Moskova Maratonu

20 Eylül’de koştuğum Moskova Maratonu hakkında da birşeyler yazayım :slight_smile:

Birkaç ay veya daha öncesinden araştırırsanız Pegasus veya Rus Havayolları aracılığı ile 600TL ve hatta ucuza uçak bileti bulabiliyorsunuz.
Booking.com üzerinden günlüğü 40-50€ civarına banyolu oda veren oteller bulabiliyorsunuz. Hatta ben her türlü yerde kalabilirim diyorsanız, 5-10 kişilik öğrenci yatakhanesi tarzı odaları olan Hostellerden günlüğü 10-15€’ya kalacak yer ayarlayabiliyorsunuz.

Hangi havaalanına inerseniz inin, 00:30 - 05:30 saatleri arası hariç olmak üzere her yarım saatte bir her 3 havalalanından şehre Aeroexpress trenleri ile en ucuz ve en hızlı şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ücreti 420 ruble (20TL civarı).
Bu trenlerle Moskova’nın metro ağına ulaşmış oluyorsunuz. 50 ruble bir metro bileti ile (2,3TL) şehrin her istediğiniz noktasına gidebiliyorsunuz. Çünkü şehrin her noktasına ulaşabilen 12 adet metro hattı var ve bunların arasında ücretsiz aktarma yapabiliyorsunuz. Gitmeden önce internetten Moskova metro haritasını telefonunuza indirmeniz çok işinize yarayacaktır.

1 numaralı Kırmızı metro hattının SPORTIVNAYA istasyonunda indiğiniz zaman Luzhniki bölgesinde yer alan ve maraton fuarının kurulduğu Devlet Konser Salonu binasına yaklaşık 1km mesafede oluyorsunuz.

Rusya’daki maratonların bir özelliği; bizdeki ultralar gibi sağlık raporu istiyorlar. Oraya gitmeden bir sağlık raporunu mutlaka temin edin. Çünkü sağlık raporunuzu göstermeden fuar alanına giremiyorsunuz. Kapıdan raporu gösterip içeri girdiğinizde numara dağıtılan yere geliyorsunuz. Burada pek sıra beklemiyorsunuz, çünkü her 400 numara için bir masa kurmuşlar yani maraton numarası veren en az 20 masa var. Numaranızı alıp fuar alanına geçiyorsunuz. Biraz sıkışık bir fuar alanı olsada bence yeterli. Ben zaten sadece enerji jeli baktığım için aradığımı buldum.

Aynı binanın önünde Pazar sabahı yarışın Start alanı kuruluyor. Fuar alanında numaranızı alırken bileğinize takılan lastik renkli bileklikleri muhafaza edin, çünkü o olmadan start alanına giremiyorsunuz. Start alanına girdiğinizde orada sadece yarışçıların olduğu biliyorsunuz. İstanbul’daki gibi seyyar satıcılar falan yok yani. Fuarın kurulduğu bina yarış sabahı soyunma yeri haline getiriliyor. Oraya kıyafetlerinizle gidip orada soyunabiliyorsunuz. Soyunduktan sonra çanta bırakma yerine geçiyorsunuz. Binanın yan tarafına 150 metre uzunluğunda bir çadır kurmuşlar. Buraya çantaları topluyorlar. Büyük bir alan olması sebebiyle 20bin çantayı hiçbir çantayı üstüste koyma ihtiyacı duymadan burada muhafaza ediyorlar.

Yarışa kaydolurken size tahmini bitirme sürenizi soruyorlar. O süreye görede sizi A-B-C-D-E gibi bloklara ayırıyorlar. Göğüs numaranızın yanında bu harfde yer alıyor. Benim numara C 2288’di. Start alanına geldiğinizde sizi bu harflere göre ilgili grubun olduğu yere alıyorlar. Numarasının önünde C yazan birisini B grubunun içine almıyorlar. A grubu yarışa başladıktan sonra yaklaşık 4-5dk arayla diğer grupları gönderiyorlar ve böylece itiş kakışın önüne geçilmiş olunuyor.

Parkurda son 5k hariç düzlük yok sayılır. Ya hafif hafif iniyorsunuz veya çıkıyorsunuz. Ama çıkışlar pek yormuyor. Parkur şehrin bir çok yerini geziyor ve start noktasında son buluyor. Parkurun hemen hemen her yerinde seyirci görebiliyorsunuz. Numaramın önünde ismimde yazdığı için birçok noktada “welcome to Russia, İsmail” diye tezahürat duymak güzeldi.
Parkurda bence yeterli destek noktası var.
Gıda masaları 10 / 14,6 / 21,1 / 24,2 / 29,6 / 34,5 / 39,6 k
Sıvı masaları 4,5 / 11.7 / 16.7 / 26.8 / 31.8 / 36,7 k
Sıvı masalarında Su ve izotonik içecek var ama izotonik istisnasız hepsinde var.
Gıda masalarında Su, izotonik içecek, muz, portakal var. 21.1k da RedBull, 39,6k da kola var ilave olarak.
Her masada sünger var. Ama olması gerekitiği gibi süngerler var. Avrasya maratonunda sünger diye verilen şeyleri yüzünüze süremiyorsunuz. Ama oradaki süngerler hiçbir şekilde tahriş etmiyor ve gönül rahatlığı ile kullanabiliyorsunuz.

