Nabız ile ilgili

Arkadaşlar selam… Son 4 - 5 koşu antremanında dikkatimi çeken nabız yüksekliğim. Yüksek hızlar ile başlamadığım halde çok hızlı artarak yüksek seviyelere ulaşması. Koşu başlarında zaman zaman nabız aralığım 163 - 172 aralığında seyrediyor. Fakat ilerleyen kilometrelerde (birhayli fark göstererek) normal seviyelere indiğini görüyorum. Antreman sonrası kontrol ettiğim zaman ortalama 20 km’lik bir koşuda ilk 2 km yüksek nabız görüyorum.Kaldı ki ilerleyen km’lerde hızlanmama rağmen nabız aralığım oldukça tatmin edici seviyelere iniyor. Yanılabilirim ama nabız bandı ile ilgili bir sorun olmadığını düşünüyorum. Bu ve bunun gibi nabız sorunları hakkında tecrübe ve bilgilerinizi öğrenebilirmiyim.
Keyifli koşular,teşekkür ederim.

1 Beğeni

Vücut ısındıkça nabız düşüyor belki.
Bende de son zamanki koşularımda nabız artışı var ama bir süre sonra düşmüyor, 180 ortalama ile koşuyorum 10 kilometreyi ve üstelik hızlı da değil. Soğuktan olabilir diyorum ama bilmiyorum.

koşmaya başlamadan önce nabız bandının sensörlerini ıslatıyor musunuz? Benzer bir durum yaşamıştım, terle ıslandıktan sonra doğru ölçmeye başlıyordu. Baştan kendim sensörleri nemlendirirsem ise baştan itibaren düzgün ölçtüğünü görmüştüm.

1 Beğeni

Evet soğuktan olabileceğini bende düşündüm.İlk 2 km’deki yüksek nabız bütün koşu antremanımın ortalamasını yükseltiyor.Sende koşu sırasında ara ara kontrol et nabzını (düşük nabız hangi km’de ve hızın kaç)

Son zamanlarda band sensörlerini ıslatmadan saat ile bağlantıyı kuramıyorum zaten. Saatimden pek memnun değilim aslında bu aralar. Garip rakamlar görüyorum ekranda ilk 2 hatta 3 km. Mesela 135 olan nabız 10 saniye sonra 165 olup 10 saniye sonra 145 gibi rakamlar gösterebiliyor. Çözemedim

Nabız bandının pilinde bir sorun yokya? Geçen yıl kullandığım Garmin hrm soft bantta birkaç koşumda 5 - 6 KM sonra nabzım birden 160’lardan 100’lere kadar düşer, kısa bir süre sabit kalır ve yavaşça tekrar 160’lara çıkardı. Ama bir daha pek sorun olmadı. Terin ünite içine girmesinden olabileceğini düşünmüştüm.
Ben direk bandın temas noktalarını yalıyorum geçiyorum. :smiley:

Benim sanırım biraz da tempo ile ilgili. Havalar daha iyiyken koşuya başladığımda belli noktalara kadar nabzım 150, 160’a yavaş çıkardı. Şimdi biraz ısınma hareketi yaptığımda zaten 130’ları buluyor. Koşmaya başladığım gibi de aynı noktalarda yaklaşık 10 bpm daha yüksek oluyor. Tabi aktivitelere bakınca önceden 5.30/dk ile başlarken şimdilerde 5.00/dk civarı başlamışım. Bunun da önemli bir etkisi var ki 6.00dk civarı benim için gayet rahatken 5.00dk de baya zorluyor. Hani bunlardan dolayı nabzım ortalama 10 bpm yüksek oluyor. Koştuğum yollar düz olsa sıkıntı olmuyor da bir buçuk kilometre kadar hafif bir bayır koşunca nabzım normalde 180’lere gelirken böyle 190’lara geliyor. Zaten soğuk havalarda da dümdüz beton yollar buz tuttuğundan hiç koşamam kışın, havalar iyileşene kadar biraz depoları dolduralım. :smiley: