Metabolik Eşdeğer (MET) Tablo

Wikipedia sayfasında MET (metabolic equivalent-metabolik eşdeğer): Çalışma veya egzersiz metabolik değerinin dinlenme halindeki değerine oranı olarak tanımlanıyor, en basitinden. Bir “MET” 1 kcal/kg/saat olarak alınıyor; kabaca hiç bir şey yapmadan insanın 1 kg ağırlığının 1 saatte yaktığı enerjiye eşitleniyor. Hemen bir örnek : 70 kg gelen bir kişi otururken ve hiçbir şey yapmadan, konuşmadan, bir şey yemeden 1 saatte 70 kkalori yakıyor, kilo verme ya da diğer enerji hesaplarında.

Yukarıdaki paragrafta belirtilen “hiçbir şey yapmadan, konuşmadan” ibaresi bilerek kullanılmıştır. İnsanlar, hiç üşenmemiş dans etmeden ev işine, her süratte koşma-yürümeden, balık tutmaya, ayakta okuma-oturarak okumadan yelken kullanmaya, her hareketin METs hesaplayıp tablolamışlar.
Bu tablodaki MET değerlerini sadece mevcut kilonuzla çarpıp bir saat içinde ne kadar enerji yakabileceğinizi kcal olarak bulabilirsiniz, fazla meşguliyeti olmayanlara… :slight_smile:

Bir sitede bulduğum bu tablo sadece 6 dilde yayınlanmıştı. Ben de site yöneticisinden Türkçe’sini koymasını istedim, İngilizce listeyi çevirip gönderdim.
İlgilenenlere:

Sayfanın altına doğru .pdf olarak dosya istenen dilde görülebiliyor ve indirilebiliyor. Türkçesi için tıklama:
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxjb21wZW5kaXVtb2ZwaHlzaWNhbGFjdGl2aXRpZXN8Z3g6MTZkNDIwMmM2ZGE2ZDkwMA
MET dolu iyi sporlar ve çalışmalar

9 Beğeni

Çok güzel bir paylaşım olmuş, emeğiniz için teşekkür ederim :+1: