Maraton için Mizuno Wave Rider 17 ?

Merhaba,
Uzun zamandır Asics Kayano 19 kullanıyorum. Kısa ve interval (hız) koşularım için bir tane asics gel -lyte 33 aldım. uzun koşular ve maraton için de mizuno wave rider 17 yi gözüme kestirmiş gibiyim . sizce doğru tercih midir ? Uzun mesafe için destekli ve topuğu illa yüksek ayakkabı mı olmalı? 3 yıldır düzenli koşmaya çalışan biriyim performans için topuk desteğini (yüksekliğini) yavaş yavaş azaltmalı mıyım? Önereceğiniz başka marka ve model var mıdır?
Teşekkkürler

bende bu ayakkabıyı almayı planlarken, yabancı inceleme sitelerinde biraz araştırdım fakat pek beğeni görmeyen bir ayakkabı olduğunu gördüm bu yüzden rotamı new balance 890 veya nike lunarglide7 çevirdim. ayakkabı hakkında yapılacak yorumları ben de merak ediyorum.

Mizuno Wave Rider 17 var bende, bu ayakkabıyla maraton koşmuşluğum da var. Hafif ama sert bir tabanı var. Ön kısmı geniş, parmaklar hareket edebiliyor. Topuk-parmak farkı 14 mm. Wave Rider 16’dan memnun kaldığım için devam ettim.

Ve fakat Saucony Ride 5’i denedim ve daha çok sevdim. Tabanı daha geniş bir ayakkabı, bilek kısmı daha düşük, daha ayağı sarıyor ve basışı daha keyifli. Topuk-parmak farkı (TPF) 9.6 mm. Koşu şekli farkediyor haliyle. Az TPF olunca bacak kaslarını daha uzun ve yoğun kullandığımı hissettim. Daha doğal geldi basışım.

Her ikisini de, farklı yerler çalışsın diye kullanıyorum. Ama maratonda Ride’ı tercih ederim.

Ben Mizuno Wave Inspire 11 kullanıyorum. Benzer platform ama biraz daha destekli bir model. Önceki ayakkabım da Saucony Guide 7. Her ikisi de çok rahat ayakkabılar. Guide 7 ile yarı maraton koştum. Ayakkabıdan yana bir sıkıntım olmadı. Mizuno Inspire biraz daha hafif ama taban olarak daha sert geldi. Ancak şu ana kadar 15K koştuğum bu ayakkabıdan da özellikle geniş burun ve hafiflik açısında çok memnun kaldım. Hatta psikolojik mi bilmiyorum Mizuno’yu giydiğimde Pace rakamlarım daha iyi çıkıyor :slight_smile: