Mr sonucum ne anlama geliyor?

hocalarım merhaba, birkaç aydır geçmeyen diz ağrılarımdan bıktım usandım :smiling_face_with_tear: düzelemeyeceğim düşüncesiyle ekipmanlarımı satmayı düşünmeye başladım :face_with_peeking_eye: ftr dahil bütün Demokratik haklarımı kullandım ama hiçbir işe yarar sonuç elde edemedim :grinning: E nabızdan Mr sonucumun çıktığını fark ettim tabi ki ne yazdığını anlayamadım, bu konularda tecrübe edinmiş ve bu konuda bilgili hocalarımdan bu konuda fikir almak istiyorum. fotoğraftaki rapor ne demek istiyor ve siz ne önerirsiniz? TEŞEKKÜRLER. sağlıklı koşular… ( not; glukozamin ve Tendonom plus marka kolojen kullanıyorum)

Doğaldır, rastlanmamıştır, normaldir, hafif miktarda, saptanmamıştır vb kelimeler çokça geçmekte.

Doktordan sonuç randevusu alıp o değerlendirse daha sağlıklı olur; merak açısından bu nedir diyeceğin kelimelerin Türkçesi için Google’layabilirsin ilk paragraftakinormaldir radtlanmamıştır vb kelimelerin geçmediği yerleri.

https://www.google.com/search?q=knee+anatomy

Yine de dizinde şu var denecek birşey çıksa bile tedavi için doktoruna yine görünmen gerekecektir. Forumda diz sakatlığından müzdarip olup uzun süre sorunu devam edenler var, diz için sabırla tedavi gerekecek,geçmiş olsun.

1 Beğeni

hocam öncelikle Teşekkürler, dediğiniz gibi bir Doktora sormak en iyisi, ama doktorla diyalog bile kuramadım 0 ilgi. hem özel hem devlet hastanelerinde, özelde müşteriden farkın yok, Devleti anlatmama gerek yok yürüyebiliyorsan iyisin diyorlar. yaz bitmeden spor hekimliğine gideceğim ama bir şey olacağını sanmıyorum :roll_eyes: :grinning:

1 Beğeni

Öncelikle, geçmiş olsun. Ne kadar süredir koşu yapıyorsunuz? Koşu yaparken mi oldu?

1 Beğeni

Bende de ön öapraz bağlar yırtılmış toplanmış iyileşmiş dediler Menisküs garade 1 ile dizlerde sıvı artımı gördüldü dediler
Benim için kriter tek doktora uymamak!!!Yaklaşık 10 tane ortopedi doktoruna Mr sonucu gösterdim 9 u da koşulara başlayabilirsin hadidten dediler yürüyüş serbest,ağrı gelirse aktiviteyi bırak dediler 10 u da fizik tedavide bazı hareketler önerdi
Ben ayda 250-300 km arası yürüyüş yapıyordum koşuya başlayınca aylık mesafe 50 % düştü sebebi koşu mesafesi daha az ve koşu sonrası 2 gün dinleniyorum fizik tedavi+barfiks+şinav+mekik ile geçiriyorum
Şimdi doktorların söylediği yürüyüş serbest dediği acaba aylık ortalama 250-300 arası km yapacağımızı tahmin etti mi yada koşulara başlayabilirsin dediği acaba atlık ortalama 100 km koşacağımızı tahmin etti mi bilemiyorum ama ağrının başladığı yerde bitir demesi kafamdaki tüm soru işaretlerini sildi
Koşu sonrası bacaklarımı kalp seviyesinin üstünde tutuyorum+buz tedavisi ile çok çok rahatlıyorum bu diz etrafındaki ağrıyı 2 yıla yakındır çekiyorum şükürki 6 aydır yürüyüş son 1 ayı da koşu ile geçiyorum
ama hala ağrı ve güçsüzlük var Biraz iyileşim biraz da bu duruma alışarak bir süre böyle devam etmeyi düşünüyorum
Tüm hastalar şifalar dilerim Herkese sağlıcakl sporlar

3 Beğeni

1 senedir koşuyorum, 2 aydır doğru düzgün koşmadım, evet koşarken oldu.

