Neden hız değil de pace?

Pace zaman ; hız: yol/zaman , pace artar hız düşer ; pace azalır hız artar.

“Ortalama koşu süresi” dense daha iyi olacak keza 1 kilometrelik bir mesafenin ne kadar sürede kat edildiğini belirtmekte.

Usain Bolt 100m için 9.58sn deki hızı 44.72km/saat. Peki 1 saatte bu kadar yol katedebir mi?1500m, 5000m, 10000m mesafeler icin atletin 1 saatte ne kadar koşacağını değil, bu yarışları izleyen fanilerin 1km icin bile olsa o ortalama süreyi kafada canlandırması açısından pace önce olan.
Joshua Cheptegei 5km yol yarışı rekorunu 12:51 ile kırdığında kabaca;
1)Bu adam saatte 25km koşar, arabadan yavaş.
2)Bu adam 1km mesafeyi 2dk30sn de koşar, peki ben ne kadar surede koşarım diye düşünür,5dk da seyirci koşar ama atlet 2 km’yi bitirmiştir.
Bence bundan :blush:

Yazılım geliştiricleri için de ciddi bir problem bu. Nasıl başladıysa öyle gidiyor. Belli başlı birçok uygulama tempo olarak Türkçeleştirdiği için (tempo Türkçe kelime değil) yeni uygulamalar da pace için tempo kullanıyor. Tercümanlara çeviri için gönderildiğinde farklı ajanslar kullanılırsa sıkıntı olabiliyor. Örneğin Suunto saatlerinde şu an hala pace ve speed ikisi de hız olarak çevrilmişken mobil uygulamada pace tempo, speed ise hız olarak çevrilmiş. Bu da saat ekranlarında antrenman sırasında gösterilecek değerleri mobil uygulamada özelleştirirken karmaşıklığa sebep oluyor. Türkçe kullanıcı sayısı da az olduğu için rapor edilmiyor. Sonraki güncellemede düzelecek.

ne kadar karşılığı olmasa da tempo demeyi tercih ediyorum, hani İngilizce de vardır ya kelimeler kullanıldığı yere göre değişir, bana göre artık tempo pace demek ben öyle düşünüyorum, Koşu mevzusunda hız/pace , tempo kelimesi olarak lügatımda karşılık buluyor.

Bence de “Peys” diyelim. Zira kendi çevremde bile başka türlü anlaşamıyoruz.

1 Beğeni

TDK Sözlük - Tempo - 3. Anlam

3. isim, spor Vücut alıştırmalarının belirli süre içinde tekrarlanma hızı.

Neden şaaptınız ki bu kadar? :slight_smile:

Koşucu cümlesi içinde kullanıyorum.

“Bak kanks Runatolia’ya gidelim de ilk 5k’yı aynı tempo koşarız bana bi pacerlık yaparsın, sonra sen fişeklersin, ben o kadar uzun süre hızlı koşamıyom”

Ahaha

1 Beğeni

“5km mesafeyi 7dk10sn tempo ile koştum”.Şimdi bana tempolu koştun diyebilir misin?:blush:Hafif tempo, hızlı tempo gibi muğlaklık varken pace de netlik var.Suuntonun dışında polar da web sayfasinda kilometre başına tempo kavramı var.“Peys” bence de güzel :heavy_check_mark:

1 Beğeni

Benim de koşuya başladığımda en zor alıştığım kavramlardan birisi oldu Pace (ya da peys). Özellikle de bir şeyleri sürekli geliştirme, iyileştirme, arttırma odaklı yaşamış insanlar olarak Pace’i düşürmek nedense negatif bir psikolojik etki yaratıyordu başlarda. Yani Pace’i arttırmak varken neden düşüreyim ki? Halbuki ters orantılı bir durum var ortada çünkü pace hız değil zaman odaklı bir kavram :slight_smile:

Sonradan alıştım. Gündelik hayatta da kavramı bilmeyenlere “pace” diye bir kavram var, 1 kilometreyi kaç dakikada koştuğunu gösterir, o yüzden pace ne kadar düşük olursa o kadar hızlısındır diye açıklıyorum. Koşucular zaten bildiği için problem olmuyor :slight_smile:

Ama en başından hız kullanılsa daha iyi olurdu gibi geliyor. Şu hızda koştum demek varken neden şu pace’te koştum gibi bir parametreye ihtiyaç duyulmuş ve kabul görmüş bilmiyorum, belki yukarıda yazdığım gibi zaman odaklı bir parametre kullanmak daha önemli gelmiştir.

1 Beğeni

Daha kısa periyotlanmış bir ölçü birimi olarak da düşünmüş olabilirler. Mesela; ortalama 12.86 km/saat ile 12.41 km/saat arasındaki farkı algılamak hem bizim için hem de saatler için zor olacaktır. Halbuki 4:40 ile 4:50 peys’ten bahsediyordum.

4 Beğeni

Aslinda konunun ilk postunda bu yaziyor: “11,88 km/saat hızla koşmak ile 11,69 km/saat ile koşmak arasındaki fark çok anlaşılmıyor sanki. Oysa dakikada 5 saniyenin farkını hemen anlıyoruz.” :wink:

5 Beğeni