Nif Trail İZMİR / 28 Mart 2021

İzmirin Dağlarında Yarışlar Açar :slight_smile:
Bu konuda nihayet güzel bir girişim olarak İzmir Trail ekibi Nif Trail adı altında harika bir yarış organize etti.
28 Mart tarihinde İzmirin Buca ilçesinin Kaynaklar Köyünde yapılan Nif Trail 9K ve 20K parkurlarında koşuldu.
Her iki kategoride de %30 single track rotalar vardı ve parkurun geri kalanı orman yolları, şelale, dere ve kanyon geçişleri şeklindeydi.
Katılımcı sayısının 400 üzerinde olan yarışta katılımcıların mail adreslerine yarışa gelirken olası bir kolluk kuvveti kontrolünde göstermeleri için resmi izin yazısı mail adreslerine gönderilmişti.
Gelelim Değerlendirmelere.

Artılar
Organizasyonun bedava olan bir yarışa göre oldukça detaylı düşünülmüş yarış kiti vermesi harika. Derece alanlara bavul verildi. HARİKA…
Parkur neredeyse katılımcıların tamamı tarafından sevildi.
Cp noktalarında yiyecek ve içecek sayısı ve çeşidi oldukça yeterliydi.
Yarış sonrası fizyoterapist eşliğinde masaj önemli bir detay.
Bitişte verilen yiyecek ve içecekler hem doyurucu hem de yeterliydi.
Madalya, tişört tasarımları hiç ilk kez oluyormuş gibi değildi.
Pandemi koşulları çok iyi bir şekilde organize edilmiş vr oldukça hassas davranıldı. Dalgalı start verildi.
Kürsü alanlar için ödülleri oldukça anlamlı yerel figürlerdi.
Katılımcıların olumlu geri dönüşleri çok değerli. İzmir gibi bir yerde bu gibi etkinlikler ülke sporu insanların spora bakışını geliştirmek açısından önemli.
Yerel halkın bu gibi organizasyonlardan faydalanması ve katkı sunması hem ekonomik hem sosyal hem de kültürel etkileşim açısından önemli.

Eksiler
Parkurun bir noktasındaki görevli olmayışından kaynaklanan sıkıntı 20 k koşucularını yanlış yöne sürükledi. Olsun nazarlıktır. İlk elin günahı olmaz.

Eksiler olarak gerçekten benim gördüğüm bir eksiklik yoktu. Katılımcılardan yorumları da eklersek güzel olur.

Tamamen gönülden gelen ve cepten yapılan harcamalarla hiç de amatör olmayan şekilde yapılan bu yarışı ülke sporuna ve koşu camiasına kattıkları için İZMİR TRAİL ekibine teşekkür ederim.

30 MAYIS 2021 TERAPİ TRAIL
20 KASIM 2021 TANTALOS TRAIL
Görüşmek üzere.

8 Beğeni

Basligi merakla bekliyordum :slight_smile:
cok cok keyifli bir 20 K yarisiydi benim icin de. Evet bi ara hepimiz yanlis yone kostuk ama olsun o da guzeldi. Parkur tam anlamiyla traildi. ciktik indik ormana girdik, suya girdik. Zorlu ve o yuzden de eglenceliydi benim icin. yukarida yazilanlara aynen katiliyorum.artilari cok daha fazlaydi. Siradaki yaris terapi ormaninda ama o parkuru biliyorum ve Nif kadar eglenceli degil. keske gene Nif olsa mesela :slight_smile:
tum ekibe tesekkurler. Ucretsiz bir yaris ama hic hissedilmedi bu her sey eksiksizdi bence de.
sirada izmirmaraton’da 10 K. ama yorulmusum 3 gundur agriyor bacaklar. yarin deneme kosusuna cikacagim bakalim.

1 Beğeni

Terapi parkuru bildiğimiz yollar olmayacak ve inanın orada çok fazla keşfedilmemiş rota var. :smiling_imp::smiling_imp:
İlk yarış etkisiyle katılım güzel olacaktır.
Şimdi tabi ilk hedefimiz İzmir Maraton :slight_smile::slight_smile:

1 Beğeni

İlk olmasına rağmen çok güzel bir organizasyon oldu, aynı yıl 3 organizasyon ile başlamaları çok sevindirici, sonraki yıllarda mesafeleri uzatacak olmaları ayrıca yol yarışı da düşünüyor olmaları daha da sevindirici.

1 Beğeni

İzmir harika bir trail organizasyonu kazandı. Kar amacı gütmeden tamamen gönüllü çalışma ile neredeyse eksiksiz kotarılan bir ilk yarış düzenlediler. Sonraki yarışlarını merakla bekliyoruz.

Buna kesinlikle katılıyorum, Nif’e bir de sonbahar yarışı çok yakışırdı doğrusu :relaxed:

3 Beğeni

katılmayan birisi olarak gördüğüm madalyaları çok beğendiğimi bu sebeple de organizasyonu yapanları tebrik ettiğimi burdan da iletmek istiyorum…ücretsiz olduğunu bilmiyordum bu dönemde gerçekten önemli iş başarmışlar…

1 Beğeni

9K koşarak katılım sağladığım ilk trail yarışımdı. Aslında çoğu kişi gibi 10K koştum (parkur sanırım 9K değildi) ama ben de çok keyif aldım ve organizasyonu başarılı buldum. İzmir’de böyle etkinlikler görmek mutluluk verici umarım artarak devamını görürüz :slight_smile:

