Maraton ayakkabi tavsiye

Selam araniza yeni katildim kurallar isleyis hakkinda cok bilgim yok lutfen affedin :smiling_face_with_three_hearts:

Kosu gecmisim son bir yilda toplam 300 km ile sinirli (bisiklet haric spor olarak)
İstanbulu kosuyorum ve yari maratona katildim onumuzdeki tam maratona da kayit yaptim
Novablast ayakkabi sizce uygunmudur maraton icin inanin bilgilerim sifir
Boy 176 kilo 90 maratona kadar hedefim 85
80 85 araligi yag oranim cok dusuyor
Ayakkabiya uygulanan agirlik icin yaziyorum .
Hatam varsa affola :smiling_face_with_three_hearts:

3 Beğeni

Merhaba, bana özellik olarak uygun geldi. Ama maraton için antrenmanlarda uzunca koşup ayağına uygunluğunu kontrol etmen gerekli. Kural asla daha önce denemediğin ayakkabı, kıyafet ve aksesuarı yarışlarda kullamadır.

2 Beğeni

Tesekkurler :slight_smile:
İstanbul’u koşuyorum 10k ilk yarisimda sürekli kayan çorap yuzunden ayakkabinin arkası ayagimi kanatmisti
Artik denemediğim ufacık bisiyle dahi yarışa girmem

1 Beğeni

Maratonda ayakkabı tercihi için yıllık antrenman hacmi ve koşu temponuz yol gösterici olur. Hızlı koşuyorsanız karbon tabanlı hafif ayakkabıları tercih edebilirsiniz ancak bunlar antrenman için genelde uygun değildir, yarış ayakkabısıdır. Temponuz nispeten düşükse yastıklaması iyi, ayağınızın rahat ettiği herhangi bir ayakkabı olabilir. Yarım santimetre büyük ayakkabı almak uzun mesafe için tırnak travmalarından koruyucu olabilir, ayaklar bir süre sonra şişeceği için. Runrepeat sitesinden kişisel tercihlerinize göre filtreleme yapabilir, düşündüğünüz ayakkabılar ile ilgili detaylı yorumlara ulaşabilirsiniz. Sağlıklı koşular diliyorum.

7 Beğeni

5:00 pace maraton için 80kg bir koşucuya ne önerirsiniz?
Nike invincible bakıyordum ancak infinity modeli kafamı karıştırdı.

New Balance 1080 severek eskittim ancak yenisini bulamıyorum.
Karbon malzemeli ayakkabı düşünmüyorum.

Salomon aero glide kullanıyorum ancak orta ve ön taraftaki yastıklaması ve enerji dönümü bence çok az. Topuk basınca daha rahat ancak ben topuk basarak koşmuyorum.

3 Beğeni

Uzun mesafede novablastı çok beğendim ben. Bir de superblast diyorlar ama hiç deneyimlemedim.

5 Beğeni

Superblast modelini yaklaşık 600 km dir kullanıyorum. Yastıklamasından ve enerji dönüşümünden memnunum. Tempolu koşularda da rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca karbon olmayan bir antrenman ayakkabısı için oldukça hafif.

3 Beğeni