Organizasyonların Belli Bir Döneme Sıkışması Hakkında

Herkese merhaba,
Konuyu daha önceki başlıklarda aradım ancak göremedim var ise kusura bakmayın. Öncelikle bu bir eleştiriden ziyade bir meraktan doğmuş bir konu benim için. Koşu yarışı programlarına baktığımda kafama takılan bir nokta ile ilgili sebepleri merak ediyorum. Yurt içi yarışlarında belli dönemlerde neredeyse hiç organizasyon yok iken belli dönemlerde ise 1 günde aynı saatte 6, 7 organizasyon var. Mesela yaz boyunca çok organizasyon var iken sadece 22 ekimde tüm yaz aylarında olandan daha çok organizasyon var. Bu sadece örnek. Amatör bir koşucu olarak dışardan gördüğüm kadarıyla çok fazla organizatör ve çok fazla koşu organizasyonu zaten yok ülkede. Bu organizasyonları daha homojen olarak yaymak mümkün değil mi? Anlıyorum yaz aylarında sıcak olacağı için çok fazla organizasyon yapılmıyor ancak yazın yapılan yarışlara baktığımda Kadıköy cadde 10k ve 21k da toplam 1000 den fazla kişi vardı, yine Bursa Nilüfer koşusunda da 1000 civarı kişi vardı. Koşu ile amatör olarak ilgilenen kişi sayısı zaten belli ve çok sınırlı bir grup. Bu grubu 100 kişilik bir havuz olarak ele alırsak yaz sıcağından dolayı yarışa gitmeyecek kişi sayısı 30-40 kişi olsa 60-70 kişi bir organizasyona gidebilir. Ancak aynı gün 6 organizasyon olduğunda bu kişiler yanlarında birer kişi daha getirip bu organizasyonlara eşit olarak dağılsa bile bu sayıya ulaşmak çok mümkün görünmüyor. Organizasyonlar bunu bilerek sayı az olsun ama kaliteli olsun diye düşünüp sadece belli bir gruba yönelik mi bu yarışları düzenliyorlar, yoksa her yarışta aynı kişiler kazanmasın farklı atletlerin şansı da olsun diye mi düşünülüyor ya da tamamen rekabet kaynaklı bir durum mu? Rekabet olsa bile diğer durumda kar etme ihtimalleri daha yüksek değil mi? Özellikle burada var ise organizatörler bu konuda fikirlerini söylerler ise sevinirim.

1 Beğeni