Ön bacakta ödem

Merhaba,
İkinci defa başıma geldi. Kaval kemiğinin hemen yanında dış tarafa doğru ödem oluyor. Büyüklüğü için fındık tanesinin yarısı kadar denebilir. Geçen sene koşuda başıma gelmişti. Bir hafta kadar dinlendirince tekrarlamamıştı. Bu sefer yüzme ve bisiklette yaşadım. Egzersizde zorladıktan sonra bir 5-10 dakika ödemi görüyorum. Google’dan baktığıma göre Tibailis Anterior isimli kas doğrultusunda sıkıntı var. Galiba asimetrik bir şekilde kasılıyor çünkü arızalı haldeyken aynı kas ödemin üstünde biraz içe doğru çökmüş gibi gözüktü.

Sizce soğuk mu yoksa sıcak mı uygulamalı? Veya İstanbul’da bildiğiniz iyi doktor var mı? Rastgele gidilen ortopedistlerin cevabı “spor yapma” oluyor. Belki de herkesin güvendiği doktorların ismini ve deneyimlerini yazacağı bir başlık olsa fena olmaz.

Benim kaval kemiğimde bilekten yukarı doğru bir ağrı oluyordu ödem şeklinde değilde çizgi şeklinde kemik boyunca bir ağrım vardı.Knesio tape yi ağrı doğrultusunda yapıştırıp eğzersizlerime bu şekilde devam ettim 15 gün sonra ağrı kalmadı.

1 Beğeni

Merhaba, foruma üye olurken aklımda bulunan öncelikli sorunu dile getirmişsiniz. Benim de son bir haftada yana yana çare aradığım sıkıntım budur.
Beraber çözüm bulmaya çalışalım.
Tibialis sendromunun meydana gelmesinin sebepleri arasında eğer yanlış anlamadıysam,
Yeterince ısınma ve esneme yapmadan egzersize başlamak
Zaten zor çalıştırılan ve esnetilen kas grubunun yeterince güçlü olmaması
Kanımca geçtiğimiz günlerde vücuttu oluşmuş su ve elektrolik eksikliği
yer alıyor.

Ben kendim için bulduğum sebebi ve uğraştığım iyileşme yöntemimden bahsedeyim.
Koşu açısından henüz çok yeniyim fakat şimdiden aşığım. Başlangıçta olmama rağmen en iyi derecelerimi yaptığım zaman 53-54 kiloydum. Geçen haftalardaki yanlış beslenme düzenim spora devam etmeme rağmen kilo almama sebep oldu. Şu an 5 kilo fazla ile koşuyorum ve bedenim bu fazlalığı taşıyamıyor.
Hızımı minimuma çekip her sabah koşuya çıkmaya devam ediyorum. Limonlu sular ile elektrolitimi ve muz ile potasyumumu eksik etmiyorum. Hızlanmadığım sürece şişlik ve ayak kıpırdatmayan acı oluşmuyor. Ben kilolar ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
1 Eylül 2014’ten beri haftada 6 gün düzenli olarak spor yapıyorum, sağlıksız alışkanlıkları hayatımdan çıkardım ve 10 kilo verdim. Şimdi bu tehlikeli sınıra 3 haftada çıkmış olmak bedenimde şok etkisi yarattı.
Bulduğunuz çareleri paylaşırsanız sevinirim. Bir de soru soracağım, son haftalarda hızlı kilo artışı yaşadınız mı ve aşırı karbonhidrat ağırlıklı beslendiniz mi?

1 Beğeni

Ben dün Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi’nde Spor Hekimi Canan Aydın’a muayene oldum. Bunun aslında bir çeşit yağ bezesi olduğunu ve korkulacak bir yanı olmadığı söyledi. Soğuk veya sıcak uygulamak işe yaramaz, yalnız masaj yapma dedi. Masaj zarar verebilirmiş. Eliyle kontrol ettiğinde bir tane daha belirgin hale gelmeye aday şişin var diye de ekledi.Tıbbi terimleri kullandı, aslında keşke aklıma not alsaymışım.

Yağ bezesi denince aklınıza deri altında sabit duran ve büyüdükçe alınan nesneler geliyor. Bende bacağımdakinin benzeri kolumda da var. Şınav, barfiks çekince ortaya çıkmıyor ama 5-6 tekrardan fazla kaldıramaycağım ağırlıklar deneyince kolumda da bir gün duracak sivilce gibi bir nesne beliriyor.

Doktor Hanım çok emin konuştu. Ben de ona güvenip birkaç günlük aramı sonlandıracağım. Bakalım büyüyecek mi… Öbür yandan bence zorlanmakla ilgili. Bu sefer ortaya çıktığı haftada toplam saati ve içeriği arttırmıştım. Aynı şiddette yarısı kadar yapsaydım eminim olmazdı. Hatta iki gün önce aynı şişi biraz ayakta dikildikten sonra yine gördüm.

Karbohidaratı eskiden müsli ve pilav ile daha fazla alırdım. Gitgide proteinin ve yağın oranını arttırıyorum. Bir seneden fazladır da kilom sabit. Tembellikten nerdeyse hiç esnetme, germe yapmıyorum.Büyürse veya yok olursa buraya yazarım gene.

Geçmiş olsun dileklerimle başlayalım. Umalım ki gelecek koşularda sizi mutlu eden performansın altına düşmenize sebep olacak bir sağlık sorunu olmasın.

Benim sıkıntı biraz daha farklı. Tibialis Anterior kasların şiş, kasılmış, neredeyse kramplı bir şekilde sımsıkı kalması. Buna ayağımı öne veya arkaya esnetmemi engelleyecek acı ve sol bacakta belirginleşen fındık büyüklüğünde sert şişlik de ekleniyor. Acı 25-30 dk civarında geçiyor. Acı geçince şişlik de kayboluyor.

Hekiminizin ismini not alıyorum.

Ben bir tek yüzmede kramp yaşıyorum. Onun da nedeni yüzmedeki ayak pozisyonuna alışkın olmamak. Ödem kılıklı şey bende koşu ve bisiklette kramp girmeden kendisini belli ediyor.

Geçmiş olsun. Bu videoda (9:35’ten itibaren) ayağın yere basış şeklinin “shin muscle” (sizin bahsettiğiniz kas-tibialis anterior) üzerindeki etkisinden bahsediliyor. Tekrar geçmiş olsun.