Minimalist, low&zero drop ayakkabı yokluğu ve internet alışverişi

Araştırıp, karıştırıp bulduğum ne kadar low drop ya da minimalist(ya da minimaliste yakın) ayakkabı varsa bunları ülkemizde bulmak imkansız gibi birşey. İnternetten alışverişte de oldu olmadı sorunu var. Hadi bu sorunu, aynı markanın bayisinde en yakın benzerini deneyerek aşabiliyorsunuz. Ama yok arkadaş istediğim ayakkabı yok. Bu konuda özellikle yurtdışı alışveriş konusunda tavsiyeleriniz ne olur(Site tavsiyesi, gümrük durumu vb)?

Gümrük politikası, pazar hacmi gibi sebepler ile birçok kalemi ithal etmek avantajlı değil, o yüzden de firmalar getirmek istemiyor. Yani haklı-haklı bir durum, tüketici ve ithalatçı açısından…

Neredeyse bütün ayakkabılarımı online aldım: Amazon, Sportshoes, Runningwarehouse, Wiggle …

Süreç aslında çok komplike değil, bir aksilik olmazsa da 1 hafta 10 günde elinizde oluyor. PTT gümrük vergisini (%18) teslim ederken tahsil ediyor. Avrupa menşeili firmalarda EU bölgesi dışında ikamet ettiğinizi belirtirseniz, bazıları bölge tanıma özelliği sayesinde otomatik yapıyor, %20 olan KDV’yi düşüyor. Bu sayede de kargo+gümrük parası çıkmış, ürünü Avrupa liste fiyatına almış oluyorsunuz.

Amazon.co.uk , Amazon.de sitelerinde de KDV düşüyor ama Amerika menşeili sitelerde öyle bir uygulama yok. Amazon.com’un avantajı kargo+gümrük bedelini önden hesaplayıp son ödeme adımında tutara ilave ediyor, sonrası hiçbir şey ile uğraşmıyorsunuz. Hatta geri iade gibi işlemler de oldukça akıcı. Müşteri hizmetleri ile temasa geçip, geçerli bir neden var ise, iade talebinde bulunuyorsunuz, sonra etiketleri basıp PTT kargo ile gönderiyorsunuz. Kargo ücretini, ürün onlara ulaşınca size geri yatırıyorlar. Kur dönüşüm farkından 5-10 lira fark olabiliyor. Özellikle takip ederseniz, sezon bitiminde yarı yarıya satın alma şansınız oluyor, her halukarda Türkiye’den ucuza geliyor.

Amerikan ürünleri Avrupa menşeili sitelerde, 130 USD lik ürün 130 EU gibi bir dönüşümle satılıyor, İngiltere’de de aynı rakam pound cinsinden. Yani Amerikan ürünleri Avrupa’da çoğunlukla pahalı.

Ayakkabı denemeden nasıl alınır? İnternette shoe-size converterlar var, bir iki markada hangi numaraları giydiğinizi yazıyorsunuz, o da size baktığınız markadaki karşılığını söylüyor. Kullanıcı yorumlarını da incelerseniz ( %80 fits as expected, narrow vs) büyük oranda tutturursunuz. Son olarak da bir kağıda basıp kalemle ayak izdişümünüzü çizmek ve onu ölçmek. Numaralar markadan markaya değişse de cm cinsinden marka içinde çoğunlukla tutarlılık oluyor. Modeller veya versiyonlar arasındaki farkı da yine kullanıcı yorumlarından çıkartabilirsiniz. Şu ana kadar numara sorunu hiç yaşamadım, Dynafit haricinde. Almayı düşünüyordum, converter 44 dedi. Bir gün Karaköy’de gidip denedim 44 boydan tam geldi ama yandan sıktı. Avrupa menşeili ayakkabılar Amerikalılara göre daha dar ve uzun kalıba sahipler.

Umarım yukarıdaki veriler işinize yarar :v:

9 Beğeni

Başka tavsiye edebileceğiniz siteler var mı?

Örnek verebilir misiniz? Shoe size converter diye aratınca US, UK, Mexico, Japan, cm standart çeviri tabloları çıkıyor.

Verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkürler, umarım başkalarına da yardımcı olur bu başlık.

Hocam, mevcut imkanlar dahilinde biraz google ile birkaç aya cerrahi yapar, kod bile yazarsınız :joy:

Markaların kendi numara dönüştürücüleri var, satış sitelerinin var… cm tabloları var… https://www.runningshoesguru.com/ https://runrepeat.com/ https://www.youtube.com/user/TheGingerRunner gibi düzinelerce inceleme sitesi var… var da var…

https://sizeseeker.com/mens-shoe-size-converter/

Vibram, Topo Athletic gibi firmalar spesifik ürünlerde şunu yarım numara büyük, bunu bir numara büyük alın şeklinde yönlendiriyor.

https://www.trustpilot.com/ gibi siteler yardımı ile alışveriş yapmak istediğiniz sitenin yorumlarına bakabilirsiniz.

Gerisi size kalmış, daha ne diyeyim :thinking:

Kolay gelsin

1 Beğeni