1 Beğeni

hocam, bacak kuvvetlendirme antrenmanları öneririm bacakların güçlenmesi için. internette bulabilirsiniz, koşuda belli bir seviyeye sadece düzenli koşarak gelebilirsiniz ama yeterli bacak kuvvetiniz varsa yoksa benim gibi patlıyor bir yerden. ben sonradan acı şekilde öğrendim bunu koşmaktan çok daha önemli kuvvetlenmek… sağlıklı koşular :running_man: :running_man: :running_man:

2 Beğeni

Ben 8 yıldır koşuyorum. Her gün koştum, ta ki ayak tarağım burkularak kırıldığı vakite kadar. Bir ay, ne yürüdüm ne de koştum. Lakin ben koşmayı bırakmadım. Canım yandı, evet ama koşmak benim için önemli idi. Uyku ve yeme içme gibi. İyileştim ve şimdi koşuyorum. Sizde pes etmeyin. Devlet hastanesinde bağırmasaydım, alçıya bile almayacaklardı. Bu konuda haklısınız. Geçmiş olsun :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Fizik tedavidekii ve internetteki haketler Bacak kaslarını güçlendirmeye,çalıştırmaya yönelik Bunun da sebebi o bölgeleri güçlendirerek güçsüz bölgesiinin oluşturduğu negatif güçzüzlüğü azaltmak Koşu ve fizik tedavideki hareketlerde genel olarak Quadriceps kas grubunu çalıştırıyorum sanırım Ağrı ve sızı ile devam ediyorum şükür ki güçleniyorum ama alt-üst tüm kas grubu dinlnitken büyür ve kuvvetlenir kas guruplarını çalıştırdıktan sonra iyi bir gıda takvisyesi ve iyi bir dinlenme olmassa çalışmanın pek faydası görülemeyebiilir
Salıcakla

3 Beğeni

koşucularda çok görülen, sağ diz ekleminizde, iç/arka tarafta yırtığa yakın bir yıpranma var.

menisküs iyi kanlanmaz o yüzden kendiliğinden kolay iyileşmez, iyileşecekse de uzun sürede iyileşir.
tamamen doktorun muayene/görüntü ile karar verebileceği bir şey, bence bu ara koşmayın. grade 1 i atlattım ve koşmaya devam ediyorum.yırtığın/bozulmanın şekline göre bile tedavisi değişebiliyor.

not: kullandığınız desteklerin işe yaradığı kanıtlanmış değil.

1 Beğeni

Teşekkürler Hocam, evet koşmuyorum bu günlerde kuvvet antrenmanları yapıyorum, bacak kaslarının güçlenmesi eklemlere binen yükü hafifletir diye düşünüyorum. ilaçları 2 ay kadar kullanacağım, birçok sporun ülkede hala belli bir sınırı aşamadığı için tedavi işleyişlerinde hala açıklar var. Sağlık uzmanlarının bu konularda ne eğitim almış ne de bu tip vakalarla karşılaşmadığı için faydası olmuyor en azından benim yaşadığım şehirde, bakalım sonu ne olacak. ama yordu bu iş beni :sweat_smile:. sağlıklı koşular… :running_man: :running_man: :running_man:

1 Beğeni

dediğiniz gibi hocam çok boşluk var, ilk gittiğim ortopedist koltuğundan kalkmadan sitem ederek akıl vermeye çalıştı :confused:. Sağlıklı koşular :running_man: :running_man: :running_man:

2 Beğeni

Ne zaman koşuya başladınız haftada kaç km koşuyorsunuz temponuz nedir boy kg orantısı nedir bunlar önemli faktörlerdir örnek vereyim 1 yıldır koşuyorsunuz diyelim kg buz 80 boyunuz 1.75 var sayalım temponuzuda 1 km 5.30 sayalım haftada 30 km koşuyorsunuz diyelim sadece koşmakla olmaz güçlenme yapmanız lazım benim yazdıklarım örnekdir tam bilgim olmadıgı için kg boy yaş haftalık antreman kaç yıldır kosuyorsunuz vs…

iyi akşamlar hocam, 1 yıl önce başladım koşuya, neredeyse 3 aydır (1,2 km deneme koşusu hariç) koşmuyorum :grinning: şu zamanlarda güç antrenmanları yapıyorum, 1:77cm boy 60 kiloyum. haftada 25 km civarı koşuyordum, kolejen ve glikozomin kullanıyorum + IT bantı esneklik kazandırmak için açma germeler yapıyorum. 3 haftadır hiç koşmadım. üniversiteye gitmeden şehirim de bi spor hekimine görüneceğim ama pek bi faydası olacağını sanmıyorum hocam. artık bir çözüm bulmam gerekiyor :smiling_face_with_tear: sağlıklı koşular…