Menisküs yırtığı ameliyatı sonrası

Ödem size nasıl bir rahatsızlık veriyor acaba?Koşarken olumsuzluğu var mı?

1 Beğeni

Evet bende kova sapı (bucket handle) tipte menisküs yırtığı vardı. Farklı doktorlar gezdim, hepsi bu tip yırtık için ameliyat dedi. Ameliyat oldum, yırtık kısım dikildi. Yırtığın dikildiği durumlarda 6 hafta koltuk değneklerle yürüyorsunuz. Kolay değil. Ama ağrı sızı ilk bir kaç gün sonra kalmıyor. 6 haftanın sonundayım, fizik tedavi başlayacak.
Yırtık parçanın dikilmeyip alındığı durumlarda spora dönüş çok daha hızlı oluyormuş. Ameliyattan 3-4 gün sonra normal hayata dönülüyor diye okudum.
Diz sağlığı için fazla kilolardan kurtulmak ve diz egzersizleri en radikal fayda sağlayacak iki şey.
Kendi adıma koşuya dönüş için 1 yılı gözden çıkardım. Gecikti diye kendimi üzmek istemiyorum.

4 Beğeni

Haftalardır aklımda olan düşüncelerin yazıya dökülmüş hali. Bende mixed tip var, büyük ihtimalle bir kısmı alınıp bir kısmı dikilecek. Ameliyat tarihini netleştirmeye çalışıyorum. Eğer spor yapmam diyorsan böyle devam eder sorunsuz ama yine maratondu, şuydu buydu diyeceksen ameliyat dediler.

Aşil sakatlığı sonrası aldığım ekstra 12 kilo nedeniyle olduğunu düşünüyorum yırtığın. İlk etapta o kiloları vereceğim sonrasında da ameliyat ve fizik tedavi. Ben iyimser düşünüp 6 ay diyorum ama geç olsun güç olmasın. :slight_smile:

3 Beğeni

Menisküs ameliyatı olmuş biri olarak kesinlikle kilo almayın.Fiziksel egzersizleri düzenli yapın.Sabırlı olun.Doçent doktor Berkin Toker’i öneririm.Bilgi amaçlı ameliyat raporunu da gönderiyorum.

2 Beğeni

Parsiyel menisektomi uygulanmış. Menisküsün yırtık kısmını almışlar. 6 hafta beklemeden yürümeye başlamışsınızdır diye düşünüyorum. Nasıl geçti süreç ?

1 Beğeni

Ağrılar hemen kesildi ama ben biraz yapılmaması gerekeni yaptım.Kilolar aldım,egzersizleri yapmadım.O yüzden deneyimlerim pek aydınlatıcı olmaz :smile:.İşte şimdi kilo vermek için start verdim.Hafiften yürü koş yapıyorum.Zorlanma olmadı.Kötü hissetmedim.Sizce bu ameliyat yöntemi doğru olan mıydı?

1 Beğeni

Tabi ki bunun cevabını doktorunuz verebilir. Herkesin sakatlığı kendine has sonuçta. Fizik tedaviyi de ameliyattan bağımsız düşünmemek gerekiyor.

1 Beğeni