Omuz agrısı hakkında

Merhaba

Son 1 aydır antrenmanlarımda omuz eklemlerimde ağrı oluşmaya başladı. 1 ay önce yarı maraton koşumda bile agrı olmamıştı ama son zamanlarda 5k antrenmanlarımda her iki omuz eklemlerimde ağrı oluşuyor. Antrenmanlarım sadece koşudan oluşuyor, üs vücut kol vs çalışmıyorum. Nedeni bu olabilir mi ?
Teşekkürler.

Koşarken omuz ağrısı mı yaşıyorsunuz, doğru mu anladım?

Evet. Omuz eklemlerinde ağrı oluyor.

@noforcenopace koşu postürüyle alakalı olması yüksek ihtimal. Eğer koşu esnasında öne fazla eğiliyorsanız ya da boynunuzu ileri uzatıyorsanız omuzlarınızı sıkıyor/kasıyor olma ihtimaliniz yüksek. Bir dahaki koşunuzda tempoyu biraz düşürüp koşu formunuza dikkat ederseniz farkı hissederseniz. Geçmiş olsun

teşekkür ederim. postür ile ilgili olabilir deneyip bulmam lazım . ve sanırım üst vücut kuvvetlendirme çalışması hiç yapmıyorum, yapmam gerek

Aynı sıkıntıyı ben de yaşadım. Neredeyse koştuğum her antremanda postürüme çok dikkat ederim, yüksek olmasa da kadansı önemserim ve nefesimi düzenlemeye çalışırım. Zira ben sağlık için koşuyorum, iddialı bir koşucu değilim. Buna rağmen durup dururken omuz ağrısı yaşamaya başladım.

Kısa bir süre takip ettikten sonra; üst bölgemin güçsüzleşmeye başladığı, kollarımın incelmeye başladığı ve ağrının sebebinin bu zayıflamadan kaynaklandığı kanaatine vardım. Gördüğüm kadarıyla siz de aynı kanaate varmışsınız…

Her koşu sonunda esnetme hareketleriyle beraber bir-iki set 15-20 şınav çekmeye başladım. Ağrı hemen kesildi! Ve bu tarz bir sıkıntı bir daha da yaşamadım.

Koşmaya o kadar odaklanmışım ki, dengeyi sağlayamamışım. Bu bağlamda artık çapraz antremanı daha çok önemsiyorum.

1 Beğeni

merhaba
Ben de aynı nedenden olduğunu düşünerek yaklaşık 2 haftadır üst vücut, omuz ve kol antrenmanlarına başladım. ağrılarım azaldı. koşarken vücudun üstünü de ihmal etmemek lazım :slight_smile:

1 Beğeni