Ormanlara Giriş

Merhaba herkese,

İstanbul’da Hacıosman, Belgrad ve Aydos ormanlarına giriş yasakları devam ediyor mu? Koşu için de mi kullanamıyoruz? Bilgisi olan paylaşabilir mi?

Teşekkürler,

3 Beğeni

Selam,

Koşanlara birşey diyeceklerini sanmıyorum. Bizim arkadaşlar Aydosta koştu. 4 yolda Toma ve polisler varmış. Görmüşler ve ilgilenmemişler. Fakat 2 gün sonra gazetelerde Aydosa giren piknikçilere ceza yazıldı haberi vardı :grinning:

4 Beğeni

http://www.istanbul.gov.tr/orman-yanginlarinin-onlenmesi-amaciyla-ormanlik-alanlara-girislerin-yasaklanmasi-hakkinda-karar
Bu 30 temmuz ama izin verilen yerlerde gozetim dahilinde piknik vs demekte.

Bu ekran görüntüsünün haberi yok, 24 saat öncesinden haber ama detay yok.

2 Beğeni

http://www.istanbul.gov.tr/istanbulumuzda-ormanlik-alanlara-giris-yasagi-30-eylule-kadar-uzatildi
İstanbul için ormana giriş yasağı 30 Eylül bitimine kadar uzatıldı.

Strava dan anladığım kadarıyla Bahçeköy kapısından Belgrad Ormanına giriş konusunda sorun yok, Neşet Suyu ya da Geyik Parkurunda koşabiliyoruz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Geçtiğimiz haftasonu hem geyik hem de Neşet’de arka arkaya koştum. Sıkıntı yok. Bir sonraki gün de Fatih Ormanı’nda koştum orada da sıkıntı yoktu.

3 Beğeni

Florya Atatürk Ormanı hala kapalı.

1 Beğeni

Merhabalar, İstanbul ve bir çok şehirde Ekim ayına kadar orman giriş yasakları başladı. Valilik bildirimine baktığımızda (bkz: Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması Hakkında Karar. ) şöyle bir ibare var:

  • Madde 1­- İstanbul İli sınırları dahilinde ekli listede yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir.

Ekteki listede ise örneğin Başıbüyük, Aydos gibi yerler var. Sadece piknik alanlarında mı koşabiliyoruz yoksa ormanın içerisine rahatlıkla girebiliyor muyuz? Deneyimleyen oldu mu?

Piknik alanında bile ateş yakımı serbest iken, giriş yapılmasına izin verilen yerde ormanın içlerine doğru koşucunun kaybolması/dalması/koşması sorun olmaz; zaten giriş yapılması yasak diye belirttilen özel yer yok.Giriş serbest dışındakiler yasak.Bahsedilen alanlara giriş yapıp yok daha ilerisi derinler yasak diyebilmek için oralara sınır çekilebilmesi, bir girişin olması gerek.
Valilik oradaki güvenlik görevlilerinden daha net cevap verebilir, konuyu ormanda koşanlar güncellesin deneyimleriyle.

Ankara için spor kelimesi bile geçmiyor, mangal piknik serbest olan yerler arasında koskoca Kızılcahamam milli parkı var.Ama şehrin içinde Odtu ormanında(Oran) koşmak serbest mi, stravadan göreceğiz.Serbest listesinde yok.
(Stravada Ankara Odtu ormanında koşan görülmekte)

1 Beğeni

Diğer bir konuda yarışları etkileyecek mi? Tarihi yaklaşan Uludağ Ultra örneğin. Henüz organizasyonlar tarafından açıklanan bir bilgiye denk gelmedim.

1 Beğeni

Ormanlara giriş yasağı olarak geçen bu yasaklar her yıl açıklanan olağan yasaklardan. 2 sene öncesi Datça Bölgesi’ndeki mücadele edilmesinde zorlanılan ve ülke gündemini en tepeden meşgul edecek kadar gündem olmadıkça yarışlar etkilenmiyor.

3 Beğeni

Ben de bugünden ekleme yapayım. Hiç sorun yaşamadım girişte. Girişte TOMA varmış yalnız. Ben başka taraftan girmiştim. Kıyafetlerden koşu yapmaya geldiğimiz belliydi zaten. Eskiden piknikçi görürdüm, görmedim. Nereye gittiğimi söylemedim. Kimseyi zor durumda bırakmak istemem. Sessizce antrenmanlarımızı yapmaya devam.

2 Beğeni

Ben ctesi Odtü ormanda koştum:) başka koşanlar da vardı.

2 Beğeni

yasaklardan sonra aydos ta 3 -4 kere kostum.sorun olmadi. gecen senelerde yasaklar doneminde polislerle karsilastigim oldu. kiyafetten anliyorlar zaten.

1 Beğeni

Benim anladığım, bu kararlar sadece “vahşi” ormanları kapsıyor. Milli park, mesire alanı, orman parkı vs. şeklinde tescil edilen yerler giriş yasağı kapsamı dışında ancak bu saydığım yerler için de örneğin mangal ateşi yakmak için saat kısıtlamaları getirilmiş.

Yani Uludağ, Abant, Kızılcahamam gibi yerler milli park statüsünde olduğu için buralara giriş yasağı yok olarak anlıyorum.

2 Beğeni

Her şehirin valilikleri belirliyor bölgeleri aslında, kuralları da onlar sınırlandırıyor diyebiliriz.
Koşuculara genellikle bir engel çıkarmıyorlar ama tabii ki risk kişisel alınabilecek bir olgu.

1 Beğeni

Merhabalar! Bildiğim kadarıyla Ekim sonuna kadar ormanlık alanlara giriş yasağı var. Bu açıdan İzmir terapi ormanı, Kaynaklar, Karagöl gibi bölgelerde patika koşu antremanı yapabiliyor muyuz?

1 Beğeni

Karagöl sorunsuz.Hafta sonları eşşek çukurunda koşuyorum hala

2 Beğeni

Çok sağolun, Terapi ormanı nasıl acaba?

19 ağustos 2023 de şu yukarıdaki rotada koşan olmuş. Piknik ateş vs olmadıkça koşu sorun olmaz.

1 Beğeni