Nike Vaporfly%4 VS Nike Zoomfly Karşılaştırmalı İnceleme

Nike Vaporfly%4 VS Nike Zoomfly Karşılaştırmalı İnceleme

Bu videoda Nike Vaporfly %4 ve Nike Zoomfly modellerini karşılaştımalı olarak incelemekteyim.

Videoda ürün teknik bilgileri,ürün incelemesi ve ürün testi sırası ile mevcuttur.

İnterval ve tempo antrenmalarında da test ettim.

Takipte kalın!

Merhaba Bu videoda Nıke vaporfly ve zoomfly modellerini karşılaştırarak inceleyeceğiz

-Önce küçük bir video ile başlayalım.Videoda nıken breaking2 projesi olan 2 saat altı maraton denemesi yaptığı atletler ve ayakkabıları görüyoruz.Buradan esinlenerek ayakkabılar tasarlanmış
-Vaporfly modeli Niken iddasına göre şuana kadar tasarladıkları en hızlı model
-Burada birkaç dünyaca ünlü atletletin yorumları mevcut.Shalane Flanagan Newyork maratonunu kazanmış bir atlet .
Galen Rupp ise Chicago maratonunu kazanmış ABD li bir atlet.
Eliud Kipchoge ise bu olayın kahramanı.2 saat altına en çok yaklaşan ve Berlin Maratonu nu bu ayakkabı ile kazanan Kenyalı atlet.
Hepsinin ortak yanı, yarışları bu ayakkabı ile kazandılar.
-Vaporfly %4 modeli sadece yarışlar için tasarlanmış.Zaten ayakkabının sloganıda ‘’Yarış günü için tasarlandı’’
-Zoomfly ise Tempo,interval, Uzun koşu ve Yarış için tasarlanmış.

-Her iki model de de 10 mm drop var ve her ikiside kauçuk taban kaplaması ile güçlendirilmiş.Rekorun kırıldığı modelde topukta kauçuk yok ağırlık artmaması için.Bu modeller ise biz kullanıcılara uyarlanmış modeller.

-Zoomfly modelinde Niken lunar serinde kullandığı Lunarlon köpük kullanılmış.Enerji geri dönüşümünün oldukça fazla olduğunu belirtiyorlar.
Vaporflyda ise ZoomX olarak adlandırılan yeni bir köpük var.Bu köpük ise normalinden %4 daha fazla enerji geri dönüşümü sağlıyor.Ve daha yumuşak.Ama ayakkabı daha az dayanıklı

-Zoomfly 44 numarada 248 gram
Vaporfly ise 44 numarada 184 gram

-Zoomflyin köpüğünün içinde bulunan parmak ucundan topuğa kadar Naylon eklenmiş karbon parça var.Bu itiş gücü sağlamakta.
Vaporflyda ise aynı şekilde plaka mevcut ama karbon fiber bir plaka.Bu da daha hafif olmasını sağlıyor…

-Vaporflyda daha ince tek katlı bir meş var.
Zoomfly da ise çift katlı daha dayanıklı bir meş mevcut.

-Zoomfly modelini test etme fırsatı buldum.Ayakkabı ilk başta sert bir hissiyat vermekte ancak tempo veya yarış için tepkisi oldukça fazla.Açıkcası hızlı antrenman veya yarış için en uygun ayakkabılardan biri.

Zoomfly modelinden bir adet buldum.Bu modelde ilk olarak nıke logosu her modeldeki gibi göze çarpıyor.Yarış ayakkabısı olduğunu belirten ince detaylar mevcut.Flywire olarak adlandırılan bağcık sistemi ayağınızı daha iyi kavramasını sağlıyor.Ayakkabı içinden de bu iplerin tabana kadar uzandığını gösterebilirim.Ayakkabının tasarımında ayak yapısına göre detaylar var.Bu detaylar ayakkabının ayağı daha da iyi kavramasını sağlıyor.
Bağcıklar açılmaması için farklı bir kumaşa sahip ama yarışta buna güvenmeyin derim bağcıkları içeri sokmakta fayda var.
Vaporfly modeline göre topuk bölgesi süngerle desteklenmiş.Tabanın önünü tam kaplayan bir kauçuk var.Ancak biraz sert.Bu bana çivili ayakkabılarımı anımsattı.
Çivili ayakkabıda bu bölgeye çivileri takabiliyorsunuz.
Topukta daha az kauçuk var.Hız koşularında topuk yer ile az temas edeceğinden topuğa fazla kauçuk yerleştirmemişler.Vaporfly modeline göre orta taban daha dolgun ve daha sert.
Ayakkabıda oldukça sert duruyor.Gördüğünüz gibi pekte el yordamı ile bükemedim.Ama yarış ayakkabısı için tepki önemli olmakta bundan dolayı da sertlik artıyor.Bu bölgenin içinde de karbon plaka bulunmakta.
Burada koştuğunu yarışın yerini yazabileceğiniz bir yer mevcut.Diğer tekinde ise koştuğunuz tarihi not alabilirsiniz.Ve topuk arakasınada sürenizi.
Ayakkabının burun bölümü de itiş gücü için oldukça yukarda
Nefes alabilmesi için çokça delik mevcut.
Bana biraz Nıke air Zoom elite 9 u anımsattı.Ama zoom elite 9un içinde bir plaka yok ve itiş gücü bu kadar fazla değil.Topuk bölümü oldukça benziyor.
Nıke lunarepic ilede köpük tabanı aynı madde lunarlon
Ve benim favori ayakkabım runatolia da da bununla koştum Lunaracer 4.Neredeyse Bu ayakkabı kadar da hafif.
Son olarakda vomero 9 bu ayakkabı kadarda yüksek bir dropu var.

İyi koşular…

4 Beğeni