Maraton Dünya Rekoru: 2:01:39

Eliud Kipchoge birkaç dakika önce Berlin’de maraton dünya rekorunu kırdı, ya da daha doğrusu parçaladı. 2:01:39

Kimetto’nun 2014 rekorunu 1 dakika 18 saniye geliştirdi. 25. kilometreden sonra rakipsiz ve pacer olmadan tamamen yalnız koştu.

llk yarı 61:06, ikinci yarı 60:33

Kimetto’nun rekoru ile karşılaştırma. 40.km’den sonraki 2.195’i 6:08’de kosmus (2:47.06 pace).

13 Beğeni

Monza’da olağanüstü koşullardaki rekor denemesinden daha muhteşem bir derece.Yarışı o kadar dinç bitirmesi de ayrı bir güzellik.

20.8 km. ortalama hız, 2:53 ortalama tempo. Aman Allahım…

2 Beğeni

Kipchoge unutulmayacak bir başarıya imza attı ve 2 saatin altının o kadar da imkansız olmadığını gösterdi. Bir süre yaklaşılmayacak bir derece olsa da 10 yıl içinde bunun da geride bırakılacağını düşünüyorum. Muazzam bir performans, önünde eğilinir.

Rekor 78 saniye farkla kırıldi. Onceki maraton rekorunun 30 saniyeden fazla farkla kırıldıği son tarih 2003’te Paul Tergat’mış. Önceki rekorun 78 saniyeden fazla farkla kırıldığı son tarih ise 1967.

5 Beğeni

1-Berlin’in bu kadar hızlı bir parkur olmasına rağmen Kipchoge’nin ardından gelen en yakın atletin 2:06:23 gibi yavaş bir derece koşması ilginç.

2-Afrika kökenli sporcuları bir yana bırakırsak Japonlar bu yarışa iyi hazırlanmışlar.İlk 10’da 3 tane Japon sporcu var.Dördüncü olan SHOGO NAKAMURA daha 26 yaşında ve maraton koşmaya bu sene başladı; derece 2:08:16.

3-Bilmeyenler ve unutanlar için hafıza tazeleyelim.Türkiye maraton rekoru 2:10:25 gibi bana göre uzun süre kırılamayacak bir dereceyle Mehmet Terzi’ye ait.10 Mayıs 1987’de Londra Maratonu’nda bu rekor kırıldı.

10 Beğeni

Müthiş bir başarı, belgeselini izlerken mütevaziliği ve soğuk kanlılığı beni çok etkilemişti. Bu kadar sakin nasıl koşabiliyor hayret ediyorum. Birçok atlet sonlarda vücutları ve yol ile kavga halindeyken, Kipchoge yeni başlamış gibi bir yüz ifadesi ile koşabiliyor… :+1:

1 Beğeni

Şurada maraton rekorları diğer hızlı maratonlarla ilgili güzel istatistikler var.Kipchoge’nin bugün ortaya koyduğu performansın muazzamlığı daha net görülebilir.Son 2 km’si ise major maratonlarda ki şu ana kadar ki en hızlısı

4 Beğeni

Mert’in detaylı yazısı burada.

13 Beğeni