Nike Pegasus 35 Turbo İncelemesi ve Ağırlık Testi

Nike Pegasus 35 Turbo modelini inceliyorum.
Nike pegasus modeli Nike in amiral gemisi desek yeridir.
Her sene yenileyerek ve en uzun süredir üretimini yaptığı koşu ayakkabısı.90’lı yıllarda 3 yıl üretimine ara vermişler ancak 35 yılı aşkındır üretilen bir model.
Bu modelde, Breaking 2 ile başlayan Vaporfly ve zoomfly modellerindeki tasarım esintisi Pegasus’a da yansıtılmış.
Normal Pegasus modellinde kullanılan Air Zoom hava birimli köpük bu modelde kullanılmamakta. Ancak Air Zoom yerine çokta iddaalı zoomX köpük karşımıza çıkıyor. Vaporfly modellinde kullanılan köpüğün aynısı.Taban bölümü oldukça sade bir yapıda .
Köpük ve kauçuk olarak iki parça.
Peki normal modele göre ne farkı var???
Diğer köpüklere göre %85 enerji geri dönüşümü sağlayan zoomx köpük mevcut.Normal modellerde ortalama enerji geri dönüşümü %40 veya %50 lerde kalıyor.
Çok daha hafif ve oldukça yumuşak.
Klasik Waffle kauçuk yapı kullanımı ile de yol tutuşu sağlıyor.
Teknik bilgilerine gelecek olursak.Ayakkabının ağırlığı 44 numarada 238 gram 39 numarada 196 gram.Normal Pegasus a göre çok daha hafif.
Drop mesafesi 10 milimetre.
Bu modelde önceki modellere göre flywire kablo bağcık yapısı daha da gizlenmiş.Flywire yapı bilmeyenler için ayağınızı daha iyi sarmayı sağlayan bir bağcık sistemi.
Topuk bölümü roket gibi uzatılmış.Bu yapı ayakkabının meşinde de mevcut.
Topukta ki uzun yapıda, aşil tendona sürtünme yapmaması ve daha rahat hissettirilmesi hedeflenmiş.
Eksi yanı olarak birçok koşucunun ortak fikri pahalı ayrıca köpük yumuşak olduğundan çabuk parçalanıyor ve böyle güzel bir ayakkabıyı erkenden eskitiyorsunuz.Ancak verdiği keyfe değer.
Peki bu ayakkabı hangi koşucular için?
Neredeyse tüm koşuculara uygun bir model.5 ,10 kilometre, yarımaraton ve maraton koşulabilir.Tempo ve hız antrenmanları da yapabilirsiniz.Yarış ayakkabısı olarak da kullanılabilecek kadar hafif.Asfalta, tartanda kullanılabilir.Hobi için koşan koşucular veya farklı sporlar ile ilgilenen sporcularda bence bu modeli kullanabilirler.
6 Beğeni

gerçekten de son dönemde en çok merak ettiğim ayakkabı modeli pegasus 35 turbo…aydınlatıcı yorumlarınız için teşekkürler…

Nike mağazasında turbo değil de normal modelini denedim. Taraklı ayaklar için dar bir ayakkabı. Mağazadaki satış temsilcisi en çok geri dönüşü ayakkabının kalıbının dar olmasından dolayı aldıklarını söylemişti

Üst seviye ayakkabılar yada mağazalar hangi ayakkabı geniş, normal yada dar biliyorlar. Bazı markalar mesela Mizuno yurtdışında aynı modelin W olan yani geniş olan modelini satıyor. Bazı markalar ise bazı modelleri dar bazılarını geniş üretiyor. Pegasus 35 ben de kullanıyorum tabanı harika bir ayakkabı. Yanına ise Winflo 5 modelini aldım. Runpeteat sitesinde en yüksek skoru alan ayakkabı. Runrepeat Zoom Winlflo 5