Manavgat Ultra 2019 Yarış Raporları

Tuğrul Peker - BiKoşuAdana Manavgat Ultra 2019 70K Yarış Raporu

16 Beğeni

Tebrikler :slight_smile: Rapor da çok güzel olmuş, eline sağlık :+1:

2 Beğeni

Dilem Koçak - BiKoşuAdana 70K

http://bikosuadana.com/index.php/2019/02/14/manavgat-ultra-marathon-70k-dilem-kocak/

5 Beğeni

Çok katılmak istediğim bu yarışa kayıt olmama rağmen ,Trabzon’da uçuşlar iptal olduğu için katılamadım.Yarış raporlarını okuyarak sayenizde bir nebze de olsa yarış ortamını hissedebildim.Hepinize teşekkürler :+1::+1:

2 Beğeni

Harun Erbil - BiKoşuAdana 70K

Video altı açıklama( gömülü linkten izleyenler için)

2017 de ekipten 1 kişinin katıldığı, 2018 de hiç katılım göstermediğimiz Manavgat Ultra Trail yarışına 2019 yılında BiKoşuAdana ekibi olarak 25 kişi ile katıldık.

Daha önce hiç katılamadığımız bir yarış olması, yılın ilk ultrası olması ve sonraki yarışlarımıza ara basamak olması dolayısıyla merakla belediğimiz bir yarış oldu Manavgat Ultra.

Uçak ile gidip geldiğimiz bu faaliyet bugüne kadar katıldıklarımız arasında en rahat olanlardandı. Konaklama, teknik toplantı, kit dağıtımı, makarna partisi 5 yıldızlı La Grande otelde yapıldı. Herşeyin aynı otelde yapılması bizim için büyük rahatlık sağladı. Otel odasından asansöre binip teknik toplantının yapıldığı katta inmek, sonrasında yemeğe üst kata çıkmak büyük lüks. :slight_smile:
Bu etkinlikle ilgili bazı noktaları aşağıda belirttim. Umarım okuyanlara, izleyenlere faydası olur.

Rota;
Yarışta irili ufaklı 10 civarı su geçişi vardı. Bu su geçişlerinde ayakkabıları çıkartmakla uğraşmadan direkt ayakkabı ile geçmekle en doğrusunu yaptık, zaten çıkartan varmıydı göremedim. Çıkartmanın da anlamı yoktu zaten. 2 ana su geçişinde sular diz boyu idi. Diğerleri bilek seviyesinde idi. Yolların bazı noktalarında kaçamayacağınız şekilde birikmiş çamur deryası vardı. Onlara da seve seve daldık.

Parkur teknik taşlık yolların yanı sıra, single track, orman, tarla, tarihi ören yerleri, dere ve çay geçişleri ile tünel geçişlerini barındırıyor. Ayrıca yarışın bir bölümü asfalt ve stabilize yolda da geçiyor.

70 K nın yükseklik kazanımı benim saatimde tam 3000m çıktı. Organizasyonunun bildirdiği rakam 2230 m idi. Arada ciddi fark var. Google daki harita izlerine göre 2800 m lerde bir yükseklik kazanımı olmuş.

Parkurun 40. km ile 50. kmsi arası tamamen zorlu bir tırmanış. Burada bırakın koşmayı yürümek bile bazen zor oldu. Parkurun en zor ve kırıcı noktası 51. km deki CP öncesi 4-5 km lik bölüm. Yarışı bu noktada bırakan çok kişi olmuş. Geçmiş dağcılık deneyimime rağmen bu noktayı çıkmam tahmin ettiğimden daha uzun oldu.

Toplantı;
Teknik toplantı; Çoğu toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da gürültülü ve kontrol dışı ortam vardı. Soru cevap kısmı güme gitti, fazla soru soran olmadı, sorulan sorular anlaşılmadı.

Yemek;
Organizasyonun La-Grande otelde olması bizim gibi bu otelde kalanlar için büyük avantaj ve kolaylık sağladı. Otelin herşey dahil olması koşu performansımıza nasıl etki yaptı bimiyorum ama fotoğraflarda hep göbekli gibi çıkmışım. Aslında onlar birer kas!

Yarış Kiti;
Yarış kitinde T-shirt, göğüs numarası, dropbag, buff vardı. T-shirt genel olarak bu tür organizasyonların t-shirtlerinden daha iyi bir kalite ve tasarıma sahip. Ama kumaş olarak Kapadokya 2017 nin T-shirt ü yerini efsane olarak korumaya devam ediyor ! Ayrıca Runfire Salt Lake in yarış kit içeriği de efsane olarak yerini koruyor.

Madalya;
Madalya; kategori ayrımı yapılmadan orta ayarda bir madalya. Yine de fena değil.

CP ler genel olarak yeterli idi. Bu yarışta bütün CP lerde toplamda 10 dk kalmadım. Onun için birşey söylemem doğru olmaz. Ama genelde arkadaşlar ilgili idi.