Pandemi sebebiyle 2020 Mart’tan bu yana uzaktan çalışmanın verdiği rahatlıkla aralıklı olarak eşimle İzmir’de yaşıyoruz. İzmir’deki birbirinden güzel trail rotalarını keşfetmek ve koşmak gerçekten çok mutluluk verici oluyor. Bu rotalardan bir tanesini de bu haftasonu Nif Dağı’nda keşfetmenin mutluluğunu bu ekiple yaşadım :slight_smile:

@ceylanlardanaykut arkadaşımızın yazdıklarına aynen katılıyorum. İlk organizasyona göre tek eksikleri 20K’daki yanlış yönlendirmeydi ve maalesef ben de o güruhun içinde kalıp 2K fazla koştum. O da organizasyonun nazar boncuğu olsun :slight_smile: İzin belgelerini açık bir şekilde katılımcıların mail adreslerine yollamaları gerçekten ince bir düşünce. Bunun dışında kit dağıtımından yarışın sonuna kadar geçen sürede neredeyse dört dörtlük yerel bir organizasyondu. Şayet İzmir’de denk getirebilirsem diğer etkinliklerine de katılmak isterim.

Ayrıca, organizasyonun başından sonuna kadar emeği geçen ve bize bu parkuru tattıran herkese buradan teşekkür etmek isterim.

5 Beğeni

Bence de trail parkurunda aranılan her türlü şart vardı. Çok zevkli ve zorlayıcı bir parkurdu. İleriki yıllarda parkur mesafelerinin artacağını düşünerek İzmirimize çok kaliteli bir yarış kazandırdıklarını düşünüyorum. Cp noktaları, yiyecek içecek ikramı her şey eksiksizdi bence. Organizasyon ekibine ayrı ayrı teşekkürler. Sponsor desteklerinin artmasıyla ulusal çapta bir yarış neden olmasın. Bu daha başlangıç. Seneye Nif te tekrar buluşacağız.

1 Beğeni

Ben de 20K parkurunda yarışanlardandım. Aslında 19K olan parkurda ben de yanlış yola saparak 20,5 K koşmuş oldum ama tamamen eğlence amaçlı bir yarış olduğu için keyif almamı engellemedi. Bu arada kürsüye oynayıp da 3,5K fazla koşan arkadaşlarım oldu. Ciddi hedefi olanlar için can sıkıcı bir durumdu. Pazar uzunu niyetine katıldığımız için parkuru hiç çalışmamıştık ama bu da güzel bir ders oldu bize. Her türlü önceden çalışmak gerek parkuru.

Organizasyon benim için de beklentilerin üzerindeydi. Özellikle de bu işleri yıllardır yapan diğer organizasyonlarla karşılaştırınca ilk sefer için ortalamanın çok üstündeydi. Nasıl olsa artık adımız var herkes geliyor diyen diğer trail yarış organizatörlerin düşünmesi lazım.

Öte yandan şu trail yarışlarındaki parkur mesafesini hesaplayamama nedenini bilen varsa lütfen paylaşsın. Efes’e gidiyoruz 42K diye 39Kda bitiyor. Burada 20K ama 19da bitiyor. Kaz dağları 36K ama 34Kda bitiyor. :slight_smile: Saatlerden kaynaklı sapmalardan bahsetmiyorum. Parkurlar bildiğin 1,2K oynuyor her seferinde.

Son olarak da forumdan @sezerc ile karşılaştık. Bu da güzel bir sürpriz oldu.

2 Beğeni

Kendi aramızda kararlaştırıp koşabiliriz harika oluyor sonbaharda =)

3 Beğeni

Planlanan parkurda; parkurun uzunluğu, patika ya da tali yolların özel durumu nedeniyle her zaman zorunlu değişiklik olabilir, mesala köyde kararlaştırılan CP noktası köydekilerin talebi ile köyün başka noktasına konumlandırıldığında mesafe değişebilir. Bir de doğal olarak adlandırma 60K-90K gibi sayılar tercih ediliyor, bence de daha akılda kalıcı. Ama parkur 90 yerine 87-88 ya da 92-93 olabiliyor. Bu da genelde parkur grafiklerinde belirtiliyor. Kapadokya 60K ‘yı 63, İznik 90K’yı da 85küsür koştum diye hatırlıyorum, ama bunlar parkur bilgilerinde belirtiliyordu.

2 Beğeni

Oldukça mantıklı. :+1:

Koşuforum Nif sonbahar buluşması, neden olmasın :relaxed:

2 Beğeni

Nif’in yılkı atları meşhurdur. En son koşumda sürünün lideri olan aygırla kafa kafaya gelmiş çok heyecanlanmıştım :slight_smile: Ayrıca 'EŞOY’ları da meşhurdur. İzmirliler bilir bunu :)) Terapi Ormanı da şehrin içinde olupta böyle bir ambiyans sunması nedeniyle eşsiz . Kiliseye kadar rampası çok keyifli bence.

Aykut selamlar,
Tişört ve madalyayı paylaşabilir misin? Katılanlar beğenmiş, katılamayanlar olarak biz de görelim​:slightly_smiling_face:

1 Beğeni

4 Beğeni

Derece yapanlara verilen plaketler de çok güzeldi bence. Nif’e özel tasarlanmış olması çok anlamlı, plaketin en üstündeki siyah kuleyi Nif zirve yapanlar çok iyi bilir :relaxed:

6 Beğeni

Çok güzelmiş. Bu vesile ile sizi ve Yücel Hoca’mı tebrik ederim :slight_smile: Nif, Yücel Hoca’mdan sorulur.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederiz :pray: Yücel koşarak ve bisikletiyle onlarca kez Nif zirve yapmış biri olarak gözü kapalı yarışabilir herhalde :smile:

1 Beğeni