Maraton Sub4 Barajı ve Önemi

Merhabalar,
Bizim gibi amatör koşanlar genellikle 10K yarışları ile başlar. Yarı maraton dener sonra maraton hayalleri kurmaya başlar. İstisnalar harici bu böyledir. Sürekli koşup 10K mesafesinde kalmayı tercih eden görmedim. Belki atletizm geçmişi varsa, süreye odaklanır o şekilde mesafeyi artırmayan biri çıkar diye düşünüyorum.
İlk maratona kayıt olduğunuzda hangi süreyi hedef olarak belirlemiştiniz ? Hangi sürede koştunuz?
İlk maratonuma kayıt olduğumda bitirsem yeter diye düşünürken, haftalar ilerledikçe aslında 4 saatte koşmak iyi olurdu diye düşünmeye başlamıştım. Sonra sub4 terimi ile tanıştım. Maraton bitirenlerin %25’ten azı 4 saat altı koşabildiğini okudum.
Kaynak

Tabi benim için ilk maratonda iyi bir hedef olmadığı 17-18km 'de belli olmuştu aslında. Yolda karşılaştığımız yaşlı tecrübeli bir amcamıza ilk maraton olduğunu hedefin 4 saat olduğunu söylediğimizde aslında ortalama pace sub4’e yeterli şekilde koşuyorduk. Amcamız “ilerde yavaşlayacaksınız, 4 saatte bitiremezsiniz” deyince bir anda bacaklar gitmemeye başladı. Hakikaten bu hızı sonuna kadar nasıl koruyacaktım ? Düşündükçe ter basıyordu. Nitekim 25-26 civarı ilk yürüme molası verdikten sonra sub4 için gereken ortalama pace ellerim arasından uçup gitmişti.
İkinci maratonumda da sub4 olmadı. Sub4; hiç hazırlanmadığım maratonda nasip oldu. Enteresan. Sonra da zaten antrenman sıklığı azaldıkça her sene daha uzun sürede bitirdim. Toplam 6 maraton, 1 sub4.

Sub4 koşup sürelerini sürekli iyileştirenler ? Sub4 koşamamış ama hedefleyenler. Sizleri dinleyelim :slight_smile:

6 Beğeni

İnanır mısınız şimdi ben de tam bu konuyu düşünüyordum.

Koşuya 3-4 aydır başladım. İlk yarı maratonumu geçen pazar Antalya’da koştum. ( ortalama 5:08 pace ile bitirdim.)

Şimdi de acaba 4 saat altı hedefi koyup maraton hazırlıklarına başlama düşünenleri geçiyor aklımdan.

Bir yanım çok hızlı gidiyorsun, aceleci olma diyor.

Diğer yanım hali hazırda garmin den başlangıç seviyesi maraton programını indirdi bile , programa göre bu bu pazartesi başlıyorum antremanlara😂

Belki de yarı maraton süremi geliştirip öyle maratona hazırlık yapmak daha mantıklı olabilir.

Kendime biraz zaman verip, düşüncelerimi dinleyip karar vereceğim. :grinning:

2 Beğeni

Ym için 5:08 pace çok güzel. Vücudu uzun antrenmanlar ile alıştırırsanız sub4 sizin için zor değil bence.

2 Beğeni

Marathon başlı başına farklı parametreleri içinde bulunduran bir kategori. Bu zamana kadar 12+ maraton koşmama rağmen, her maraton öncesi ilk sefer koşacakmış aynı gerginliği aynı paniklemeyi yaşıyorum. İlk 5 maratonumda ben de sub4 barajını kıramamış, her maraton finish’inde bir daha yapmayacağım diye kendime söz vermiştim :slight_smile:

Şu an sub 3:30 benim için baraj oldu ve bu hedef için zorluyorum. Maalesef geçen haftaki Antalya maratonunda hedeflerim 3:25’in altını zorlamakken 3:40’i zor tutturdum. 15 haftalık antreman programı, sıkı çalışma vs. derken, dış etmenler izin vermedi ki maalesef hedefime ulaşamadım. Başta dediğim gibi maraton başlı başına çok fazla parametreleri barındırıyor.

