New Balance Koşu Ayakkabı Modelleri Tavsiyeler

Merhaba,

Geçen hafta 39. Avrasya maratonunda koşan adım adım koşucuları için New Balance indirim kuponu verdi. Daha önce hiç kullanmadığım için hangi model uygun bilmiyorum.
New balance koşu ayakkabısı kullananlar model önerirse çok memnun olurum. Belki benim gibi başkalarıda faydalanır.

New Balance 860 V7 bayağı övülen ve yüksek skorlar alan bir yol koşu ayakkabısı. Ben V6’sını kullanıyorum, bana Asics Kayano’yu hatırlatan bir yapısı var. Trail (Patika Koşusu) için ise Leadville çok memnun olduğum diğer bir New Balance modeli.

1 Beğeni

Erol Bey’in önerileri daha çok içe basan ayaklara uygun duruyor. Ayakkabı kararı vermeden önce ayak analizi yapılmalı öncelikle, seçeneklere sonra bakarsınız.

Evet haklısınız. Önerilen ayakkabiları inceleyip ayak tipime uygun olduklarına bakıyorum. Önemli olan kullanıcıların temel yorumlarını alıp yönlenmek.

Başlığı New Balance Yol Koşu Ayakkabı Modelleri Tavsiyeler vb. şekilde değiştirebilirseniz genele daha çok hitap eder düşüncesindeyim. Şu haliyle geçici bir indirim başlığı olarak arşivde ki yerini alacaktır.

New Balance yol koşu ayakkabılarında önceden kullandığı gereksiz uzunlukta kodlama sistemini bırakıp ayakkabılara isim vermeye başladı. İyi de yaptı .isimlerin sonunda ki V2-V3 kısaltmaları ise versiyon numarası.Yani 3. versiyon anlamında.
Gelelim modellere

Kullandığım modeller:

Vazee Serisi : Yerden yüksekliği orta sınıfta, yastıklaması yüksek günlük antrenmanlar ve yarış için uygun model. 3 alt modeli var . Pace,Rush,Prizm. 3 modelde performans serisi olarak kabul edilebilir. Prizm stabilite modeli. Diğer iksi nötr modeller. Taban topuk farkı hepsinde 6 mm. Bu serinin ben en çok üst tarafını beğendim müthiş havadar . Diğer güzel özellik oldukça hafif. Zemin tutuşu çok güçlü değil ve ıslak zeminde ciddi oranda kayıyor. Oldukça uzun ömürlü .Yumuşak gibi görünüyor ancak sert yapıda ayakkabılar. Maraton koştum sonlara doğru shin split ağrıları yaptı. Antrenmanlarda artık sakin koşularımda ve asfaltta ki koşularımda kullanıyorum.

Rc 1500 : Hafif stabilite modeli . Oldukça hafif zemin tutuşu harika. Üst yapı mükemmel nefes alabilir yapıda .Özellikle v2 modeli çok başarılı. Taban topuk farkı 6 mm.Ayak kemeri altında ki destek ilerleyen kilometrelerde oldukça güzel destek sağlıyor. Yerden yüksekliği görece az olduğu için alışkanlık isteyebilir. Yarı maratona kadar mesafeler,pist antrenmanları için ideal. Ben maraton için kullanıyorum ama aşamalı olarak geçtim bu modele.

Rc 1600 : 156 gr ağırlıkta inanılmaz havadar efsane ayakkabı. Taban topuk farkı 8 mm ancak pek hissedilmiyor. Zemin tutuşu çivili ayakkabı ayarında Pist antrenmanı ve 10 km’ye kadar ideal. Ayakkabı oldukça dar yapıda .Yerden yüksekliği çok çok az ancak inanılmaz destek sunuyor. En büyük dezavantajı ömrü çok kısa. 250-300 km de taban erimeye başlıyor. Tam bir yarış ayakkabısı kısaca. En çok kullandığım model fakat kademeli olarak bu modele geçmek çok önemli .

Rc 1400 . Çok popüler yarış ayakkabısı . Taban topuk farkı 10 mm olduğu için bir türlü alışamadım . Zemin tutuşu harika .Günlük antrenman ve yarış için en optimum model olduğunu düşünüyorum. Üst yapısını çok beğenmiyorum ama herkes üst yapısını beğenir. Çok şık renkleri var.

Zante: Diğer favori modelim. Yumuşaklık ve hız arasında en güzel nokta. Hafif bir ayakkabı ayağı sarması harika yeteri kadar destek var. Zemin tutuşu biraz zayıf ömrü görece kısa. Taban topuk farkı 6 mm .Günlük antrenmanlarda veya yarış sonrası yorgun ve sert bacaklarla koşmak için ideal. Uzun koşular için harika.Nötr yapısını çok seviyorum . Ayağa hiçbir müdahalesi yok.

Boracay : Taban topuk farkı 4 mm ve zante nin daha sert ve destekli modeli. Daha pürüzsüz bir koşu hissi var ancak bir şekilde ayağıma uymadı bir türlü rahat hissedemediğim bir model oldu.Üst yapı 1600 le yarışır yapıda ancak ben taban yapısını beğenmedim ve sebebini tam olarakta bilemiyorum.

5 Beğeni

860 V7 ve 860v6 kullanıyorum 1 haftadır.Ayakkabılar biraz ağır ve topuk kısımlarında tasarım olarak boşluklar var.Almadan önce denemenizde yarar var.