Manavgat ultra, İznik Ultra ve Salomon Kapadokya ultra için trail ayakkabı tavsiye

Herkese iyi sporlar. Şuan için genellikle koşulara adidas Energy boost ve nike lunarglide 7 ile katıldım ve bu ayakkabılara sahibim. 2019 yılında sırasıyla Manavgat ultra 38k, İznik ultra 50k , Salomon kapadokya ultra 60k koşularına hazırlanıyorum. Bu koşuların karakteristik özelliklerine sahip trail ayakkabı bakıyorum. Forumdan edindiğim bilgilerden sonra asics gel sonoma, nike air zoom terra kiger, new balance modellerini takip etmeye başladım. Ayrıca decathlon kalenji kiprun tr arazi (4mm diş yapısına sahip, 20 kmye kadar tavsiye ediyor) ve kiprun mt arazi ayakkabılarını (5mm diş yapisina sahip ve kayalık alanda 160k tavsiye ediyor)incelemedim. bu ayakkabıları kullanan veya bilgisi olan varmı? yada aşırı yüksek fiyatlı olmayan ayakkabı tavsiye edebilirmisiniz. (Bütçe en faz.300 tl)

300TL bütçeye Kiprun iyidir. Meraklanmayın saydığınız parkurların hepsini rahatlıkla koşabilirsiniz.

EDIT: 300TL altına bulabilirseniz, Northface Ultra Endurance veya New Balance Leadville (hala üretiliyor ise) iyidir. Diğer marka ve modelleri 300TL altına bulabileceğinize emin olamadığım için yazmıyorum.

2 Beğeni

Bilgi için teşekkürler. Bütçe az gibi gözüküyor ancak outlet mağazalarda bu ürünleri düşük fiyata bulunabiliyor ayrıca önümüz yılbaşı mağazalarda indirimler başlar. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Kiprunlar dayanıklı duruyor rahatlığını diğer modeller ile karşılaştıracağım.

öncelikle hoş bir konu olmuş
bendede kiprun trail in 4 mm ve 5 mm olan modelleri var
ikiside rahat ve dayanıklı ayakkabılar
4 mm olan düz yolda biraz daha avantajlıyken 5 mm olan toprak ve kaya inişlerde çok daha avantajlı
kapadokyada hangisini giymem gerektiği konusunda kararsızım
parkuru ilk defa koşucam
daha önce koşan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim

1 Beğeni

Bütçeyi biraz zorlayarak Nike Wildhorse modelini de tercih edebilirsiniz. Fırsat sitelerinde uygun fiyatlı bulunabiliyor… Bir diğer alternatif olarak da Asics Gel-Sonoma’yı uygun fiyatlı olarak bulabilirsiniz…
Ben Kapadokya’da Hoka One One Clifton ile koştum, 60k haricinde çok teknik bir parkur değil gibi fakat yağmur yağarsa her şey değişir…:slight_smile:

1 Beğeni

Geçen bahar trail ayakkabısı için sağda solda indirim ararken Nike Outlet store’da Nike WildHorse 3 Gore-Tex versiyonunu gördüm ve ben dahil gören her arkadaşım aldı. Fİyatı indirim sonrası Kiprun Trail’dan bile ucuzdu. Yanılmıyorsam 225-235 TL’ye aldık.

Son 1 senedir ne zaman bir ayakkabı almaya niyetlensem Nike abuk subuk bir indirim yapıyor ve kafamı karıştırıyor. Ama öyle indirimlere denk geliyorum ki ne yaparsam yapayım ağır basıyor ve alıyorum. İndirim yüzünden Pegasus, Vomero ve WildHorse aldım. :slight_smile: Güzel modeller gerçi ama Nike sponsor olmuş gibi oldum :slight_smile:

Bu arada geçenlerde bir başka Trail modelini görmüştüm. Terra Kiger 3. Yanılmıyorsam 299 TL idi.

Yine indirime denk gelirim korkusuyla bir süredir gitmiyorum . :slight_smile:

1 Beğeni

Evet nike modelleri benimde hoşuma gitti, ayrıca nike lunarglide 7 ve energy boost ile şehir ve hafif arazi maratonlarına katıldım. nike lunarglide daha rahat hissettirdi. güle güle kullanın

kiprun mt güçlü gözüküyor ancak 5mm diş yapısı bana biraz fazla hissettirdi. çünkü efes ultra maratonu gibi yarışların bazı bölümleri asfalt parkurda geçiyor. bu asfaltta çok yorar. kiprun tr aslında en mantıklısı ama satarken 20 kmye kadar diye belirtmeleri soru işareti oluşturdu kafamda. siz kiprun modelleri ile rahat ettiniz mi?

düz stabilize yolda Adidas energy boostun bile diş yapısı yetiyor ancak çoğu yerde yetersiz kalıyor. likya trail musa dağı inişi etabında kayak yaptım neredeyse,

Konuyu hortlatmak istedim, Kapadokya için Merrell Rubato kesinlikle tavsiye ederim, ıslak zeminde çok test etme imkanım olmadı ama Kapadokya’nın tozlu, dik, kayalık zeminlerinde kendime güvenim arttı ve bir çok kişiyi geçme imkanım oldu. 2-3 kez inişlerde hayret ettiğimi hatırlıyorum, güven artınca bodoslama inişler neticesinde 4 tırnak sizlere ömür tabi.

Ben düz tabanım ve ayakkabı zero drop, ayağım sebebiyle içe basmalar fazlalaşıyor ve bileği zorluyor bu konuda uyarmam gerekir.

3 Beğeni

Hortlattığına sevindim, benim de bu konuda bir tavsiyem olacak. Daha önce bir çok kişi de söylemiştir. Eğer havada sıkıntı yoksa benim önerim hybrid ayakkabılar, yani safkan olmayan yol akkabılarını önerebilirim.

Ben asics nimbus 21 ile koştum. 2 noktada sadece dikkat etmem gerekti. Geri kalan parkurun hepsinde çok rahat hissettim.
Daha önce hoka atr 3 ile de aynı deneyimi yaşamıştım. Şahsi görüşüm sert trail ayakkabılar, sizin hem cebinizi hem de ayaklarınızı yorabilir yağmursuz kapadokyada :slight_smile:

Rubatoyu mağazada deneme fırsatım olmuştu, hoka ya en yakın hissiyatı yaratmıştı bende. Aklıma düştü yani.:slight_smile:

1 Beğeni

Tuğrul Bey selamlar, Özellikle geniş ayaklar için çok iyi olması sebebiyle almayı planlıyorum. Ancak zero drop ayakkabı hiç kullanmadım. Drop 8-10 arası bir alışkanlığım var.
Özellikle uzun süre yüksek droplu ayakkabıları kullananların bu alışkanlığı bırakmaması ile ilgili bir çok yazı okudum. Sizin görüşünüz nedir?
Teşekküler şimdiden.

2 Beğeni

Çok bir bilgim yok maalesef, yol koşularımı ve çoğu antrenmanı (kapadokya antrenmanının %90nını bununla yapmışımdır) nike structure ile yapıyorum onun da dropu 10, bende hem düz taban hem içe basma hemde morton nöroma olduğu için ne desem yalan olur. (ayak değil tramer kayıtlı doblo)

Kendi tecrübem: uzunları yapmadan önce alıştırmak gerektiği, ilk koşularda bileğimde ağrılar oluştu, taban ağrısı problemi yaşamadım.

4 Beğeni

:slight_smile:
Teşekkürler.

2 Beğeni