Herkesin istediği maraton hedeflerine ulaşması dileğiyle…

3 Beğeni

Hedef olunca insanın motivasyonu daha yüksek oluyor. Kimi için bu dört saattir; kimi için 3:30, 3:15 ve öyle gider. Hedef belirlerken erişilebilir, mantıklı olması, hedefe ulaşma konusunda faydalıdır. Senin de belirttiğin gibi Erdi; yarış gününe kadar her şey yolunda gidebilir, fakat o gün fazla heyecan, stres, hava koşulları gibi değişik etkiler yüzünden hedefe ulaşamayabiliriz. Yolculuğun keyfini çıkarıp, bir sonraki hedef için yola devam etmeli. Küsmek yok; her yarış bize yeni heyecanlar, tecrübeler getirir. Sağlıkla, sporla…

3 Beğeni

Maraton koşma konusunda en son örnek alınacak birisi olarak anlatayım;
25 senelik hain dostum sigara ile vedalaşmam ile birlikte Avrasya maratonuna yazıldım…
Bilinçsiz şekilde 6 ay antrenman yaptıktan sonra ilk maratonumu 4:49,da koştum…
Numaraların iğneleceğini dahi bilmiyordum,
Hanıma teyellettirdim…
Düşünün yani…
2. Maratonum Runtalya (o zaman ki ismi)
4.53 koştum… O yarış - bu yarış bir sürü yarışlar kostum…
Trail koşularının,yüksek hacimli antrenman haftalarının zaman konusunu aşağıya çektiğini gördüm…
Tek bir doğru, tek bir yöntem yok bana göre…
Herkes kendi yolculuğunu,
Kendi yaşıyor…
Önemli olan koşuyu sevmek ve
Şartlar ne olursa olsun
Süreklilik…
Iyi zamanda da koşsan,
Kötü zamanda da koşsan
Vazgeçmemek…

7 Beğeni

Paylaşım için teşekkürler. Merak ettim, ilerleme durumu nasıl? Maraton süresi ne kadar gelişti? Düzenli koşmaya devam mı?

2 Beğeni

Düzenli koşmaya devam,
Yol maratonu 9 Avrasya-5 Antalya koştum…
En iyisi 3.17
En kötüsü 5.12 en son Avrasya(2020)
En iyi koştuğum sene 2015,te 3 adet 100K,yı geçen ultra totalde 5000 km senelik hacim ve maratonun ikinci yarısını beraber koştuğumuz Aykut Çelikbaş,ın
etkisi vardı. (Ve 2 ay ciddi bir beslenme metoduyla 73-75 kilolara inmemin etkisi)
En kötü koştuğum 5.12 yani 2020 pandemi dolayısıyla fazla hacimli koşamamak,
Uzun koşuları pas geçmek, parkurun değişmesi vs.vs…

5 Beğeni

Tebrikler, 3:17 çok güzelmiş. İnşallah 2021 de ve sonrasında da koşmaya devam. Nice koşulara, sağlıkla.

2 Beğeni

İnşallah hep beraber…

1 Beğeni

İlk maratonumda 30K’ya kadar 3:45 pacer’ın arkasında (5:20 pace ile) rahat bir şekilde gittim ve son 12K’yı da böyle bitirebilirim diye düşünürken birden nabzım 180’e geldi ve yavaşlamak zorunda kaldım. Birkaç durup dinlenmeden sonra koşuyu 4:07’de bitirebildim. İkinci maratonumda ise biraz daha yavaş tempoda koştum ve bu sefer herhangi bir düşüş yaşamadan yine 4:07’de bitirdim. Bir sonraki maratonumda bu ikisinin ortasında bir tempoda koşarsam 4 saatin altında bitirebileceğimi düşünüyorum. Benim vücudumun enerji üretme seviyesine göre şu anda bu böyle, antrenman yaptıkça gelişecektir tabii ki.

3 Beğeni