Nike Terra Kiger 5

Farklı bir deneyim istedim, riske girerek Nike.com sitesinden Terra Kiger 5 modelini aldım. İlk kullanıcılar çok beğendiklerini, harika hissettiklerini söylediler. 700 TL olarak satın aldım. Zoom yastıklamaya sahip, React köpüklü tabanı var, 270 gram ağırlığında, 4mm Drop var. Önceki modele göre tırnak kısmı sertleştirilmiş, taban ortasına kayalıklarda kaymaması için yeşil bir alan konulmuş. Topuk kısmı yükseltilerek bileği desteklemesi sağlanmış . Bunlar ilk izlenimlerim, yol ayakkabılarında 42.5 giyiyordum ve tam ayağıma oturdu. Biraz daha tabanı geniş ve yere yayılan bir profili var. Renkleri Siyah, Kırmızı ve benim aldığım beyaz üzerine mavi pembe desenli olarak 3 model. Jelibon gibi ayakkabı insanın yiyesi geliyor, bakalım koşmaya kıyabilecek miyim.

3 Beğeni

Nezaman bu sene salamon alcam desem nike patlatıyor bombayı
Ayakkabı çok kişisel bişey ama bu nike ayakkabı işinde öyle bir zirveki diğer rakiplerinin bukadar önüne geçen marka sayısı çok azdır
Ben uzun kısa yarışlarda nike ile yakalafığım konforu hiç bir ayakkabı ile yakalayamadım.
Dediğim gibi çok kişisel bir konu bu ama ayakkabının görünüşü ve renkleri enfes👌

1 Beğeni

Nike büyük ölçekli ve başarılı bir iş modeli yürüten global bir şirket ama sponsorluğunu yaptığı koşucuları çıkarırsak arazi koşularında maalesef pek de zirvede sayılmaz. Bu sene geliştirdiği Wildhorse ve Kiger ile biraz daha pastadan yer kapmaya çalışıyor ama işi o kadar kolay değil. Outdoor işinde Salomon, Innov8, Dynafit, Hoka, North Face, Columbia, La Sportiva, Scarpa, Tecnica gibi bir dünya rüştünü ispat etmiş marka var. Türkiye’deki pazar küçük olduğu için biz bu markaların birçoğuna aşina değiliz.

Nike, Adidas gibi büyük ölçekli markalar genelde stratejisini hacimin fazla olduğu orta alana yönelik geliştiriyorlar. Uç gruplar onlar için çok avantajlı değil, pek para da kazandırmıyor. O yüzden birçok mağaza sadece satabileceği model ve markaları getiriyor.

Hobi ayakkabı tutkunu olarak, Terra Kiger 5 lanse edilmeden merakla incelediğim bir ayakkabıydı ama ıslak kayalık zemindeki performansı konusunda arkadaşlar ile ön fikir edinemedik. Bu konuda kullanıp yorum sunabilirseniz çok memnun olurum. Bir de genel olarak (Nike’da zayıf bulduğum) ayağın yana salınımı bu versiyonda nasıl?

Saygılar

1 Beğeni

Evet Nike trail konusunda çok geride haklısınız. Fakat ülkemizde Salomon kadar satılan başka marka yok. Bazı firmalar ise hep eski modeller satıyor, bazı modeller ise hiç yok. Mesela Salming merak ediyorum ama getirmek denemek zor.
Bazı kullanıcılara sordum , herkes mükemmel yorumlar yapıyor. Daha deneme şansım olmadı ıslak kayalık zemin bulması daha zor. Yana salınım ile söylemek istediğiniz nedir? Ayağın ayakkabı içerisinde kayması mi?
Latmos Ultra’da eski model bir New Balance ile koştum, birinci olan S-Lab Sense kullanan bile düşmüştü. Denemelerden sonra mutlaka izle izlenimlerimi paylaşacağım.

Arazi ayakkabısı pazarı bizde maalesef çok ufak. Hem tüketici hem de tedarikçi açısından hiç avantajlı olmayan bir durum.

Yana salınımdan kastettiğim, çoğu örgü veya yumuşak malzemeden üretilen üst kısımlarda ayak yere temas ettiği anda, malzemenin esnekliğinden kaynaklanan, ayağın ayakkabı içinde sağa sola hareketi oluyor. Özellikle arazi gibi düzensiz zeminde bu durum bağları zaten hasarlı biri için ekstra güçlük demek. Ben bu nedenle daha (Türkçe’ye çevirmede zorlandığım) structured ayakkabıları tercih ediyorum. Mesela test ettiğim yol ayakkabılarında Nike Epic React ve Zoom"da, Adidas Boost’da bu benim alışık olduğum sınırların çok üstünde. Asics, Mizuno gibi üreticiler metatarsal bölgeye genelde plastik ilave ederek bu salınımı azaltmaya çalışıyor veya Boost’taki cage gibi…

Bu yönden değerlendirebilir misiniz acaba?

Islak kaya tutuşu anlamında ben Vibram Megagrip tabandan çok memnunum. Şu ana kadar hiç beni zora sokmadı. Çamurda hepsi öyle ya da böyle doluyor.

2 Beğeni

Ayakkabı ile yaklaşık 40 KM yi geçen bir deneme sürecim oldu. İlk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

• Nike bu ayakkabı ile ilerleyen yıllarda Trail alanında daha fazla söz sahibi olacaktır, hissiyatı harika bir ayakkabı.
    -Yağmurlu ve çamurlu havada koştum bazen kaydırmalar yaşadım fakat tutuşta sorun olmadı.
    -topuk ve desteklemesi yokuş aşağı koşularda kendini gösteriyor ağrı, sızı hissetmiyorsunuz.
    -Ayakkabının arka kısmı yükseltilmiş, tendonları çok iyi destekleliyor ve burkulmaları azaltıyor, benim en sevdiğim özelliği burası oldu.
    -40 derecede koştum ayağımda terleme, yanma olmadı havalandırmasına özen gösterilmiş.
    -Baş parmak harici ayağımı sıkan hiçbir yeri olmadı 10 km koşularda tırnağım biraz sıkıştı, belki ayakkabının yeni olmasından olabilir ama tek eksi yönü bu diyebilirim.
    -4 mm drop meseafesi ile diğer Nike ayakkabılarımla aynı hissiyatı veriyor, toprakta ,ormanda sanki yol ayakkabısı ile koşuyormuş hissi alıyorsunuz.
  • DAha hiç yarış koşmadım Ağustos ayında ayakkabı ile yarışmayı düşünüyorum sonrasında daha ayrıntılı yazcaklarım olacak.