Manavgat Ultra 2020

Bir Manavgat daha keyifle geride kaldı.

Arşive girmesi açısından bu yılki raporu da buraya da ekliyorum.

66K 1.si Necdet Ülker’in kaleminden şahane bir yazı oldu.

Merak edenleri linke bekleriz.

Koşu ile kalın.

Team Run.BO adına,

12 Beğeni

Bu gibi yarışın son kilometrelerinde kısa da olsa teknik bir kısım olması ciddi riskler içeriyor. İçinde muhteşem bir çavlan da barındırıyor ancak vücut koordinasyon kabiliyetinin minimuma indiği sıralarda bu manzara pek de günü kurtarmıyor. Arkamdan gelenlerin bir kısmı, bu teknik kilometreyi karanlıkta aldılar ve görüşlerini çok merak ediyorum.

2019 ve 2020’de 66K koştuğum için iki lakırdı etmek isterim:) Öncelikle organizasyon ve emekleriniz için çok teşekkür ederim, gönüllülerin gözlerinden öperim canla başla çalışıyorlardı sağolsunlar o soğukta. Büyük bir emek sarfettiniz.

Ama sürekli pembe gözlükle de bakmamak adına:

Bu yarışın ilk 38 kmsi ne kadar muhteşem ve heyecan vericiyse, sonraki etapı da maalesef bir o kadar hafif tabirle üzüntü verici.

Geçen sene de benzer yorumlarda bulunmuştum, son km lerde girilen orman içi yolu biz sıradan koşucular için havanın karardığı saatlere denk geliyor ve aşağısı göle uzanan uçurum, yer çam pürleriyle dolu kaygan, sert iniş çıkışlar mevcut, reflektörler yetersiz (bu sene için: rüzgar sebebiyle uçtuklarını düşünüyorum) ve dikkat hayli düşük. Birinin başına bir şey gelmemesi mucize.

Öte yandan ilk 38 den sonra 50’ye kadar neredeyse hiç koşamıyorsunuz, 38-40-41 arası yokuşlarda yürü koş yapabilirsiniz yeterli gücünüz ve antrenmanınız varsa. Ama gerisinde teknik zeminde namümkün.

1. kmlerde manzara gösterilmek istendiği için bana göre gereksiz risk içeren yerlerden geçiriliyor. Hele ince bir kayanın üzerinden atlatılan ve sağı solu dikenlerle kapalı bir engel vardı ki, ruhum yoruldu.

Bu seneyi daha zor yapan şeylerden biri de soğuk ve şiddetli rüzgardı. 50’de parmaklarım donmasın hareket ettirebileyim diye sırasıyla içliğin altına aldım. eksik malzeme, eldiven…

48 civarı dik bir çıkış yapıyorsunuz, yaklaşık 2-2,5 kmde 500 metre yükseliyorsunuz, zemin çok sert, emekliyorsunuz diyebilirim. Halbuki soldan yukarı vermek yerine düz toprak yoldan devam ettirilebilir.

İyi sporcular 38-50 arasını 2 saatte alırken ben 3:45 de almışım, zihini çok yoran bir mesele… DNF, sakatlanma, yılma sonucu yarışı bırakmaların çoğu 50.kmde oluyor.

Özetlemek gerekirse 38 sonrası parkur dengeli değil, yürümekten usanıyorsunuz ve soğuyorsunuz. Ben kendi adıma cutoff a kalmamak için tüneli gördükten sonra toprağı öpesim geldi ve ya hak! diyerek 63kmden sonra son 3km yi 5:15 civarında koştum, artık ne kadar enerjim arttıysa…

66 katılımı 55 kişi olmuş, gece barajın üzerinde o rüzgar ve soğukta bekleyen görevlilere ben acıdım:) Yarışı 70 veya 66 değilde daha azaltarak bir iyileştirme yapılabilir. Bu haliyle bir daha katılacağımı maalesef zannetmiyorum ama 38 parkuru her zaman güzel anılarla hatırlanacak.

Sevgiler.

9 Beğeni

Selamlar :grinning: 51k dan sonra aradaki fark açıldı: bayrağı dönünce sağdan devam denildi . Gel gör ki öğle olmadı acayip bir şekilde soğuğa maruz kaldık ellerim neredeyse şişti hipotermi arasında gidip geldik diyebilirim kah yürüyüp kah koşarak devam ettik belki gereksizce tekrar bi single track parkura girdik o esnada biraz ilerledikten sonra nüşhane hanım benden battaniye istedi ki baya üşümüştü çantadan çıkarıp almak baya bi zor olduğu için o esnada gerekirse kendininkini benim alabileceğimi söylesede ben hiç önemli değil dedim ve yoluma devam ettim ama aklım onda kaldı son cp noktasında da anlattım böyle böyle diye nolur nolmaz gibisinden onlarda bana kafa fenerini takıp devam edin şimdiden dediler ve 3/5 dk sonra gerçekten lazım oldu işaretlerde fosfor olmaması sıkıntı bizim gibi sona kalanlar için belki 7/8 tane gördüm ama yerde hem işareti takip edip hem de aşağıya yuvarlanmamak için azami dikkat ettim biraz zaman aldığınızda söyleyebilirim tünele gelene kadar benim için ilkti karanlıkta hiç koşmamıştım. Hatırlarsan sana da söylediğim gibi amacım Kapadokya da 119K koşmak vücudumun vereceği tepkilere göre karar vereceğim demiştim: Tünelden sonrası asfalt yolda devam ederek ucu ucuna yetiştim aklımda gala devam etmek vardı sen üzerini değiştir demesen devam edecek gibiydim :grinning::grinning::grinning: acısıyla tatlısıyla bir ultra bitmiş oldu ama ne kadar iyi yapılabilirdi ye kafa yormanın kimseye zararı olmaz düşüncesindeyim. Seneye nolur bilmiyor :confused:

3 Beğeni