Yarış bitiş alanında yine sadece yarışçılar var. Etrafı çevrili büyük alan içerisine girerken hemen suyunuzu alıyorsunuz. Ve aynı zamanda istisnasız tüm yarışcılara aluminyum termal battaniye veriyorlar. Hava 20derece civarı olmasına rağmen insanlar koşuyu bitirip vücudları soğumaya başladığında üşümesin diye herkese aluminyum termal battaniye dağıttılar. Bitiş alanında ayrıca Powerade dağıtımıda yapılıyor ve aynı zamanda bir köşede “Bulgur pilavı-sosis” tabağı dağıtımı yapılıyor. Böylece kendinizi daha rahat toparlanmanızı sağlıyorlar. Güzel bir yarıştı.

Yani bence bir maratondan keyif almak isteyen herkesin koşması gerekir orada

15 Beğeni

İsmail seni kim durduracak :smile:

Yarış raporu için de teşekkürler

1 Beğeni

Vakit bulduğum bir ara geçen ay olan Frig Vadisi 100k raporunu ve bir önceki ay olan Rusya Golden Ring Ultra 50k raporlarınıda yazayım :slight_smile:

Ekim ayındaki yarışlarımın (Çanakkale Maratonu - 4 Ekim - 42k , Rodopi Advendurun -16 Ekim - 162k 8k+ ve Kapadokya 110k) beni durdurabilme olasılığı çok yüksek :smiley:

Yazıların herkesin çok işine yarayacak gzel bilgiler içeriyor.Başarılar dilerim

1 Beğeni

Bundan sonra yurt dışı gezilerimi yarışlara göre planlamayı düşünüyorum. Daha önce Rusya’ya hiç gitmemiştim. 2016 hedef yarışlarımdan biri olacak😊.

Moskova Maratonunun yanı sıra Ergo White Nights Marathon adıyla Haziran sonunda Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde yapılan marotununu da tavsiye ederim

1 Beğeni

Saint Petersburg şehrinin Moskova’dan daha güzel olduğunu duymuştum. İkisinden birini tercih etmem gerekse sizce hangisini seçeyim? Şunları da hesap ediyorum. Yazın maraton koşmak daha mı zor olur? 2016 ya dair kafamda şu an için üç tane yarış netleşti sayılır. Biri İznik dağ maratonu 14-16 Nisan arası olacak, diğeri Ergo ya da Moskova maratonu biri haziran sonu diğeri eylül ortalarında, sonuncusu da Avrasya. Eğer Moskova’yı seçersem Avrasya ile çok yakın tarihler olmuş oluyor. O bakımdan Ergo belki daha doğru bir tercih olur.

1 Beğeni

Şu anda Adana’nın havası Haziran sonu Saint Petersburg havasından daha sıcaktır. O yüzden sıcak konusunda endişelenmeyin. O zamanlar tam koşu havası oluyor Saint Petersburg’da. Hatta yanınızda rüzgarlık götürün derim. Haziran sonunda dahi akşamları biraz serin olabiliyor oralar.
Ergo’nun parkurunda yükselti neredeyse sıfır. Düz bir parkur istiyorsanız orayı tavsiye ederim. Moskova’nın parkuru düşük de olsa son 5k’ya kadar sürekli in-çık’lara sahip. Ama zevkli bir parkur.
Yeterince dinlenirseniz ve yarışları fazla zorlamadan bitirmek için koşarsanız Moskova ile İstanbul arasındaki 9 hafta aralık çok da az değil. Bence ikiside koşulabilir. Ama birisini tercih edecek olsam tercihim Moskova olurdu

1 Beğeni

Gerçi patika koşusu ama benzer tarihte Mozart 100 iyi bir alternatif olabilir mi? (Salzburg 18 Haziran 2016)

1 Beğeni

Bir parça daha düşünüp son kararımı vereceğim bu hafta içinde. Seasonedrunner Avrupa Birliğine vize konusunda kızgınım. Bir müddet vize için başvuruda bulunmayı düşünmüyorum. O yüzden iki yarıştan birini tercih edeceğim. 4 günlük gezi için 5 gün vize alan kişiler var. Başıma gelmedi ama sinir bozucu…

1 Beğeni

Sağlık raporunu nerden cıkarmıstınız??? Rusça yada ingilizce olması lazım sanırım

@Beyaz_zenci Bu formu imzalatabileceğiniz herhangi bir sağlık kuruluşundan alabilirsiniz. Genel olarak, sağlık raporu alabileceğiniz doktor, İngilizce biliyorsa bu formu da imzalayabilir.

1 Beğeni

Çok tşkler cwvap için

1 Beğeni