlarım diye umdum ama yok. Yaklaşık 1cmlik bir hareket alanı var onun harici her harekete tam beynime kadar çıkan vuran ağrı dalgası vuruyor ki ben kendimi nispeten ağrı eşiği yüksek birisi olarak tanımlarım. Daha önce bağ yırtılmalarında bile bu kadar çaresiz hissetmemiştim. Hemen kasık fıtığından şüphelendik ama bu kadar şiddetli olmaması lazım dedik. MR çektik sonucu Osteoitis Pubis çıktı. Fizyoterapist gözetiminde 1 haftadır ufak ufak Mobility hareketleri yapıyorum. İki gün önce asaları bıraktım normal yürüyüşe başladım. Önümde kaydolduğum yarışları iptal ettim. Fizyoterapist he desin de artık bir ucundan başlayalım diye bisiklet ile kesişiyoruz. Yukardaki Avustralyalı koşucu gibi bir hikaye çıkar mı? Bilemiyoruz

Sabır ile bekliyoruz.

8 Beğeni

Öncelikle çok geçmiş olsun. Konuyu yıllar sonra tekrar aktifleştirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Çünkü sol kasığımda yaklaşık 2 aydır buradaki yorumların neredeyse aynısı olan bir ağrı yaşıyorum ve sayenizde bunun ciddi bir şey olabileceğinin farkına vardım. Ağrı çok hafif ve şu an için sadece bacağımı çok farklı noktalara hareket ettirdiğim ısınma hareketlerinde yaşıyorum. O yüzden de gözümde hiçbir önemi yoktu. Ben de yıllar sonra tekrar haftalık halı saha maçlarına başladım ve haliyle orada birkaç göz ardı edilen sakatlıklar oluyordu. Sanırım ben de futbolun getirdiği stres ile bu illete tutulmuş olabilirim. En kısa sürede bir ortopediste görüneceğim. Çok teşekkür ediyorum tekrardan.

2 Beğeni

cok gecmis olsun.
ayni sorunu ayni nedenle yasadim 1 sene once. hem futbol hem uzun kosularla devam ederken bi gun baktim ayak kalkmiyor ve mr vs pubis…
kendi surecimi soyleyeyim: kesinlikle ara verdim her seye. mutlaka fiziktedavi yaptim ama doktorla. sabirsizdim 2 3 ay sonra gene kosayim dedim hemen belli etti kendini ayni yerden.
sabirli olmalisiniz. guclendirme bile yapsaniz kontrollu olmali. yüzdüm ben surecte. ve 6.ayin sonunda 5 k kostum.
sonraki surec daha hizli oldu. haftada 15 k kostum. 7.ayin sonunda yukleme vs.
ve 10 ay kapadokyaya gittim 63 k icin. ve bitirdim yarisi.
her sekilde hekimlerle ve fizyoterapistlerle calismalisiniz bence. ve sabir.
tekrar gecmis olsun. umarim sizinki daha kisa surer

2 Beğeni

Gelmiş geçmiş olsun birebir aynı prosesten geçmişiz. Futbol kaynaklı aynı sıkıntıyı yaşadım. Üstelik gelen her maç teklifini çevirmeme rağmen 1 kez kabul etmiştim Endüstriyel futbol kültürünün bu ülkeye getirdiğinden çok götürdüğünü düşünüyorum.ve futbol oynamıyorum,seyretmiyorum bile…Yanlız tetikleyici olarak Tahtalıda yokuş inişlerinin etkisi de vardır diye düşünüyorum. . 2022 yılının Mayıs sonu Ağustos ayı arası hiçbir şey yapamadım. Biraz geriledim . Fizyoterapi tamam fakat sadece dinlenme ile geçeceğini beklerseniz çok beklersiniz.Genelde doktor dostlarımızın söylediği dinlen geçer ile olmuyor. Bence kendinizi iyi dinleyip hastalığınızın durumuna göre bunun üzerine gitmenizi tavsiye ederim. Hala ağrılarım zaman zaman olabiliyor ama devam ediyorum.Moralinizi bozmayın geçmiş olsun

2 Beğeni

Durum Güncellemesi (belki ilerde sakatlananlara veya Allah göstermesin yine aynı şekilde sakatlanırsam durum hatırlatma görevi görebilir)

Bugün sakatlanalı 1 ay oldu. Benim durumumun bu 4 ay ara vermesi lazım dedikleri kadar sıkıntılı olmadığını fark ettik. 2. haftadan itibaren fizyoterapi eşliğinde mobilite ve hafif kuvvet egzersizlerine başlamıştım. 2 hafta dolduktan sonra hafif hafif artırarak indoor bisiklet kullanabilirsin dediler. Trainer almak için sebep arıyorduk yapıştık hemen. (Bundan sonra gelsin artık gecenin 12 sinde yarım saatlik çapraz antrenmanları). Bu hafta itibarı ile ağrı kesici almayı bıraktım. 3. hafta ile Kuvvet antrenmanlarının içeriğini biraz daha artırdık. Bir ikisi hariç hepsini nizami yapabilmeye başladım. Yine bu hafta ile yürüyüşüm normale döndü sayılır. Gece yatarken yan yatmak hariç günlük işleyişte sıkıntı kalmadı. 4. haftada sadece orda bir şeyler olduğunu hissediyorum ama rahatsız eden bir durum yok çok şükür.

6 hafta olarak ön görmüştü fizyoterapist arkadaş. Her şey yolunda giderse tam tutturacak gibi.

Bütün bunlar işin fiziksel boyutu. Zihinsel tarafıma da birazcık değineyim. İlk hafta Strava uygulamasını sildim. Antrenmanlara devam edebilen arkadaşları görmesem daha iyi olur gibi geldi. Ara sıra webden kontrol ettikçe haftalık hacmi sıfır görmek biraz can sıktı. Sonra buna canım sıkıldığı için canım sıkıldı. Hiç kimse ne kadar antrenman yaptığımı bilmese yine antrenmandan keyif alamaz mıydım? Sosyalleşmek adını verdiğimiz bu güdü işi sığlaştırıyor muydu? Ama motivasyon düştüğü zaman da yardımcı olmuyor muydu? Biraz bunun gibi sorularla güreştik. (Hala da güreşiyoruz gerçi) Sonunda hem bu uygulamaları kullanıp hem de zihnimi bu tarz hava atma hevesinden korumaya çalışmaya karar verdim. Yani diyet yapmak için yemekten kaçmak yerine yemekle aynı odada oturup onu yememeyi başarabilmem lazımmış gibi geldi.

Bu arada önceden Sapanca Ultra 60k ya kaydolmuştum. Sakatlanınca iptal ettik ama oteli iptal etmemiştik. Zira ev ahalisi oraya gitmek için epey heyecanlanmıştı çoktan. Yarış günü girişe bir iskemle attım. Yarıştan dönenleri izledim. O yüzlerdeki yorgun tatmin duygusu, o sarmaşıklar yüzünden çizilen kanayan bacaklar, o ayakkabı çoraplardaki çamur vs. izlemesi hem keyifli hem acayip bir olay.

Acaba her sene sakatlık olmasa bile özlemek için koşuya 2 hafta ara mı vermeli?

5 Beğeni