Normal ayak tipine sahibim ama koşarken dışa basıyorum

Merhaba, sabahları asfalt zeminde haftada 3 gün koşuyorum (10k, 8k, 10k). Kilom 85, ayağım taraklı, 44-45 giyiyorum, yavaş tempoda amatörce koşuyorum. Ayağım normal yapıda ve ayak izi testinde de normal basıyorum. Ama, koşarken dışa basıyorum. Ayakkabılarımın sürekli dış tarafı aşınıyor. Normal ayakkabı tipini mi seçmeliyim, yoksa, dışa basanlar için üretilenleri mi seçmeliyim bilmiyorum. Aynı sorunu yaşayan var mı? Benim hangi ayakkabı tipini seçmem konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bu arada tabanı kolay aşınmayan, filesi kolay yırtılmayan bir marka var mı? Biri uzak doğudan 3 marka kullandım, 3-4 içinde yırtıldılar.
Koşarken yağmur gibi terliyorum, ayakkabı da terden ıslanıyor, o derece…

eğer normal ayak tipine sahipken, koşarken dışa basıyorsanız büyük ihtimalle alt bacağınızdaki ve tabanınızdaki eklem ve bağlar yeterince güçlü değil demektir, bunların üzerine odaklanan güç idmanları yaparsanız bu sorunu bertaraf edebilirsiniz…ve o zamana kadar dışa basanlar için olan modelleri kullanmanız doğru olur…

koşu ayakkabılarının belirli bir ömürleri oluyor ve bu yıl ile değil kilometreyle ölçülüyor…ilgli kilometreler dolmadan başına enteresan şeyler gelmezse (düşüp yuvarlanmak, hayvan saldırısına uğramak gibi) ben sorun yaşayan ayakkabı görmedim kendimde…“3-4 içinde yırtıldılar” demişsiniz, 3-4 giyimde mi ? ay mı ? yaklaşık kaç kilometre kullanmıştınız sorun yaşadığınızda ?

1 Beğeni

Benim bildiğim Koşarken ayağın en güvenli sekilde yere inişi,ayağın dış kısmıyla inip sonra orta sonrada topuğa doğru ilerleyen bir sekilde enerjiyi-yükü yavasça yuvarlaması seklinde. Pek çok elit atletin ayakkabılı-ayakkabısız koşu videolarında, slow motion çekimlerini izleyebilirsiniz hepsi dış kısmıyla yere iner. Aslında pek çok kişinin isteyipde yapamadığı seye sahipsiniz.Bende kendimden örnek verebilirim, FootBalace analizim Nolmal sol ayağımda bir gıdımcık içeri basma meyili olmasına rağmen bende koşarken hep dışa basarım.Taban oralak ise Bende vibram kullanıp kalitesine ve ömrüne hayran kaldığımı söyleyebilirim.

Erinc
Uzun yıllardır koşuyorum. Ama, interval çalışması yapmadığım için, kaslarım yeterince güçlü değil. Dışa basmamın kalıcı olduğunu düşünüyorum. Zamanında, yeterince güç çalışması yapsaydım dediğiniz gibi, belki normal basardım.

Yırtılan ayakkabıları sadece asfaltta koşarken giyiyorum, yedek ayakkabı kullanmadığım için, yaklaşık 500 km aynı ayakkabı ile koştuktan sonra yırtılmalar oluyor.

Ahme Turk
"Aslında pek çok kişinin isteyipde yapamadığı şeye sahipsiniz."
Bunu duymak biraz iyi geldi. :slight_smile:

Merhaba konuyla pek alakası yok ama footbalance analizli ücretli mi ? Ayağımı analiz ettirip bir sorun var mı yok mu öğrenip tabanlık almasam da oluyor mu :slight_smile: Malum öğrenciyim param yetmez :smiley:

Evet merkezleri istanbul leventte onun dışında her yarışa geliyorlar neredeyse. Bende bodrum’da analiz yaptırdım güzelce, ayağın iyi gayet fln dedikten sonra her firma gibi birden genede tabanlıkları kullanmazsam ileride sakatlanıp duracağımı fln söyledi klasik tabi teşekür ettim aylırdım. Analiz ücretsiz tabi hemde analizinizi mail yoluyla göderebiliyorlar. :slight_smile:

500km bir ayakkabı için biraz erken bir mesafe…tabi yırtılmadan yırtılmaya fark da var…eğer ciddi bir yırtılma ise satın aldığınız yerle görüşmenizi öneririm…

güç idmanından kastım ağırlık ve denge idi aslında…

Merhaba. Hafiften konu dışı hafiften alakalı bir şey sorsam. İstanbul’da özel üretim spor ayakkabı yapan bir yer var mı acaba? Yakın bir arkadaşımın oğlunun (19) bir ayağı diğerinden 1-1,5 cm kısa. Buna uygun olarak biri diğerinden 1-1,5 cm farklı bir spor ayakkabı ürettirebileceğimiz bir yer var mıdır sizce? Böyle bir yer, böyle bir hizmet biliyor musunuz?