Yarış organizasyonu otelde olduğu için yeme-içme sınırsız idi. Onun için bu konuya değinemeyeceğim.

Beslenme;
Yarışta 1 X Wiggle, 1 X SIS jel kullandım. 2. SIS jelimi kullanamadım. İlk kez SIS jel kullandım, Limonlu Elektrolit olanı, tadı şampuan gibiydi. İlk ve son kullanışım oldu. Bunun dışında Zero nun elektrolit tabletlerinden 3 adet kullandım. Sabah kahvaltıda hazırladığım tostu, 40. km den sonraki yokuşlarda yemeye çalıştım. Marketten aldığım fındık, fıstıklı barlar ve kuru meyve pestilleri gayet iyi gidiyor. Boşuna diğer markalı bar ların peşinden koşmaya gerek yok (elektrolit dengenizi sağladığınız sürece) Yol boyunca Cliff barı taşıdım, yemeye fırsatım olmadı, İznik te yerim artık.
Yol boyunca ortalama her 10 km de 1-1,5 LT su, elektrolit, kola, soda vs içtim. Ama 40-50 arası suyum bittiği için bunaldım.

Ekipman;
Ayakkabı olarak ilk kez trailde giydiğim New Balance MT590V4 ler çok iyi iş çıkarttı. Salomon Speed cross 3 leri giymediğime çok sevindim. New balanceların tabanlarında en ufak bir yıpranma yoktu.

Saat: Amazfit Pace - Kamera; Soocoo C30

Gelelim Eksikliklere;

    1. ve 4. CP arası 12 km civarı ama 3-4 saat sürüyor. Bunun arasına CP yada en azından su istasyonu konulabilirdi.
  • Cutoff süresi çok az idi, sonradan uzatıldı ama millet stres oldu.
  • Geceye kalanlar için reflektörler yeterli değil gibiydi.
  • CP lerin çeşitleri arttırılabilir ve Şekersiz Coca Cola yerine şekerli normal kola verilmesi daha iyi olurdu.
  • Teknik toplantı da kontrol sağlanamadı, rota hakkında yeterli bilgi verilemedi. Özellikle dere geçişlerinin fotoğrafları ve 50. km ye çıkışın fotoğrafları eklenebilirdi.

Süre;
72,2 km lik yarışı 10 saat 9 dakikada tamamladım. Genelde 15. kendi kategorimde 8. oldum.
Sonraki yarış planları için iyi bir ders ve antrenman oldu. (İznik 90 ve Cappadocia 120)

ETEM ŞEKER e ve tüm organizasyon ekibine teşekkür ederiz.

10 Beğeni

Team Run.BO’ların 38K ve 70K yarış raporları hazır! Geç oldu ama bizce keyifli bir rapor daha çıktı!

Biz fena eğlendik, sizlerin de okurken en az bizim kadar yaşayıp keyif almanızı dileriz…

Seneye Manavgat’ta yine (4. Kez) görüşmek üzere!

Run.Bo’lar adına,
Bike

9 Beğeni

Raporla ilgili takılanlardan biri benim ama haşa kızılacak bir durum yok sizin suçunuz ne:) ben sadece Ersavaş’a eski rapora bi dipnot geçin demiştim:) :kissing_heart:

2 Beğeni

Ahahaha yok yok lafımiz senden çok daha başkalarına… senin yorumun başımız üzerine…
Çok çok sevgiler,

2 Beğeni

Şekersiz kola notu ile ilgili olarak, koşan bazı arkadaşlarımız diyabetik olabiliyor… onlar anca şekersiz tüketebiliyor… böyle olsun herkes içebilsin daha iyi olmaz mı?

2 Beğeni

Harun’un yorumu/raporuydu o :slight_smile: ama tatlandırıcı-aspartam da aynı etkiyi yapmıyor mu? bilmediğim için soruyorum.

1 Beğeni

Bi kere diyabet biri cp’de şekersiz kola varsa içebilirim ancak demişti… ondan alıntı yaptım… (bence tartışılması gereken bir konu o sebep notun üzerine gitmek istedim…) Harun’a da svgler,

2 Beğeni

Evet, o yorumu yazan bendim :blush:
Genelde yarışlarda şekerli kolalardan önemli bir enerji sağladığım için, şekersiz kolaları içince su içmişim gibi hissettim.
Diyabetikler için şekerli, diyabetik olmayanlar için de şekersiz sorun olabilir. :thinking:

Bikoşuadana 38k &70k yarış videosu

Kendi açımdan 2019 yılındaki yarış (38k) çok keyifliydi. Doğasını ve parkurunu çok sevdiğim için bu sene de gittim (yine 38k). Bu sene hem derecemi hem de süremi geliştirebildim. Parkurun son kilometrelerindeki değişimler başarılı bir sürpriz oldu.